Odbačene u celosti tužba Zagreba i naša kontratužba. Ne postoje dokazi da su JNA i Srbi hteli da istrebe Hrvate. Naš narod proteran “bez namere” da se uništi
ODBIJANjEM hrvatske tužbe i srpske kontratužbe za genocid, Međunarodni sud pravde u utorak je stavio tačku na 16 godina dug spor koji su dve zemlje vodile pred najvišim pravnim organom Ujedinjenih nacija u Hagu.
Rezultat je “nerešen”, ali je Beograd ispunio cilj jer je svoju protivtužbu i podneo isključivo da bi se “srušio” tužbeni zahtev Zagreba.
U obrazloženjima presude je utvrđeno i da je bilo zločina sa elementima genocida na obe strane, a da je proterivanje Srba iz Hrvatske posledica vojne akcije “Oluja”.
Po ulasku u Palatu mira, članovi pravnih timova Beograda i Zagreba su se pozdravili, a kada su svoja mesta u sudnici zauzeli i članovi veća, predsednik MSP Peter Tomka je saopštio:
- Hrvatska nije dokazala tvrdnje da je postojala zavera da se počini genocid. Tužba Hrvatske odbijena je u celini.
Sve o presudi MSP-a možete pročitati OVDE
Zatim je obelodanio ishod po srpskoj protivtužbi:
- Nije dokazano da je genocid počinjen za vreme i pre operacije “Oluja” protiv srpskog stanovništva u Hrvatskoj. Protivtužba Srbije mora biti odbijena u celosti.
Presuda je napisana na 146 strana, a iznoseći nalaze delilaca pravde Tomka je rekao da Hrvatska nije uspela da dokaže da je jedini zaključak koji se može izvući iz ponašanja JNA i srpskih snaga na teritoriji Hrvatske da je postojala namera da se unište Hrvati kao grupa.
MSP je saglasan sa zaključcima Haškog tribunala, u kojima se navodi da je cilj srpskih jedinica bio da se nasilno isteraju Hrvati sa dela teritorije, ali ne i da se fizički unište.
* 800.000 evra Srbiju koštao proces
* 16 godina trajao spor Zagreba i Beograda
* 5 tomova dokaza predala naša strana
* 8 svedoka imala Srbija
* 12 svedoka imala Hrvatska
* 17 sudija MSP skrojilo presudu
- JNA i srpske snage nisu ubile hrvatske vojnike koji su bili zarobljeni. Pomoću poređenja zarobljenih sa konačnim brojem žrtava, možemo videti da li su JNA i srpske snage htele da iskoriste priliku za uništavanje grupe. Zaključujemo da Hrvatska nije uspela da dokaže da je iskorišćena prilika da se unište pripadnici zaštićene grupe – rekao je Tomka.
On je podsetio i da Haško tužilaštvo nikada nikoga nije optužilo za genocid na teritoriji Hrvatske od 1991. do 1995, ali je MSP zaključio da su u regionima istočne i zapadne Slavonije, Banije, Korduna, Like i Dalmacije, JNA i srpske snage ubijale Hrvate, nanosili im teške telesne i duševne povrede. Ta dela prema Sudu bi bila genocidna da je dokazana i genocidna namera.
Čitajući nalaze, sudija Tomka je naveo i da su iskazi hrvatskih svedoka bili manjkavi i da se nisu mogle vrednovati izjave koje nisu bile potpisane.
Na osnovu dokaza, MSP je utvrdio i da su tokom i posle operacije “Oluja” snage Hrvatske počinile dela koja tretira Konvencija o genocidu: ubistva Srba koji su bežali ili ostajali u oblastima nad kojima su kontrolu preuzele hrvatske snage, kao i nanošenje teških telesnih i duševnih povreda. I ovi zločini, da je dokazana genocidna namera, bili bi okarakterisani kao najteži zločini. Sudije smatraju da Srbija nije uspela da potkrepi ostale tvrdnje i pokaže da je bilo neselektivnog granatiranja gradova od strane hrvatskih snaga i da pokaže da je i tu bilo elemenata genocida.
REŠAVANjE SUDBINE NESTALIH
KONSTATUJUĆI da su obe strane izrazile spremnost da se rasvetli sudbina nestalih u Hrvatskoj između 1991. i 1995, Sud je u odluci naveo uverenje da će Srbija “ispuniti svoje obaveze u procesu saradnje sa Hrvatskom”.
Takođe, obe strane se “podstiču” da nastave saradnju i da koriste sva raspoloživa sredstva kako bi se pitanje sudbine nestalih što pre rešilo. “Ohrabruje” se i saradnja u smislu ponuda odgovarajućih naknada šteta žrtvama “zarad mira i stabilnosti u regionu”.
Nakon što je razmotrio transkripte sa sastanka na Brionima pod rukovodstvom predsednika Hrvatske Franje Tuđmana u cilju pripreme “Oluje”, kao i sveukupni tok hrvatskih vojnih operacija u periodu od 1992. do 1995, Sud smatra da nije dokazano postojanje namere da se uništi, u celini ili delimično, etnička grupa Srba u Hrvatskoj. Iako su počinjena dela koja čine element genocida, ona nisu izvršena tako da se ukazuje na postojanje genocidne namere, zbog čega je srpska kontratužba odbačena u celosti.
Tomka je, međutim, naveo:
- Brionski transkripti upućuju da su hrvatski lideri bili svesni da će granatiranje dovesti do masovnog egzoudsa, pa ga je donekle, čak, i smatralo poželjnim. Čak da se dokaže da je postojala namera hrvatskih lidera da se istera srpsko stanovništvo sa teritorije Hrvatske, nema dokaza da je cilj bilo fizičko uništenje stanovništva.
Iako su obe tužbe odbačene, kada je sudija Tomka zatvorio sednicu, članovi pravnih timova Beograda i Zagreba napustili su Palatu mira u fer atmosferi, čestitajući jedni drugima.
Šef srpskog pravnog tima Saša Obradović ocenio je po izlasku iz sudnice da je ishod postupka očekivan, a da se o operaciji “Oluja” više ne može govoriti kao o zakonitoj vojnoj akciji hrvatskih snaga.
- Slučaj je završen, postupak koji je trajao 15 godina ostao je za nama, njegov ishod je onakav kakav smo očekivali. Hrvatska tužba nema svoj osnov u pravu, to je sud danas zaključio. Srpska kontratužba je ispunila svoj dvojaki cilj. S jedne strane, pojačali smo našu odbranu, s druge strane, predstavili smo MSP, i on je to danas konstatovao, da su zločini tokom operacije “Oluja” izvršeni.
REŠAVANjE SUDBINE NESTALIH
KONSTATUJUĆI da su obe strane izrazile spremnost da se rasvetli sudbina nestalih u Hrvatskoj između 1991. i 1995, Sud je u odluci naveo uverenje da će Srbija “ispuniti svoje obaveze u procesu saradnje sa Hrvatskom”. Takođe, obe strane se “podstiču” da nastave saradnju i da koriste sva raspoloživa sredstva kako bi se pitanje sudbine nestalih što pre rešilo. “Ohrabruje” se i saradnja u smislu ponuda odgovarajućih naknada šteta žrtvama “zarad mira i stabilnosti u regionu”.
SELIMI: KOSOVU SAD VEĆE ŠANSE
PETRIT Selimi, “zamenik ministra inostranih poslova Kosova”, objavio je danas, posle čitanje haške presude, skandaloznu poruku na svom tviter-nalogu. Ona glasi:
- Međunarodni sud je odbacio i hrvatsku i srpsku tužbu za genocid. Buduća tužba Kosova protiv Srbije za genocid, kako tvrde advokati, ima najviše šansi.
BRAZILAC GOVORIO O POKOLjU
UZ hrvatskog arbitra Budislava Vukasa, protiv odbacivanja hrvatske tužbe protiv Srbije jedini je bio brazilski sudija Antonio Augusto Kansado Trindade. On je u izdvojenom mišljenju naveo:
- Dokazi predočeni na sudu pokazuju da se u oružanim sukobima u Hrvatskoj nije u stvari radilo o ratu, već pre o pokolju.
On je ukazao i na “rašireni i sistemski obrazac uništenja” koji obuhvata neselektivne napade na civilno stanovništvo.
KREĆA GLASAO PROTIV srpske TUŽBE!
ZA odbacivanje srpske kontratužbe svih 17 sudija glasalo je jednoglasno, što znači da je za takvu odluku bio i Milenko Kreća, ad hok sudija srpske strane, koga je za tu funkciju, pre dve decenije, i predložila naša država. Nezvanično, Kreća se na ovaj korak odlučio zato što je u procesu BiH protiv Srbije zastupao stav da etničko čišćenje nije genocid, pa je i u ovom slučaju ostao na toj poziciji.
Na odluku 12 sudija je priložilo izdvojena mišljenja ili deklaraciju – Tomka (Slovačka), Ovada (Japan), Kit (Novi Zeland), Skotnjikov (Rusija), Trindade (Brazil), Hanćin (Kina), Donohju (SAD), Gaja (Italija), Sebutinde (Uganda), Bhandari (Indija), kao i ad hok hrvatski sudija Budislav Vukas i ad hok srpski sudija Milenko Kreća.
D. R. ĐORĐEVIĆ / P. VASILjEVIĆ