У Цркви Светог Марка у Београду служен је парастос за убијене Србе у злочиначкој хрватској акцији “Олуја” извршеној прије 26 година.
Парастосу су присуствовале породице страдалих, представници удружења погинулих, несталих и избјеглих из Хрватске, као и бројни прогнани Крајишници.
Послије парастоса, који је служио Његово преосвештенство епископ осијечко-пољски и барањски Херувим, уз саслужење архијереја Српске православне цркве, положени су вијенци и цвијеће на споменик погинулима у ратовима од 1991. до 1999. године у Ташмајданском парку.
Прочитана су имена убијених у “Олуји”, којих је, према евиденцији “Веритаса”, 1.185, док се 692 особе још увијек, 26 година од злочиначке акције, воде као нестале.
Предсједник Удружења породица страдалих и несталих “Суза” Драгана Ђукић рекла је након парастоса да је породицама несталих најтеже.
“Фамилије које су сахраниле своје најмилије имају неки мир. Ставиле су тачку на тај период и могу да запале свећу. Породице несталих живе у неизвесности и њихова агонија траје и за њих `Олуја` још траје”, истакла је Ђукићева.
Према њеним ријечима, удружења погинулих и несталих учинила су све да сазнају истину о својим најмилијима, али нису успјела јер институције Хрватске неће да сарађују.
Предсједник Асоцијације избјегличких удружења Срба из Хрватске Милојко Будимир сматра да правде за жртве највећег етничког чишћења у Европи послије Другог свјетског рата неће бити све док је Хрватска у могућности да крши преузете уговоре и договоре.
“Хрватска је учинила све да опструише сваки договор и процес, а међународна заједница, која јој је помогла у томе, и даље је и нијема и глува. Сви злочини над Србима у Хрватској због тога су остали некажњени”, рекао је Будимир, додајући да се плаши да ће тако и остати, имајући у виду понашање Хрватске и западних сила.
У акцији “Олуја” у августу 1995. године са вјековних огњишта протјерано је више од 220.000 Срба. На списку “Веритаса”, закључно са јучерашњим даном, је 1.877 погинулих, од којих је 65 одсто цивила.
Povezani tekstovi









