D.I.C. Veritas

Glas Srpske, SRNA, 18. 07. 2025, Kecman: Zločin na Petrovačkoj cesti i danas bez kazne

BANjALUKA – Pukovnik u penziji Janko Kecman rekao je da je hrvatska avijacija izvršila ratni zločin nad srpskim civilima bombardujući izbjegličku kolonu iz Kninske Krajine u Janjilama kod Bosanskog Petrovca 1995. godine, za koji ni nakon tri decenije još niko nije odgovarao.

“Dva hrvatska vojna aviona tada su bila aktivna na ovom području, jedan je nadletio kolonu i otišao u pravcu Zagreba, dok je drugi nemilosrdno bombardovao izbjegličku kolonu u kojoj nije bilo vojne tehnike, osim saniteta, traktora i ljudi u automobilima, sa 1.500 metara visine”, rekao je Kecman Srni.

Prema njegovim riječima, neprihvatljivo je da je Hrvatska izvršila ratni zločin nad srpskim civilima i narušila vazdušni prostor 20 kilometara duboko u teritoriji BiH.

Kecman, koji je tokom proteklog rata bio major Vojske Republike Srpske i pilot helikoptera, svjedoči da je 10 godina nakon zločina zajedno sa prijateljem obišao ovaj teren gdje su pronašli bijeli “mercedes” u kojem su se nalazila dva ljudska leša.

“To pokazuje kakav su odnos tada vlasti FBiH imale prema srpskim žrtvama u operaciji `Oluja`, jer nikome od njih tada nije palo na pamet da zbrine leševe”, ukazao je Kecman.

Kecman vjeruje da će nalogodavci i izvršioci ovog zločina kad-tad odgovarati pred pravosuđem Srbije.

“Mlade generacije u Republici Srpskoj i Srbiji treba da njeguju kulturu sjećanja na ovaj strašan zločin i da se svake godine molitveno okupljaju kod spomen-krsta u Janjilama da se ovakav zločin više nikada nikome ne bi ponovio”, istakao je Kecman.

Podsjetio je da je, zahvaljujući tadašnjem episkopu bihaćko-petrovačkom Hrizostomu, prvi put na mjestu ovog zločina služen parastos, a zatim podignut drveni krst koji vječno opominje na stradanje srpskih civila na Petrovačkoj cesti.

Prema podacima “Veritasa” na Petrovačkoj cesti i u Svodni kod Novog Grada ubijeni su Darinka Drča /68/, Mika Kovačević /83/, Krstan Vuković /45/, Branko Stijelja /72/, Mirko Stijelja /34/, trudnica Mirjana Dubajić /21/, Jovica Drča /šest/, Darko Vuković /13/, Nevenka Rajić /12/, Žarko Rajić /10/, Marta Galogaža /60/, Rade Galogaža /40/ i Mile Malobabić /42/.

Ranjeni su Josipa Drča, Dušan Drča, Duško Ivaneža, Milica Ivaneža, Jovica Piplica, Ante Vitas, Dušan Beslać, Mara Beslać, trudnica Vedrana Stijelja, Obrenko Vuković, Dušan Drakulić, Vida Galogaža, Zorka Galogaža, Soka Malobabić, Suzana Ljubišić, Smilja Lajšić, kao i djeca Željko Drča /13/, Duška Drča /devet/, Zorica Beslać
/osam/, Rajko Galogaža /10/, Goran Galogaža /12/, Miloš Malobabić /14/ i Nikolina Krajčinović /11/.

Optužnica tereti hrvatske pilote Željka Jelenića, Danijela Borovića, Vladimira Mikca i Zdenka Radulja da su 7. i 8. avgusta 1995. godine naredili granatiranje kolone izbjeglica na Petrovačkoj cesti. Njima je suđenje počelo u martu ove godine u Specijalnom sudu za ratne zločine u Beogradu.

Zločinačka akcija “Oluja” počela je 4. avgusta 1995. godine ofanzivom hrvatske vojske i policije, te jedinica HVO-a na području Banije, Like, Korduna i sjeverne Dalmacije.

Dan kasnije, 5. avgusta, hrvatska vojska ušla je u gotovo napušten Knin i istakla zastavu Hrvatske, dok su kolone izbjeglica preko srpskih teritorija u BiH krenule ka Srbiji.

Prema podacima “Veritasa”, tokom “Oluje” protjerano je više od 220.000 Srba, a na evidenciji su imena 1.893 poginulih i nestalih Srba iz ove akcije i poslije nje, od kojih je 1.236 civila ili 65 odsto, a oko tri četvrtine bili su stariji od 60 godina.

Međunarodni sud pravde je u presudi iz februara 2015. godine “Oluju” okvalifikovao kao etničko čišćenje, ali ne i kao genocid, mada svjetski eksperti za tu oblast tvrde da je ta operacija imala sve karakteristike genocida.

 

 

 

 

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.