I dalje postoji trend pokatoličenja, naveo Štrbac.
Posle objave rezultata popisa stanovništva u Hrvatskoj 2021. vodile su se različite polemike, najviše o broju vernika ili pripadnika nacionalnih manjina. Međutim, najviše žučnih rasprava izbilo je kada je reč o učestalosti nekih imena ili prezimena, piše splitska Slobodna Dalmacija.
- Sada je neko 10 najčešćih prezimena stavio na društvenu mrežu Tik-tok. Po popisu ispada da je najčešće hrvatsko prezime Horvat, ima ih više od 19.000. Slede Kovačević, Babić, Marić, Jurić, Novak, Kovačić, Knežević, Vuković i Matić. I taj podatak izazvao je polemike - navodi list.
- Sad se čeka komentar nekog Srbina koji će reći da svako prezime na “ić” ima srpski koren - napisao je jedan korisnik.
Drugi je odmah reagovao rečima:
Treći je, pak, napisao da je “pravo hrvatsko prezime tu samo jedno”, verovatno misleći na Horvat. Slobodna Dalmacija navodi da je nekima smetao i spomenik kralja Tomislava ispod navedenih prezimena i konstatuje da je “dobra vest što je zasad sve prošlo bez teških reči i uvreda, možda se vremena ipak menjaju.
Iza ovog šaljivog teksta, ipak, krije se gorka istina da “hrvatska” prezimena pripadaju Srbima, koji su silom terani u katolicizam još od vremena Austrougarske, preko ustaške NDH, pa do današnjih dana. Najdrastičniji je primer Zapadne Hercegovine, gde su s promenom vere Srbi automatski postajali i najekstremniji Hrvati.
- U Hrvatskoj je još veliki greh biti Srbin i pravoslavac. Zbog toga i kod povratnika, kao i kod onih njihovih sunarodnika koji nisu ni napuštali Hrvatsku, postoji trend pohrvaćenja i pokatoličenja. Takođe, menjaju se i prezimena i imena koja na prvi pogled zvuče srpski, u njihove hrvatske zamene - kaže Savo Štrbac, direktor Udruženja Veritas.
Srbi spali na 3,2 odsto
Štrbac upozorava da se u poslednjoj deceniji smanjio i broj građana Hrvatske koji se izjašnjavaju kao pravoslavni vernici: 2011. bilo ih je 190.143 (4,4 odsto), a sada ih je 128.395 (3,3 odsto). Smanjio se i broj onih koji su izjavili da im je srpski maternji jezik – ranije ih je bilo 52.879, a sada ih ima 45.004.
Povezani tekstovi









