SPISAK NESTALIH KOMISIJE VLADE RH ZA ZATOČENE I NESTALE

Popis “Nestalih, zatočenih i nasilno odvedenih osoba” Komisije Vlade RH za zatočene i nestale (KRH) od 03.02.1999. godine sadrži 1.717 lica (U izjavama predstavnika K RH u zadnje vrijeme spominje se broj nestalih od 1.588. Međutim VERITAS još nije imao priliku da vidi i analizira ovaj spisak).

Popis nestalih lica iste Komisije od 12.02.1997. godine sadržavao je 2.491 lice.

 

Uporedan pregled spiskova 2.491 (“A”) od 12.02.1997. i 1.717 (“B”) od 03.02.1999.
T/I

T11

* U izjavama predstavnika K RH u zadnje vrijeme spominje se broj nestalih od 1.588. Međutim VERITAS još nije imao priliku da vidi i analizira ovaj spisak.

 

Iz predhodne tabele uočava se da se na oba spiska nestalih nalazilo ili nalazi oko 50% lica sa mjestom nestanka u Vukovarsko-srijemskoj županiji. Ako se uzme u obzir broj ekshumiranih leševa u međuvremenu između popisa “A” i “B” (sa Vukovarskog groblja i Ovčare, ekshumirano je oko 1.200 leševa) i procenat identifikovanih (prema saopštenju K RH sa ove dvije lokacije identifikovano je oko 1.000 leševa), tada sa ovim spiskovima nešto nije u redu.

Ako su tačni podaci o broju ekshumiranih i identifikovanih spisak “B” mogao bi sadržati tek između 200 i 300 lica, a nikako 857 sa mjestom nestanka u Vukovarsko-Srijemskoj županiji.

Lica sa spiskova K RH koja se nalaze i na spiskovima VERITAS-a i MKCK
T/II

T12

Komentar:

K RH – VERITAS

Od 43 lica koja su se “preklapala” na spiskovima K RH “A” i VERITAS-a, VERITAS je dao K RH informacije za 10 lica, od čega su se samo tri slučaja mogla zatvoriti (identifikovani i sahranjeni od strane porodice).

Od ta 43 lica VERITAS i dalje na potražnoj listi vodi 40 lica. Sva lica koja je K RH skinula sa liste “B” su srpske nacionalnosti i nestali su na područjima koja su cijelo vrijeme rata kontrolisali Hrvati. Od 6 lica koja se preklapaju na listama nestalih K RH “1.717” (B) i VERITAS-a, 4 su srpske a preostalo dvoje hrvatske nacionalnosti.

Zašto je K RH skinula sa liste “B” 37 lica srpske nacionalnsti?

Njihovo skidanje sa popisa nestalih može značiti da su njihove sudbine zaista riješene (što je manje vjerovatno pošto ih VERITAS vodi na svojoj potražnoj listi) ili da su skinuti sa popisa nestalih zbog njihove nacionalnosti i mjesta nestanka.

 

K RH – MKCK

Na spisku MKCK UNPA (867) nalazi se samo 11 lica sa spiska K RH “B”, iako spisak MKCK UNPA sadrži 48 lica hrvatske nacionalnosti.

Na spisku K RH “B” nalazi se 100 lica sa mjestom nestanka na području BiH, od čega je na popisu nestalih MKCK BiH upisano 78 imena.

Na spisku MKCK RH(H) nalazi se 1.148 lica sa spiska KRH “B”, a na spisku KRH “B” nema 889 lica sa spiska MKCK RH (H).

Ovaj odnos spiskova K RH i MKCK je interesantan zbog:
- tvrdnje predstavnika K RH, da su spiskovi K RH u potpunosti usklađeni sa spiskom MKCK i
- utvrđivanja pravog broja nestalih lica i mjesta nestanka, što se odražava i na nadležnost na rješavanju njihovih sudbina.

 

Zaključak

Kada se sa popisa nestalih K RH oduzmu lica koja se nalaze na evidenicjama MKCK BiH (78), MKCK UNPA (11), MKCK RH (H) 1.148, MKCK RH (J) 6 i VERITAS-a (6), dobija se broj od 468 lica koji ostaju samo na evideniji K RH.

 

Sudbina 1588 hrvatskih branitelja i civila još uvijek nepoznata

“ZAGREB – Devet godina od početka srpske agresije na Hrvatsku još se ne zna sudbina 1588 osoba. Kako se naime ističe u Izvješću što ga je za razdoblje od 15. listopada prošle do 30. kolovoza ove godine sačinila Komisija Vlade RH za zatočene i nestale, Republika Hrvatska još traži 1588 zatočenih, nestalih i nasilno odvedenih osoba u Domovinskom ratu. U tom je razdoblju riješena sudbina 80 zatočenih i nestalih osoba za koje je bio pokrenut postupak traženja pri Komisiji. U mandatu Komisije, od svibnja 1993., riješena je sudbina 1836 traženih osoba. Za dosadašnji rad Komisija je u četvrtak dobila priznanje Vlade, koja je, želeći pojačati istragu o zatočenima i nestalima, umjesto Komisije osnovala Ured za zatočene i nestale.

U svom mandatu, Komisija je organizirala i koordinirala sve ekshumacije posmrtnih ostataka žrtava srpske agresije. U dosadašnjim ekshumacijama u 308 naselja na ranije okupiranim hrvatskim područjima, ekshumirani su ostatci 3.155 žrtava srpske agresije. Većina njih – 1938, ekshumirani su iz 125 masovnih grobnica. U razdoblju od 15. listopada prošle do 30. kolovoza ove godine ekshumirani su ostatci 68 žrtava, stoji u Izvješću Komisije. Uzrok manjeg broja ekshumiranih u odnosu na ranije, kaže Komisija, je iscrpljenost pouzdanih saznanja o mogućim mjestima grobnica i sve teža dostupnost novim saznanjima. Da bi se otkrila mjesta na kojima su pokopani ubijeni hrvatski branitelji i civili, nužna je suradnja srpske zajednice, rekao je na Vladi zamjenik premijera Goran Granić, upozoravajući na potpunu opstrukciju predstavnika srpske zajednice u traženju žrtava. Granić procjenjuje da se može očekivati pronalaženje većeg broja osoba nego ih ima na popisima nestalih. »Od tri nađene osobe samo je jedna na popisu nestalih«, rekao je Granić. Njegove riječi potvrđuju podaci iz Izvješća Vladine Komisije. Od 3155 ekshumiranih, identificirani su posmrtni ostatci 2519 hrvatskih branitelja i civila (80 posto), a postupak traženja pri Komisiji bio je pokrenut za njih 988. Ostale osobe čiji su posmrtni ostatci ekshumirani i identificirani, kaže Komisija, nisu se vodile kao nestale jer su njihove obitelji imale saznanja o stradanju, ne i o mjestu pokopa posmrtnih ostataka, kao i stoga što su u nekim slučajevima stradale cijele obitelji.

Od 15. listopada 1999. do 30. kolovoza ove godine identificirani su posmrtni ostatci 99 branitelja i civila, a postupak traženja bio je pokrenut za 47 osoba. U spomenutom su razdoblju obnovljeni pregovori s nadležnim tijelima u SRJ, aktualizirana pitanja ustupanja dokumentacije i isporuke posmrtnih ostataka osoba pokopanih u SRJ, o razmjeni osoba koje se nalaze u vlasti SRJ i Hrvatske. Vladina je Komisija u više navrata inicirala i nastavak suradnje s Republikom Srpskom, s čijom je komisijom postignut dogovor o predaji posmrtnih ostataka hrvatskih branitelja, nestalih 1992. na području BiH. Nastavljeni su i kontakti s obiteljima zatočenih i nestalih te njihovim udrugama, stoji, uz ostalo u Izvješću Vladine Komisije za zatočene i nestale.”

“HINA”, 24.09.2000