БОСАНСКИ ПЕТРОВАЦ – Становништво западнокрајишких општина дошло је на Петровачку цесту на мјесто гдје је 1995. године хрватска авијација бомбардовала српске избјегличке колоне и гдје ће данас руководства Српске и Србије одати почаст страдалима.
Посебан детаљ на Петровачкој цести су чланови Аматерско културно-умјетничког друштва “Мира Лукач” из Дрвара, који су били дјеца избјегличке колоне, а данас су дошли у дрварској народној ношњи са личким капама.
Начелник општине Дрвар Душица Рунић у разговору за Срну рекла је да је Крајина данас тужна.
- Не смијемо заборавити нити дозволити да се понови никада више Петровачка цеста. Многи од нас носе успомене из избјегличке колоне и сјећају се тужних тренутака. Из свега смо научили да идемо напријед, чувамо огњишта и српско име и презиме ван граница Републике Српске и Србије – рекла је Рунићева.
Предсједници Републике Српске Милорад Додик и Србије Алексадар Вучић данас ће у селу Јањила код Босанског Петровца положити вијенце на спомен-обиљежје на Петровачкој цести поводом обиљежавања Дана сјећања на све страдале и прогнане Србе у Погрому “Олуја” 1995. године.
Према подацима “Веритаса”, током “Олује” протјерано је више од 220.000 Срба, а на евиденцији се налазе имена 1.869 погинулих и несталих Срба, од којих 1.220 цивила.
Међународни суд правде је у пресуди из фебруара 2015. године “Олују” оквалификовао као етничко чишћење, али не и као геноцид, мада свјетски експерти за ту област тврде да је та операција имала сва обиљежја геноцида.
Погром Срба у “Олуји” почео је 4. августа 1995. године офанзивом хрватске војске и полиције, те јединица ХВО-а на подручју Баније, Лике, Кордуна и сјеверне Далмације.
Дан касније, 5. августа, хрватска војска је ушла у готово напуштен Книн и истакла заставу Хрватске, док су колоне избјеглица преко српских територија у БиХ кренуле ка Србији.
Povezani tekstovi









