D.I.C. Veritas

SRNA, 05. 08. 2024, Drakulić: Na mlade generacije prenositi sjećanja na stradanje Srba u ’Oluji‘

Na mlade generacije treba prenositi sjećanja na stradanje i egzodus Srba u hrvatskoj vojno-policijskoj akciji “Oluja” u Krajini 1995. godine, kako bi se ovaj događaj otrgao od zaborava, istakla je scenarista dokumentranog filma “Oluja, kolona koja traje vjekovima” Nataša Drakulić.

Drakulićeva, koja za vrijeme akcije “Oluja” imala 16 godina i živjela u Korenici, prisustvovala je danas na banjalučkom Perduovom groblju parastosu poginulim Krajišnicima na Dinari.

Ona je rekla da su u Hrvatskoj zbog navodnog bratstva i jedinstva krili podatke o stradanju srpskog naroda u Jasenovcu, Jadovnu, Prebilovcima i drugim stratištima tokom Drugog svjetskog rata.

Drakulićeva je scenarista dokumentarnog filma “Dara iz Jasenovca” i dokumentarno-igranog filma o “Petrovačkoj cesti”.

Zločinačka vojno-policijska akcija “Oluja” počela je 4. avgusta 1995. godine ofanzivom hrvatske vojske i policije, te jedinica HVO na području Banije, Like, Korduna i sjeverne Dalmacije.

Dan kasnije, 5. avgusta, hrvatska vojska je ušla u gotovo napušten Knin i istakla zastavu Hrvatske, dok su kolone izbjeglica preko srpskih teritorija u BiH krenule ka Srbiji.

Prema podacima “Veritasa”, tokom “Oluje” iz domova je protjerano više od 220.000 krajiških Srba, a na evidenciji se nalaze imena 1.903 poginulih i nestalih Srba iz ove akcije i poslije nje, od čega 1.236 ili 65 odsto civila, od kojih su oko tri četvrtine bili stariji od 60 godina.

Međunarodni sud pravde je u presudi iz februara 2015. godine “Oluju” okvalifikovao kao etničko čišćenje, ali ne i kao genocid, mada svjetski eksperti za tu oblast tvrde da je ta operacija imala sve karakteristike genocida.

 

 

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.