D.I.C. Veritas

Ministarstvo hrvatskih branitelja, 20.05.2025, U Vukovaru identificirane još dvije žrtve iz Domovinskog rata

Njihovi posmrtni ostaci pronađeni su na Petrovačkoj doli, nekadašnjem odlagalištu otpada koje se pretražuje već tri godine s ciljem pronalaska posmrtnih ostataka žrtava iz Domovinskog rata, a dosad su identificirane 33 osobe ekshumirane iz te masovne grobnice

U organizaciji Ministarstva hrvatskih branitelja, u Vukovaru su danas identificirani posmrtni ostaci dvije osobe nestale u Domovinskom ratu – bračni par Anastazija i Ilija Hladun.

Riječ je o civilima koji su početkom listopada 1991. u dobi od 55 i 61 godine nasilno odvedeni iz podruma obiteljske kuće na Petrovu Goru, dio Vukovara gdje im se gubi svaki trag.

Njihovi posmrtni ostaci pronađeni su na Petrovačkoj doli, nekadašnjem odlagalištu otpada koje se pretražuje već tri godine s ciljem pronalaska posmrtnih ostataka žrtava iz Domovinskog rata.

Uz obitelj žrtava, današnjoj identifikaciji nazočili su potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, glavni državni odvjetnik Ivan Turudić, o. d. ravnateljice Uprave za zatočene i nestale Ana Filko, prof. Milovan Kubat, voditelj DNA laboratorija na Zavodu za sudsku medicinu i kriminalistiku u Zagrebu i dr. Anto Blažanović, ravnatelj Nacionalne memorijalne bolnice „Dr. Juraj Njavro“ Vukovar u kojoj je održana identifikacija, te predsjednica Saveza udruga obitelji zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja Ljiljana Alvir i predsjednica Udruge „Vukovarske majke“ Manda Patko.

Počelo uklanjanje azbestnog brda s ciljem pronalaska još žrtava

Nakon identifikacije, ministar Medved i glavni državni odvjetnik ponovno su obišli Petrovačku dolu, najzahtjevniju i najduže istraživanu lokaciju masovne grobnice iz Domovinskog rata, na kojoj je dosad iskopano, pregledano i izveženo oko 122,5 tisuće kubnih metara raznog smeća dubine do 17 metara.

Pretraživanje je počelo u travnju 2022. temeljem informacija Sigurnosno-obavještajne agencije, a nakon dvije godine pronađeni su i ekshumirani posmrtni ostaci žrtava, od kojih su dosad identificirane 33 osobe.

Među identificiranima je 19 hrvatskih branitelja i 14 civila, od kojih su četiri žene, a žrtve su u dobi od 22 do 68 godina. Svi su nasilno odvedeni u jesen 1991. tijekom velikosrpske agresije na Vukovar, većina u studenome prilikom okupacije grada.

Većina obitelji identificiranih žrtava višestruki su stradalnici, a kćer danas identificiranog bračnog para supruga je poginulog vukovarskog branitelja.

Odmah nakon pronalaska prvih posmrtnih ostataka ministar Medved zatražio je obustavu odlaganja otpada na toj lokaciji, koja se i nadalje pretražuje, a u tijeku uklanjanje i brda azbesta, za što je Vlada donijela više odluka.

Izrazio je zadovoljstvo brzinom radova i zahvalio svim koji su uključeni u pripremu i provedbu tog zahtjevnog posla, posebno Ministarstvu zaštite okoliša i zelene tranzicije te Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, kao i izvođačima radova, naglasivši kako se cijelo vrijeme izvođenja radova vodi računa o sigurnosti ljudi.

U mandatu ministra Medveda identificirano 317 osoba

Ministar Medved je i ovom prilikom istaknuo kako se nastavlja pretraživanje Petrovačke dole, kao i na području Ilače u Vukovarsko-srijemskoj županiji gdje je i najveći broj dosad pronađenih grobnica. Neumorna potraga za osobama nestalim u Domovinskom ratu provodi se na svim lokacijama za koje se pokažu indicije da bi mogle biti grobnice s posmrtnim ostacima žrtava.

Podršku tim naporima iskazao je i glavni državni odvjetnik Turudić, a predsjednica Saveza udruga obitelji zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja Ljiljana Alvir kazala je kako je pronalazak posmrtnih ostataka na Petrovačkoj doli probudio nadu svim obiteljima koji traže svoje bližnje, izrazivši zahvalnost Ministarstvu hrvatskih branitelja i ministru Medvedu na predanom i ustrajom radu, koji rezultira i pronalascima žrtava.

U mandatu od listopada 2016. provedena su terenska istraživanja na više od 420 lokacija te je pretraženo gotovo milijun m2. Najopsežnije terenske aktivnosti provedene su na području Vukovarsko-srijemske županije, gdje je pronađeno šest masovnih grobnica, a na području Hrvatske više od 40 pojedinačnih grobnica. U tom razdoblju ekshumirani su posmrtni ostaci 225 osoba, a identificirano je 317 osoba.

Nakon današnje identifikacije, Republika Hrvatska traga za 1746 osoba nestalih u Domovinskom ratu, od kojih je 456 nestalih ili smrtno stradalih na području Vukovarsko-srijemske županije, a 333 na području Vukovara.

 

 

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.