RATNI MORAL

UJEDINJENE NACIJE KOMANDA
SEKTORA ZAPAD

 

HAPŠENJE SRPSKIH VOĐA

Argentinski bataljon je evidentirao sve ozbiljne incidente koji su se odigrali u Pakracu – Gavrinici, incident se dogodio pod okriljem rada na humanitarnim poslovima, a u cilju izbjegavanja većih ljudskih gubitaka civilnog stanovništva. Artiljerijsko, minobacačko i raketno granatiranje, posebno sela Gavrinice imalo je za glavnu metu civilno stanovništvo, a ne položaje vojske RSK. Incidente i njihove posljedice mogu posvjedočiti general Al Rodan, general Denaro, komadant Sektora general Matalon kao i svi vojnici UN koji su se tu zatekli.

1. 4. maja 1995. u 14.00 sati komadant Sektora uz pomoć jedinice Argentinskog bataljona na poziciji NJA-14 organizovao je sastanak sa sukobljenim stranama. Sastanak je održan jer smo imali informaciju da policija iz Pakraca ima namjeru okupirati selo Gavrinicu 4. maja 1995. do 9.00 sati. Dana 3. maja 1995. sukobljene strane su dogovorile prekid vatre na području i ovaj dogovor će biti prekršen, nastavkom sukoba. Sastanku su prisustvovali komandant Sektora, hrvatski potpredsjednik, ispred vojske RSK potpukovnik Stevo Harambašić i šef Policijske stanice Gavrinica.

2. Zbog napetosti na području general Al Rodan, general Denaro, komandant Sektora i ostali oficiri iz komande Sektora Zapad su sagledali situaciju i izložili je na sastanku. Oni su očekivali i prisustvo hrvatskog ministra unutrašnjih poslova, specijalnog izaslanika generalnog sekretara J. Akašija i generala Žanvijea.

3. U 13.45 sati komadant Argentinskog bataljona poslao je vozilo po šefa policije na Gavrinici, g. Yakulu i komadanta potpukovnika Harambašića radi sastanka koji će početi u 14.00 sati.

4. U 13.55 sati snažno je granatirano selo Gavrinica iz artiljerijskih oruđa, minobacača i vatre iz automatskog naoružanja. Sva lica koja su se tamo zatekla bila su izložena žestokoj vatri, kao i kapetan Trojano, koji je bio sa g. Yakulom i potpukovnikom Harambašićem u vozilu.

5. Kapetan Trojano je mogao obavještavati o situaciji komandu Argentinskog bataljona putem radio veze, i bili su u stalnom kontaktu.

6. Oko 15.15 sati kapetan Trojano je izvjestio da komandant vojske RSK i njegova jedinica žele bezuslovnu predaju.

7. Komadant Argentinskog bataljona je o ovoj činjenici obavijestio šefa policije u Pakracu u cilju izbjegavanja većih razaranja i ljudskih gubitaka, zbog neizvjesne situacije na terenu. Komadant Argentisnkog bataljona otišao je sa transporterom u policijsku stanicu po šefa policije, a odatle u komandu “B” jedinice Argentinskog bataljona da radio-vezom stupi u kontakt sa predstavnicima RSK oko predaje.

8. Na tom mjestu sukobljene strane su dogovorile prekid vatre, bezuslovnu predaju i isticanje bijelih zastava na mjestima predaje.

9. Zbog intenzivnog granatiranja na području Gavrinice, hrvatski predstavnici su zatražili posebne mjere osiguranja radi odlaska na sastanak u Gavrinicu. Ovaj zahtjev bio je prihvaćen iz humanih razloga, zbog toga što je artiljerijom granatirana imovina i civilno stanovništvo.

10. Na Gavrinici su sukobljene strane održale sastanak poslije čega su odlučili vratiti se u Pakrac. Pod ovakvim okolnostima potpukovnik Harambašić i šef policije Pakrac su zatražili od komadanta Argentinskog bataljona da im obezbjedi transporter radi lične bezbjednosti tokom putovanja. Iz humanih razloga zahtjev je prihvaćen i predstavnici obiju strana su prevezeni do Policijske stanice Pakrac.

11. Cijela operacija je prošla bez ijednog incidenta.

12. Hrvatski komandant bio je obaviješten o ovom događaju juče ujutro, kada je održavao sastanak u ovoj komandi sa predstavnicima svih službi UN koje su ovdje stacionirane.

5. maj 1995. godine 6.30 sati Komandant Sektora zapad
brigadni general  Matalon

 


 

NAŠ GLAS, broj 5
ZAJEDNICA SRBA U HRVATSKOJ

RATNI MORAL

“… na raketiranje hrvatske vojske nismo uzvraćali. Predstavnici UN-a (Argentinci) pitali su zbog čega i mi ne koristimo svoju artiljeriju. Odgovorili smo da ne želimo stradanja djece, žena i drugih civila …”

Maj 1995. komandant 51. brigade SV RSK
Harambašić Stevo