Supruga Mladena Graovca (52), vozača iz Pančeva uhapšenog u Splitu zbog sumnje da je 1992. godine počinio ratni zločin nad civilima u Hrvatskoj, tvrdi da ne zna zašto je njenog muža zadržala hrvatska policija.
- Rekla mi je da već sedam godina ide tamo, da tamo imaju kuću i da nikada do sad nije imao problema. Često je odlazio, a dobio je i hrvatski pasoš. Ni njoj nije jasno zašto je sada uhapšen – priča za “Blic” Mile Bosnić, predsednik Udruženja Krajišnika Srbije, sa sedištem u Pančevu.
Mladen Graovac, uhapšen zbog sumnje da je počinio ratni zločin u selu Smilčić kraj Benkovca, živi u Pančevu sa suprugom i ćerkom, gde je i zaposlen kao vozač cisterne.
- Mladen je posle rata išao više od 15 puta u Hrvatsku i nikada nije imao problema. Čak je dobio i hrvatski pasoš. Očigledno je izabrao loš trenutak da sad ode, jer je ispao žrtva političke gužve koja se stvorila – ocenjuje Bosnić.
Graovac je osumnjičen da je kao pripadnik milicije SAO Krajine maltretirao stariji bračni par i teško ih povredio. Uhapšen je u selu Smilčić, prilikom posete rodbini i posle hapšenja mu je u Splitu određen jednomesečni pritvor. Prema nezvaničnim saznanjima, njega je prijavila žena (72) koju je maltretirao, piše hrvatski portal Indeks, dok njen suprug više nije živ. Mladen ima i hrvatsko i srpsko državljanstvo i negirao je da je počinio ratni zločin.
Bosnić kaže da je Graovac porodični čovek koji živi u Pančevu, da mu bliža rodbina živi u Srbiji a da je u Hrvatsku i rodni kraj išao da obiđe dalju rodbinu i imanje koje je tamo ostalo.
- Čudno je da se neko posle 25 godina setio da ga je neko udario. Odjednom hapse jer su takve političke prilike u Hrvatskoj. Pa valjda su vršili provere i kada su mu davali hrvatski pasoš i kada je prethodno bez problema odlazio tamo. Očigledno da tamo hapse svakoga ko je imao preko 18 godina u vreme Republike Srpske Krajine po nekoj tajnoj optužnici – tvrdi Bosnić.
Kako kaže, žao mu je zbog hapšenja i pritvaranja Graovca i nada se da će se brzo naći na slobodi.
Nije bio na spisku
Mladen Graovac nije se nalazio na hrvatskom spisku osumnjičenih, optuženih i osuđenih pred hrvatskim pravosuđem za ratne zločine, saopšteno je iz Dokumentaciono-informativnog centra “Veritas”. To ga je, kako se navodi u saopštenju, ohrabrilo da odlazi u Hrvatsku, gde je juče uhapšen u selu Smiljčiću, kod Benkovca.
Prema nvodima Mladenovih rođaka, juče ujutro su u njegovu kuću došla dva hrvatska policijska inspektora i pozvali ga da pođe sa njima u Zadar na informativni razgovor međutim, na hrvatskom spisku osumnjičenih, optuženih i osuđenih pred hrvatskim pravosuđem za ratne zločine sa stanjem na dan 31. marta 2013. godine među 1.577 imena nije se nalazilo ime Mladena Graovca.
Mladen i njegov brat Jovica Graovac zajedno su otišli u Smiljčić 25. jula. Jovica se vratio 31. jula u Srbiju, a Mladen je ostao da proslavi Ilindan sa prijateljima u obližnjem Kašiću, sa kojima je trebalo da se vrati u Srbiju.
- Mladen poseduje i državljanstvo Srbije i Hrvatske. U toku rata bio je angažovan u nekim teritorijalnim jedinicama u Smiljčiću i okolini. Porodica je juče obavestila “Veritas” o Mladenovom hapšenju, ali su zamolili da se s tim ne ide u javnost, jer su verovali da će ga pustiti – navodi se u saopštenju.
Živeo u Smiljčiću do “Oluje”
Mladen je sa porodicom živeo u selu Smiljčić do akcije “Oluja” kada je sa porodicom i ostalim Krajišnicima krenuo u egzodus i nastanio se u Srbiji.
Njegovi roditelji Marko i Pera vratili su se u rodni Smiljčić, gde su i umrli. Mladen je posle “Oluje” prvi put u svoje selo otišao majci na sahranu. Do hapšenja zavičaj je posetio sedam ili osam puta, i nije imao problema sa policijom.
U Srbiji mu živi supruga i ćerka (19). Zaposlen je kao vozač cisterne, pa je često putovao van Srbije, a najviše u Rumuniju, Bugarsku, na Kosovo i u Hrvatsku.
Dobrivoje Katanić, Srna
Povezani tekstovi









