Srbija danas ima više od 35.000 ljudi koji se nalaze u statusu izbjeglice i jedna je od pet zemalјa u svijetu sa produženom izbjegličkom situacijom.
Komesarijat za izbjeglice i migracije Srbije je povodom Svjetskog dana izbjeglica 20. juna podsjetio da se od 618.000 lјudi (266.000 iz BiH i 330.000 iz Hrvatske), koji su tokom ratova od 1991. do 1995. godine dobili zaštitu priznavanjem izbjegličkog statusa u Srbiji, 35.295 njih još uvijek se nalazi u statusu izbjeglice.
„Broj onih koji su i dalјe u stanju egzistencijalne potrebe je daleko veći, a sličnu sudbinu deli i više od 203.000 interno raselјenih lica sa Kosova i Metohije, kao i 18.000 lica koja su se raselila na području Kosova i Metohije. Svoju humanost i poštovanje međunarodnih konvencija i standarda u oblasti lјudskih prava, Srbija je pokazala i prema nešto više od 22.000 tražilaca azila koji su tokom prvih šest meseci 2015. godine, barem na kratko, utočište potražili u našoj zemlјi“, saopštio je Komesarijat povodom Svjetskog dana izbjeglica.
Ukazuje se da izbjegličko pitanje na ovim prostorima još nije zatvoreno i ocjenjuje da su uz pomoć međunarodne zajednice ostvareni su veliki pomaci, prvenstveno u rješavanju egzistencijalnih pitanja ove populacije i dinamici obezbjeđivanja trajnih stambenih rješenja, koja posljednjih godina iznosi pet trajnih rješenja na dan.
Regionalni stambeni program Republike Srbije, Hrvatske, Crne Gore i Bosne i Hercegovine će u naredne tri godine obezbjediti oko 6.500 stambenih rješenja na Zapadnom Balkanu, od čega će 4.153 porodice u Srbiji dobiti stan, montažnu kuću, paket građevinskog materijala ili seosko domaćinstvo sa okućnicom, sprovođenjem do sada odobrenih potprojekata.
– U Srbiji 22.182 azilanata –
Kao zemlјa tranzita, Srbija iz godine u godinu registruje povećan priliv tražilaca azila iz ratom zahvaćenih zemalјa Azije i Afrike. Ove godine brojevi su viši nego ikad za naše prilike, pa je do kraja maja čak 22.182 lica zatražilo azil u Republici Srbiji.
Od ovog broja, smještaj u centrima za azil zatražilo je svega 5.770 lјudi.
Srbija u ovom trenutku intenzivno radi na unapređenju sistema azila i njegovom usklađivanju sa standardima i zakonodavstvom Evropske unije (EU), piše Anadolu Agency.
Povezani tekstovi









