D.I.C. Veritas

Srbi.hr, 14.12.2018, Пројекција телевизијских прилога о убиствима Срба приказана у Вуковару

У среду 12. децембра у просторијама Српског културног центра у Вуковару одржана је пројекција телевизијских прилога о убиствима Срба у Вуковару те отварање изложбе под називом „Злочин без казне“.

Након почетног обраћања присутнима председника Српског културног Центра Вуковар Срђана Секулића, који је уједно отворио о изложбу под називом „Злочин без казне“, започето је с приказивањем телевизијских прилога о убиствима Срба у Вуковару пре 18.11.1991. године. Пројекција је иначе била скуп прилога чији је аутор вуковарски новинар Славко Бубало, а који су објављени пре неколико година у емисији „Хроника Славоније, Барање и западног Срема“ у продукцији Заједничког већа општина.

– Након низа протеста, медијске кампање усмерене против Срба, тражења неких злочинаца којима не знамо ни име ни презиме и закључно са овим привођењима Срба те нездравом ситуацијом како у граду, тако и у околини дошли смо на идеју да организујемо ову пројекцију и изложбу како бисмо коначно натерали и институције у Хрватској и све остале који су релевантни по том питању да се покрене и процесуирање оних злочина и злочинаца који су убијали Србе током ратних деведесетих година – прича директор Српског културног центра у Вуковару Срђан Секулић који каже да се ова пројекција искључиво односи на случајеве који су настали у Вуковару 1991. године.

Српски културни центар Вуковар сакупља архивску грађу и документацију

Многи ће се питати какве везе Српски културни центар има са свим тим догађајима, а одговор на ово питање дао нам је Срђан Секулић.

– Српски културни центар сакупља документацију како архивске историјске грађе, тако и грађу ове врсте. Ми ћемо се и у будућности бавити тим проблемима без обзира каква год да буде ситуација. Истраживаћемо све догађаје током тих бурних деведесетих година и то нам је циљ како би и нама олакшали посао, али и посао нашим покољенима – прича Секулић о раду СКЦ-а.

Секулић је задовољан одазивом публике и што је ово допрло до великог броја људи.

– Могу да кажем да је посећеност била нешто већа од просека када је СКЦ у питању, тако да смо са те стране задовољни. Оно што је битно је да је то отишло у јавност и да има одређених резултата и помака у овоме. Неколико људи нам се и јавило, који имају или такве случајеве у својој породици и ближој фамилији или имају одређену документацију коју би нам ставили на располагање што ће нама бити драгоцено – закључује Срђан Секулић који позива све који поседују одређену документацију или сазнања да се обрате Српском културном центру у Вуковару.

У судским процесима нема помака

Укупно је приказано седам прилога, односно седам прича чланова породица погинулих који су причали шта се све догађало тих несрећних дана, како су проживели нестанке најмилијих те са чим су се све суочавали и с чим се све још суочавају. Јадан од људи који је причао о погибији своје супруге је Богдан Лукић, чија је жена Ана Лукић рођена Маљевац убијена 17. новембра 1991. године у Вуковару. Ана је била хрватске националности, што јој није помогло јер је била удана за Србина. Богдан Лукић преко 20 година безуспешно води спор са Републиком Хрватском како би његова деца добила одштету, али од свега тога, за сада, има само судске трошкове.

– Морао сам тужити државу како би деца добила одштету још за време челника прелазне управе у источној Славонији Жака Пола Клајна. Касније, односно 1999. године је то отишло у застару. Имао сам несрећу да ми је много адвоката, један од њих је био и Анто Нобило, обећало да ћу добити спор, али до сада се ништа није променило – каже Богдан.

Од тада па све до данас није дошло до позитивних помака.

– Било је седам рочишта и свако рочиште коштало ме око 8.500 куна. Један, сад већ покојни, вуковарски правник ми је доста пута помогао, писао и жалбе, али ништа то није прошло на суду. Платио сам отприлике 5.000 куна камата за судске трошкове, међутим тражили су ми још пре годину дана 11.500 куна камата – прича Богдан о наметнутим судским трошковима које, како каже, својом пензијом не може отплатити.

Богдан не очекује да ће се све ово икада решити у његову корист и да ће се спровести правда.

– Какво је стање у држави и како се понаша судство и влада, мислим да од тога нема ништа и најбоље је да се сакријем у мишју рупу и одатле све то посматрам – закључује.

На изложби под називом „Злочин без казне“ приказане су фотографије убијених Вуковарчана те њихове кратке биографије и начин на који су убијени.

Ово је био последњи програм „СКЦ средом“ за 2018. годину. За четири године колико постоји овај програм, одржано је 57 програма, а у 2018. години укупно 15.

Једна од седам прича о убиствима Вуковарских Срба је и прича о убиству мајке југословенског одбојкашког репрезентативца Живојина Врачарића чију причу можете да погледате у видеу.

 

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.