Помен за све невине српске жртве страдале у ратовима од 1990. до 1999. године служен је у Чикагу У организацији крајишких удружења.
У организацији Удружења крајишких Срба “Прело” јуче је, послије недјељне литургије, парастос служен у храму Светог Јована Крститеља у насељу Белвуд крај Чикага.
Из Удружења крајишких Срба “Прело” из Чикага је за Срну речено да су у оквиру комеморације учесници егзодуса говорили своја сјећања на страдања цивила у колонама током хрватске агресије на Западну Славонију и Крајину у мају и августу 1995. године, а посебно су била потресна свједочења дјеце из колоне.
“Сабор крајишких Срба”, друго крајишко удружење, јуче је у сарадњи са најстаријом српском организацијом у Чикагу – “Српском народном одбраном”, организовао парастос у Саборном храму Христовог Васкрсења.
Злочиначка војно-полицијска акција “Олуја” почела је 4. августа 1995. године офанзивом хрватске војске и полиције, те јединица ХВО на подручју Баније, Лике, Кордуна и сјеверне Далмације.
Дан касније, 5. августа, хрватска војска је ушла у готово напуштен Книн и истакла заставу Хрватске, док су колоне избјеглица преко српских територија у БиХ кренуле ка Србији.
Према подацима “Веритаса”, током “Олује” из домова је протјерано више од 220.000 крајишких Срба, а на евиденцији се налазе имена 1.903 погинулих и несталих Срба из ове акције и послије ње, од чега 1.236 или 65 одсто цивила, од којих су око три четвртине били старији од 60 година.
Међународни суд правде је у пресуди из фебруара 2015. године “Олују” оквалификовао као етничко чишћење, али не и као геноцид, мада свјетски експерти за ту област тврде да је та операција имала све карактеристике геноцида.