SPISAK NESTALIH MKCK ZA UNPA PODRUČJE

1. OTVORENI SLUČAJEVI

Spisak MKCK od 06.03.2000. sadrži 867 lica, a odnosi se na otvorene zahtjeve za traženje lica koja su nestala na bivšim sektorima UNPA (T/I).

 

Lica sa spiska MKCK koja se nalaze i na evidenciji VERITAS-a, K RH, K SRJ i
MKCK RH (H), MKCK RH (J) i MKCK BiH (BiH)
T/I

T15

*  svi se nalaze i na spisku VERITAS-a
** u ovoj brojci se nalazi 45 Muslimana, 23 Hrvata i 17 Srbina

 

Lica sa spiska MKCK koja se nalaze i na evidenciji VERITAS-a
T/II

T16

Komentar uz T/I:

Identifikacija na osnovu protokola

Od ukupno 669 protokola dobijenih od K RH u VERITAS-u je do sada identifikovano (ID PR) ukupno 97 lica (“Bljesak” 27, “Oluja” 70), što znači da evidenciju MKCK ne prolazi 49 identifikovanih lica (“Bljesak” 8, “Oluja” 41).

U VERITAS-u je na osnovu protokola do sada preliminarno identifikovano ( P ID PR ) ukupno 111 lica (“Bljesak” 16, “Oluja” 95) što znači da evidenciju MKCK ne prolazi 45 (“Bljesak” 4, “Oluja” 41)

Identifikacije od strane Hrvatskih vlasti

Komisija Vlade RH za zatočene i nestale dostavila je spisak za 242 identifikovana lica smrtno stradala u akcijama “Bljesak” (79) i “Oluja” (163), za koje protokoli još nisu dostavljeni. Od toga broja na spisku MKCK “UNPA” nalazi se 53 lica (“Bljesak” 29, “Oluja” 18), što znaci da evidenciju MKCK ne prolazi 195 lica iz ove kategorije.

Drugi način

VERITAS je od svjedoka i raznih domaćih i međunarodnih organizacija prikupio podatke o pogibiji 138 lica sa, veoma često, mjestom ukopa.

Status “nestali”

Pošto VERITAS spisak nestalih vodi po kriteriju “predaje tijela porodici”, u svim slučajevima gdje porodica nije dobila tijelo i potvrdila identifikaciju, bez obzira na informacije o pogibiji i mjestu ukopa, ta lica ostaju na spisku nestalih. U ovom slučaju na spisku nestalih ostaju svi oni za koje nema nikakvih podataka (341) kao i oni za koje su prikupljeni preliminarni podaci o pogibiji (371).

 

Lica sa spiska MKCK UNPA (“867”) koja ne prolaze evidenciju VERITAS-a
T/III

T17

* Svi se nalaze na spisku MKCK “BiH”

 

Srbi sa spiska MKCK UNPA “867” koji ne prolaze evidenciju VERITAS-a (53)
po regionu i vremenu nestanka
T/IV

T18

Za lica srpske nacionalnosti koja ne prolaze evidenciju VERITAS-a do sada smo prikupili podatke za 19 živih lica. Za ostala lica sa spiska MKCK “UNPA” koja ne prolaze evidenciju VERITAS-a još nemamo pouzdane informacije o njihovoj sudbini.

 

Zaključak

Ako se sa spiska nestalih MKCK UNPA oduzmu lica koja se nalaze i u evidencijama VERITAS-a i na spiskovima K SRJ, K RH i MKCK BiH, MKCK RH (H), MKCK RH (J), dobija se broj od 48 lica koja ostaju samo na evidenciji MKCK za UNPA.

 

 

2. ZATVORENI SLUČAJEVI

Na spisku MKCK UNPA od 25.01.1990. godine nalazilo se 960 lica, a odnosi se na ukupno otvorene zahtjeve za traženje lica koja su nestala u bivšim sektorima UN-a, zatvoreno je 87 slučajeva, od kojih 39 prolazi evidenciju VERITAS-a. Analizom ovih zatvorenih slučajeva sa evidencijom VERITASa došli smo do slijedećih pokazatelja:

Uporedna analiza zatvorenih slučajeva spiska MKCK UNPA sa evidencijom Veritasa
T/V

T19

 

Dakle, od 39 slučajeva koji prolaze evidenciju VERITAS-a, po VERITAS-ovim kriterijima riješeno je (zatvoreno) samo 8 slučajeva, što znači da su nam kriteriji za “zatvaranje slučaja” nestalih lica neujednačeni, ili da ne raspolažemo istim podacima.

Primjera radi, MKCK je zatvorio slučaj nakon proglašenja nestalog lica za umrlog od strane suda, iako leš te osobe nije pronađen, jer u protivnom sudski postupak ne bi ni bio potreban. U svakom slučaju smatramo da bi trebalo uskladiti kriterije za zatvaranje slučajeva nestalih lica.

 

Aktivnosti ICMP-a

Osoblje ICMP posjetilo Vukovar

ICMP/MPI osoblje posjetilo je Vukovar, Hrvatska, 31. oktobra 2000. godine, da bi se sastalo sa članovima Udruženja porodica nestalih i nasilno odvedenih osoba iz Vukovara. Razgovarano je o ključnim problemima s kojima se suočavaju hrvatski Srbi iz dunavskog regiona kao što su ekshumacije, identifikacije i problem lista sa tačnim popisom nestalih osoba.

DNK program u Hrvatskoj

Jedna od potreba DNK labaratorije u Zagrebu je i renoviranje novog prostora kupljenog za DNK labaratoriju (Ovaj prostor je odmah pored sadašnje DNK labaratirije). DNK osoblje iz Zagreba posjetilo je tek renoviranu DNK labaratoriju u Sarajevu da bi razgovarali o nekim tehnikama i planovima sarajevske DNK labaratorije. Pored toga osoblje ICMP posjetilo je zagrebačku DNK labaratoriju i pomoglo u planiranju i procjeni troškova za renoviranje novog prostora.

Iz inoformacije o aktivnostima ICMP
iz oktobra 2000.

 

 

* ICMP – Međunarodna komisija za nestala lica na području bivše Jugoslavije