HRVATI NADIRU A UJEDINJENE NACIJE BJEŽE I BILJEŽE

UJEDINJENE NACIJE
KOMANDA SEKTORA ZAPAD

 

PREGLED NAPADA HRVATSKE VOJSKE NA SEKTOR ZAPAD

1. MAJA 1995 – Incidenti

Oko 3.00 sati komadant Sektora je primio depešu od komande HV, kojim ga obavještavaju da je HV spremna da izvrši vojnu operaciju protiv vojske RSK. Svi članovi komande Sektora zapad su upoznati sa sadržajem depeše. Oko 4.15 sati komandant Sektora je primio telefonski poziv iz Ope rativnog centra, koji mu je naredio povlačenje svih pripadnika UN, raspoređenih duž autoputa radi toga što će HV otpočeti napad u 5.00 sati. Takođe je naglašeno da je lična bezbjednost pripadnika UN najveći prioritet. Oko 4. 20 sati Operativni centar pozvao je ponovo u vezi iste informacije.

Jedinice HV su započele napad na teritoriju pod kontrolom Srba u Sektoru Zapad 1. maja 1995. oko 5.30.

Napad je izvršen na tri pravca: sjever – istok – zapad.

Sa istoka glavni pravac: Gorice – Pivare – Autoput. Napad su podržale oklopne jedinice, artiljerija i minobacači. Borbena dejstva su se dogodila na Ivanovcu, Mašićkoj Šagovini i Goricama.

Sa zapada glavni pravac: Novska – Autoput – Donji Rajić. Napad su podržale oklopne jedinice i artiljerija. Jedinice HV su preuzele kontrolu nad Jasenovcem, prolaskom kontrolnog punkta UN na poziciji NJJ-5.

Sa sjevera glavni pravac: Pakrac-Gavrinica-Šeovica-Brusnik.

Područje oko Pakraca bilo je izloženo intenzivnom granatiranju u ranim jutarnjim satima, a vatra je otvarana duž Dragović puta.

Zbog borbenih dejstava, skladišta pod kontrolom UN su provaljena od strane vojske RSK, izuzev skladišta u Brusniku, koji je predan vojsci RSK.

Tokom 1. maja 1995. snagama UN izbačena su iz stroja tri pripadnika Jordanskog bataljona, slučaj se desio u Staroj Gradišci, gdje su vojnici Nepalskog bataljona bili izloženi stalnom granatiranju i vazdušnim napadima.

Zbog opasnosti po pojedine vojnike i imovinu UN, zbog pojačavanja neprijateljstava sukobljenih strana komandant Sektora je naredio povlačenje jedinica UN.

Zbog pojačanih oružanih incidenata razgovaralo se na nivou UN-a kako bi se postigao dogovor o prekidu vatre. Kao rezultat ovih razgovora komanda Sektora zapad obavijestila je sve jedinice da budu spremne da se postave između zaraćenih strana i uspostave vezu na terenu. Zbog ove situacije održan je sastanak između komandanta Argentinskog bataljona u jedinici Čarli i komandanta potpukovnika Harambašića, kako bi se dogovorio prekid vatre na području Pakrac-Gavrinica.

Maj, 1995. godine Komandant Sektora Zapad
brigadni general Matalon

 


 

UJEDINJENE NACIJE
KOMANDA SEKTORA ZAPAD
VOJNI POSMATRAČI

 

INTERNI IZVJEŠTAJ O VOJNOJ SITUACIJI U SEKTORU ZAPAD

 

PREGLED VAŽNIJIH DOGAĐAJA

1. Prvog maja 1995. godine u 5.45 sati prvi zabilježeni oružani incident se dogodio kada je artiljerija HV granatirala srpske položaje u blizini Lipika.

2. UN bataljoni izvještavaju o:
a) HV je granatirala: – Jasenovac, Paklenicu, Šeovicu, šumu Prašnik i Staru Gradišku
b) Srbi su granatirali: – Kutinu, Novu Gradišku, neke pozicije Argentinskog bataljona duž južnog dijela Dragović puta.

3. HV je preduzela operaciju, u cilju okruženja RSK, preduzimajući slijedeće:
-jednu tenkovsku jedinicu i jednu pješadijsku duž autoputa oko 500 m unutar zapadne granice RSK,
-jedan bataljon duž autoputa na istočnoj granici RSK,
-jedan bataljon nasuprot desne granice RSK,
-neodređen pravac dejstva na sjeverozapadnom dijelu RSK.

4. Srbi su odgovorili na slijedeći način:
-naoružanje je izmješteno iz skladišta uključujući i skladište u Staroj Gradišci (tenkovi i artiljerija),
-popunili su jedinice,
-oko 26 pripadnika Civilne policije UN-a iz Okučana je pritvoreno,
-nekoliko neznatnih incidenata protiv UN.

 

KASNIJI RAZVOJ DOGAĐAJA

5. Izvještaj bataljona UN-a:
- jedna brigada prolazi desnu granicu RSK (otprilike 2.000 ljudi) kreću se zapadno uz autoput u pravcu Okučana,
- tenkovi HV dejstvuju kod Jasenovca

 

ANALIZA

6. HV je preduzela operaciju da u dvije faze napada ovlada RSK. Prva faza potpunog osiguravanja okruženja RSK. Druga faza, preći u napad i potpuno ovladati Okučanima, mostom na Savi i pontonom u Jasenovcu, sa održanjem kontinuiteta napada oko centra i na gornji dio RSK.

7. Srpsko granatiranje Kutine je najvjerovatnije izvedeno sa srednjom artiljerijom južno od rijeke Save iz Sektora sje ver, a granatiranje Nove Gradiške je najvjerovatnije izvedeno srednjom artiljerijom i minobacačima sa područja Stare Gradiške.

8. Korišćenje opreme UN (kao na primjer transportera i landrovera koji su ukradeni) od strane Srba se alarmantno povećava, te proizvodi konfuziju, koja vozila koriste pripadnici UN, a koja se koriste u ratne svrhe.

9. Uzimanje talaca od strane Srba je takođe zabrinjavajuće, pošto mogu biti korišćeni kao živi štit ili zadržani duže vrijeme s ciljem dobijanja u vremenu i nadmoći.

10. Još nije jasno što Srbi mogu ili hoće, popunu vojske sa jedinicama južno od Save, očekujući pomoć iz Bosne, slično operaciji Koridor u Posavini.

11. Vojna situacija bi se mogla ekstremno pogoršati za naredna 24 sata. Još nije poznato kad bi HV mogla ostvariti potpun uspjeh u svom pokušaju zauzimanja RSK.

U nastavku se očekuje razmjenjivanje artiljerijske vatre, u kojem bi mete bili civili.

1.Maj 1995. 11.05 sati  Major  Mohd


 

SEKTOR ZAPAD
CIVILNA POLICIJA UN
STANICA OKUČANI

2. MAJ 1995

…bili smo prisiljeni da hodamo u pravcu Novske sa svim izbjeglicama. Pješke smo išli oko 10km i onda sam odlučio da zaustavim konvoj sa izbjeglicama, jordanskim vojnicima i 4 pripadnika civilne policije UN. Jedna starica imala je srčani udar tokom puta…

…Na putu za Novsku vidjeli smo mnoge užasne scene, najmanje 50 leševa duž puta. Bili su to i srpski vojnici i civili. Mnoge kuće su bile uništene od granatiranja …

3. maj 1995. Hans Anders Jarvestam
vođa grupe Švedska
CP 001298

 


 

IZVJEŠTAJ G-dina JASUŠIJA AKAŠIJA
SPECIJALNOG IZASLANIKA GENERALNOG SEKRETARA

 

Uprkos postignutom sporazumu o prekidu svih neprijateljstava od 3. maja 1995, ozbiljno sam zabrinut zbog današnjih sukoba na nekoliko mjesta uključujući područja oko Pakraca, i zbog nastavka napetosti i zabrinjavajućih aktivnosti na područjima prekida vatre i u cijelom Sektoru. Neka od kršenja sporazuma o prekidu neprijateljstava izgleda da su pojedinačni incidenti prouzrokovani nedovoljnim komuniciranjem između komandira i vojnika na terenu. Zabrinut sam ovim incidentima zbog mogućnosti razvoja eskalacije koja bi mogla ugroziti trenutnu mogućnost po mir na ovom podurčju.

Apelujem na obe strane da pokažu maksimalnu strpljivost i da se uzdrže svih provokacija i bilo kakve odmazde dok se sve vojno osoblje informiše o sadržaju sporazuma i dok se stvore potrebni uslovi za njegovo sprovođenje.

Pozivam hrvatsku vladu na potpunu saradnju sa UN snagama i UNHCR-om u ekspeditivnom sprovođenju Sporazuma o prekidu neprijateljstava koji se odnosi na Sektor zapad (Zapadnu Slavoniju) da osigura bezbjednost stanovništvu i prekid neprijateljstava.

4. maj 1995. godine 20.00 sati


 

DOPUNSKI IZVJEŠTAJ
SPECIJALNOG PREDSTAVNIKA GENERALNOG SEKRETARA, G-dina. J. Akašija

 

… Jutrošnji obnovljeni napadi iz vazduha u Sektoru zapad blizu mosta na rijeci Savi, artiljerijski napadi unutar Sektora, uključujući 95 eksplozija u i oko Okučana, nastavljeno je granatiranje u blizini baze Nepalskog bataljona kod Pustare, a sada eksplozije u srcu Zagreba i na području aerodroma Pleso, ilustruju grešku obe strane o nastavljanju borbe pored njihovog obećanja datog g. J. Akašiju prošle noći, da će pokazati maksimalnu strpljivost u toku njegovog nastojanja da se postigne dogovor o prekidu vatre.

Ove akcije su šamar prošlonoćašnjem nastojanju Savjeta bezbednosti da:

“… vlada RH odmah obustavi vojnu ofanzivu poduzetu sa svojim snagama u području Zapadne Slavonije poznatom kao Sektor zapad, koja je započela 1. maja 1995. ujutro, kršeći dogovor o prekidu neprijateljstava od 29. marta 1994.” i hitan poziv obadvjema stranama da “… prekinu neprijateljstva i poštuju postojeći dogovor o prekidu vatre.”

Situacija je ozbiljna. g. J. Akaši očekuje od vlade RH i srpskih zvaničnika iz Knina da obnove razgovore sa njim ovog popodneva kako bi zaustavili eskaliranje nasilja dok još ima vremena da se rat zamijeni dijalogom…

2. maj 1995. godine


 

UJEDINJENE NACIJE
SEKTOR ZAPAD
CIVILNI POSLOVI

USMENI SPORAZUM IZMEĐU PREDSTAVNIKA HRVATSKE VLADE PREDVOĐENIH POTPREDSJEDNIKOM VLADE, GOSPODINOM KOSTOVIĆEM SA STEVOM HARAMBAŠIĆEM, KOMANDANTOM BRIGADE SVK I CIVILNIH PREDSTAVNIKA PAKRAČKO – GAVRINIČKOG PODRUČJA

 

2. MAJ 1995. godine

1. Prekid neprijateljstava, koji je na snazi od ranih jutarnjih sati 2. maja nastaviće se i nadalje.

2. Komandant Japaške brigade, Harambašić, u prisustvu civilnih vlasti sa područja Pakrac – Gavrinica prihvatio je da otpočne sa predajom teškog naoružanja snagama UN-a, te da završi isti proces u naredna dvadeset i četiri sata od momenta održavanja ovog sastanka. Predato naoružanje biti će smješteno u skladištima koja su pod nadzorom mirovnih snaga UN-a.

3. Komandant Harambašić se, takođe, složio da sve lako naoružanje u posjedu njegovih 600 vojnika preda mirovnim snagama UN-a odmah po završetku ovog sastanka. Postignut je dogovor da se čitava ova operacija obavi u roku od 5 dana, počev od juče. Također je postignuta saglasnost da će biti prepušteno nadležnosti komadanta sektora da sprovedu nadzor ukoliko ova operacija bude zahtjevala više vremena od maksimalna dva dana koliko je za nju predviđeno.

4. Komandant Harambašić je jasno naglasio da ovo nije predaja, već samo razduživanje sveg naoružanja pod njegovom kontrolom, te predaja istog mirovnim snagama UN-a sa ciljem da se isto uskladišti u skladišta pod potpunom kontrolom mirovnih snaga UN-a.

5. Područje pod komandom pukovnika Steve Harambašića identifikovano je kao prostor koji uključuje i sela navedena u listi pridodatoj ovom dokumentu.

6. Na zahtjev Hrvatske strane komadant Sektora se saglasio da im (Hrvatima) pribavi kopiju liste popisanog naoružanja koje će biti pohranjeno u skladištima.

7. Zauzvrat gospodin Kostović, koji se identifikovao kao podpredsjednik hrvatske Vlade i izaslanik predsjednika Tuđmana dao je garancije da hrvatska vojska neće ulaziti na područja koja su bila pod kontrolom komadanta Harambašića. Također se složio da ni hrvatska policija neće ući na ova područja, te da će pitanje prisustva hrvatske policije na ovim područjima biti razmatrano u budućnosti. Gospodin Kostović, je također, prenio garancije predsjednika Tuđmana da neće biti preuzimane nikakve mjere odmazde protiv onih koji su predali oružje, te da će amnestija biti garantovana svim stanovnicima ovog područja.

8. Civilni i vojni predstavnici sa Srpske strane u Pakracu – Gavrinici zahtjevali su od komadanta Sektora napismene garancije da će, pošto su predali naoružanje, biti zaštićeni od strane mirovnih snaga UN-a. Komadant Sektora je pristao da ispuni ovaj zahtjev.

9. Civilni predstavnici Srba iz Pakraca – Gavrinice zatražili su hitnu humanitarnu pomoć u vidu hrane i ćebadi, kao i pomoć u popravci kuća oštećenih tokom borbenih dejstava. Predstavnici civilnih poslova su se saglasili da njihove zahtjeve prenesu relevantnim međunarodnim humanitarnim organizacijama.

10. Civilni i vojni predstavnici sa Srpske strane iz Pakraca – Gavrinice saglasili su sse da odmah omoguće punu slobodu kretanja mirovnim snagama UN-a na području pod njihovom kontrolom, a u cilju sprovođenja svih gore navedenih zadataka.

11. Dogovoreno je da će komadant Sektora dati izjavu za štampu po svim gore navedenim tačkama sporazuma između dvije strane. Također je dogovoreno da će komadant Sektora obavijestiti o okončanju operacije razoružavanja područja Pakrac – Gavrinica kada ista bude obavljena.

12. Hrvatska strana se saglasila da će, kada proces razoružavanja počne, reducirati stepen mobilizacije svoje vojske i policije na ovom području u namjeri da obnovi povjerenje stanovništva sa područja Pakrac – Gavrinica i da potpomogne u ubrzanju procesa razoružavanja.

12. Hrvatska strana se saglasila da će, kada proces razoružavanja počne, reducirati stepen mobilizacije svoje vojske i policije na ovom području u namjeri da obnovi povjerenje stanovništva sa područja Pakrac – Gavrinica i da potpomogne u ubrzanju procesa razoružavanja.

Ponude načinjene nezavisno od sporazuma:

Hrvatski podpredsjednik Vlade ponudio je medicinski tretman za sve povređene u hrvatskim ustanovama. Srpska strana iz Pakraca – Gavrinice nije prihvatila ovu ponudu. Zauzvrat su tražili samo bezbedan prolaz za svoje povređene koji bi bili transportovani u Banjaluku.

Hrvatski podpredsjednik Vlade, također, je izrazio spremnost hrvatske Vlade da omogući sticanje hrvatskog državljanstva stanovnicima ovog područja, međutim civilni predstavnici Srpske strane iz Pakraca – Gavrinice su naglasili da o tom pitanju ne bi sada trebalo razgovarati.

Hrvatski zamjenik ministra unutrašnjih poslova, gospodin Relić, je tražio da jedan hrvatski policajac bude ovlašćen da provjerava naoružanje predato za uskladištenje u magacinima. Ovaj zahtjev je odbio komadant Sektora iz razloga što skladišta treba da budu pod potpunom kontrolom mirovnih snaga UN-a. U tom smislu podpredsjednik Vlade nije dalje insistirao na ovom zahtjevu.

Spisak sela pod komandom potpukovnika Steve Harambašića:

BIJELA STIJENA, ČAGLIĆ, SUBOCKA, BUKOVČANI, SKENDEROVCI, JAPAGA, PAKRAC, ČUKUR – BRDO, ČAKLOVAC, DONJA ŠUMETLICA, KRIČKE ZABRCKE, DUGA POLJANA, CICVARE, ROGOLJI, LJEŠTANI, RAĐENOVCI, KOVAČEVAC.