Više javno tužilaštvo u Beogradu danas je saopštilo da je od Uprave kriminalističke policije (UKP) i Bezbednosno-informativne agencije (BIA) zatražilo da identifikuju lica koja su 18. jula 2025, u večernjim časovima, predstavljajući se kao tzv. „kosovska policija“ uhapsila i privela u Prištinu zamenika direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju Igora Popovića.
Igor Popović je uhapšen posle obraćanja u Velikoj Hoči, na parastosu orahovačkim Srbima stradalim jula 1998. godine u napadu tzv. OVK.
VJT napominje da su zahtevi upućeni u cilju utvrđivanja da li u navedenom događaju postoje bitni elemenata krivičnog dela Otmica iz čl. 134. stav 3 u vezi stava 1 Krivičnog zakonika Republike Srbije, navodi se u saopštenju objavljenom na sajtu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu.
Šta je prethodilo
Igor Popović, zamenik za pravna pitanja direktora Kancelarije za KiM uhapšen je 18. juna na prelazu Brnjak, u povratku sa pomena Srbima ubijenim u napadima tzv. OVK jula 1998. godine i orahovačkim Srbima tokom NATO agresije i u mesecima koji su sledili. Priveden je i određeno mu je zadržavanje od 48 sati u odeljenju Specijalnog suda u Kosovskoj Mitrovici, da bi juče, 20. jula bio saslušan u tzv. kosovskom Specijalnom sudu u Prištini kada mu je određen pritvor do 30 dana, a zatim sporoveden u zatvor pojačane bezbednosti u Gnjilanu.
Kosovski tzv. tužilac naveo je da je svojim govorom posle parastosa Popović „izazvao razdor i netrpeljivost“ i „da su tim govorom znatno narušeni međuljudski odnosi Srba i Albanaca“.
Posle saslušanja pred većem Posebnog odeljenja Osnovnog suda u Prištini Popoviću je odreden pritvor do 30 dana, te je sproveden u zatvor u Gnjilanu.
U međuvremenu je više medija u Prištini nezvanično izvestilo da je Popović priveden upravo zbog izjave, što je potom potvrdio i kosovski ministar unutrašnjih poslova u tehničkom mandatu, Dželjalj Svečlja, navodeći da Priština „neće tolerisati uvrede i skrnavljenje istorije, a kamoli oslobodilačkog rata koji je predvodila OVK“.
Kancelarija za KiM je uz osudu zahtevala hitno puštanje. To se, međutim, nije dogodilo.
Šta je Popović govorio?
Obaćajući se posle parastosa, zamenik za pravna pitanja direktora Kancelarije za KiM Igor Popović, i sam žrtva (hrvatskog) progona Krajišnika u operaciji etničkog čišćenja koje (danas to vidimo) prerasta u genocid, kojoj se upravo navešava 30 od hrvatske i svetske ravnodušnosti, obratio se okupljenima
Prištinski mediji tokom vikenda su preneli da je Popović uhapšen zato što je u Velikoj Hoči “održao govor protiv Oslobodilačke vojske Kosova”.
Međutim, Popović je u svom govoru u Velikoj Hoči samo podsetio na velika i teška stradanja Srba u ovom delu Metohije od 1998. do 2000. godine.
„Ovde smo da obeležimo stradanje Kostića čijih je čak 14 članova stradalo, Baljoševića, Mavrića, Nikolića Micića, Vitoševića, Grkovića, Begovića, Pelevića, oprostite ako neku familiju nisam pomenuo. Deo stradalnika je pronađen na stratištima u Mališevu, deo u jami Volujak a za delom stradalnika se i dan danas traga. Okupili smo se ovde da obeležimo ove strašne događaje u znak sećanja na naše postradale braću i sestre i teško je naći prave reči u ovoj prilici, jer ovo nije prigodan skup već obeležavanje stradanja, živa rana koja i dan danas boli i ne prolazi”, rekao je Popović, dodajući da su “naša braća i sestre postradali zato što teroristi OVK nisu želeli Srbe na ovim prostorima i otmicama i pogubljenjima hteli su da zastraše ostalo srpsko stanovništvo da napusti ovaj kraj”.
On je istakao da „boli to što teroristi, organizatori i izvršioci nisu pronađeni i kažnjeni za sve ove godine iako vidimo da se za sličan zločin otmice izraelskih civila razara čitava Gaza i da zapadna zajednica to smatra opravdanim“.
„I pored svih međunarodnih trupa i istražitelja, Unmika i Euleksa i Haškog tribunala, nema suđenih ni kažnjenih već se OVK još proglašava i oslobodilačkom organizacijom i borcima za slobodu“, rekao je dalje Popović.
U svom govoru je dalje podsetio da zločini u Metohiji, na žalost nisu jedini koji su se Srbima dešavali.
„Stradali su Srbi isto ovako i u Prebilovcima u Hercegovini, avgusta 1941, i u crkvi u Glini, u Jadnovnu… Isto tako dolazili su zločinci obučeni u crne uniforme da vode Srbe iz njihovih kuća na stratište. Jezivo je to što se ovakvi zločini dešavaju i što i danas postoje terorističke organizacije koje rade i smišljaju zlo i pored svih tehnoloških i naučnih naoredaka čovečanastva i pored toga što postoji međunarodno pravo“, rekao je Popović.
U svom govoru podsetio je i da su Srbi na Kosovu i Metohiji stradali „zato što su ovde domaći i zato što im je koren ovde zato što nisu dozvolili da ih neko proglasi okupatorima i došljacima i otera u zatvor“.
„Na žalost, svi znamo da je ostalo malo Srba na prostoru Kosova i Metohije na ovoj zemlji koju je Bog obdario svim blagodetima i suncem i vodom i plodovima zemlje. Ipak, Srbi su uprkos ovim teškim uslovima opstali ovde u Hoči, u Orahovcu, Goraždevcu, oko Istoka, Kline, ostalo je Zočište, ostala je Pećka Patrijaršija, ostali su Visoki Dečani. Na nama je da budemo dostojni hrabrosti naše postradale braće da nastojimo da Velika Hoča i Orahovac ostanu srpski da se ovde grade srpske kuće i škole da se rađaju srpska deca, da postoje srpske institucije da ovaj prostor ostane hrišćanski i pravoslavni da se čuva srpska tradicija i običaji, da se ljudi ovde vraćaju“, rekao je Popović.
Šta je „govor mržnje“
„Zaista je jako, jako teška situacija za naše ljude ovde. Jednostavno strogo morate da vodite računa i da merite svaku reč koju izgovorite na javnoj sceni“, rekao je za Kosovo Onlajn jedan od branilaca Igora Popovića advokat Ljubomir Pantović.
Pred sudijom za prethodni postupak, kako Pantović navodi u izjavi za Kosovo Onlajn, branioci Popovića pozvali su se na presudu iz 2023. godine Vrhovnog suda Kosova kojom je Ivan Todosijević, bivši predsednik Privremenog organa opštine Zvečan i nekadašnji ministar uprave i lokalne samouprave, oslobođen otpužbe za istovetno krivično delo koje se sada Popoviću stavlja na teret.
„Vrhovni sud je zauzeo stav da je Ivan Todosijević izneo svoje lično mišljenje koje ne mora da bude tačno, ispravno, koje ne mora da se slaže i poklapa sa mišljenjem većine stanovništva na Kosovu i da to mišljenje potpada pod slobodu govora u skladu sa članom 10. Evropske konvencije o ljudskim pravima“, podsetio je advokat Pantović.
(Izvori: Više javno tužilaštvo u Beogradu, Kosovo Online, KosSev, RT Balkan, Kancelarija za KiM)
Veritas.info
Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.
Povezani tekstovi









