D.I.C. Veritas

e-Veritas, 25. 09.2025, На данашњи дан – 25. септембар

1968 – Експлозија у гардероби Железничке станице у Београду, повредила више особа. Направу са сатним механизмом поставили су припадници хрватског усташког покрета ХОП, организације коју је после Другог светског рата основао А. Павелић. Ово је била друга експлозија те године, у првој је убијено једно лице и 84 тешко повређено.

На основу сопственог признања, Миљенко Хркач, из села Мокрог крај Лиштице, је 2. октобра 1969. осуђен на смрт стрељањем. После жалбе одбране, 1970. суђено му је поново и тада он као главног кривца наводи рођеног брата Божу. Тврдио је да је кривицу прихватио јер су му рекли да је „малолетан и да зато неће бити осуђен на смрт“. Пресуда је, међутим, опет – смртна казна. Опет жалбе одбране и ново суђење. Одржано је у децембру 1975. и било је затворено за јавност. До данас нико с њега није скинуо ознаку строго пов. Претпоследњег дана 1976. године пресуда постаје правоснажна, а онда и Председништво СФРЈ одбија Хркачеву молбу за помиловање. У зору 10. јануара 1978, у четири сата, у кругу Централног затвора у Београду, над Миљенком Хркачем извршена је смртна казна. Вест о томе никад није објављена у штампи.

1991 – Савет безбедности УН једногласно увео ембарго на увоз оружја свим странама у рату у Југославији, и позвао југословенске лидере да прекину сукобе.

1991 – На заседању Велике народне скупштине у Белом Манастиру (Барања) усвојен Уставни закон којим је дотадашња Аутономна област Славонија, Барања и Западни Срем добила нови званични назив: Српска област Славонија, Барања и Западни Срем.

 

 

 

Veritas.info

 

 

Овај пројекат је суфинансиран из Буџета Републике Србије – Министарства информисања и телекомуникација Републике Србије.

Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.

 

 

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.