Tri decenije od egzodusa srpskog naroda iz bivše Republike Srpske Krajine u hrvatskoj zločinačkoj akciji „Oluja” biće obeležene u Banjaluci, Novom Gradu i na Petrovačkoj cesti od 2. do 7. avgusta, najavljeno je iz Dokumentacio-informacionog centra „Veritas”.
Prema programu, u nedelju, 3. avgusta, kod Hrama Hrista Spasitelja u Banjaluci u 19 časova biće otvorena izložba „Da se ne zaboravi – 30 godina od egzodusa iz Republike Srpske Krajine – „Oluja još traje”, prenosi Tanjug.
Na Novom groblju u Banjaluci će u ponedeljak, 4. avgusta, u 9 biće položeni venci na grob Bore Martinovića, a u 10 časova na Perduvovom groblju biće položeni venci na spomenik poginulim Dalmatincima na Dinari, objavljeno je na stranici „Veritasa”.
U Hramu Hrista Spasitelja u Banjaluci u 11 časova biće služen parastos za sve postradale u operaciji „Oluja”, a u 12 časova u Kući Milanovića biće održana tribina „Dani tuge i sećanja” i promocija novih „Veritasovih” izdanja.
U Hramu Svetih apostola Petra i Pavla u Novom Gradu u sredu, 6. avgusta, u 10 časova biće služen parastos za stradale u „Oluji”, a u 10.45 časova krenuće povorka od hrama do reke Une do mosta koji je bio spas za više od 100.000 proteranih Krajišnika. Na tom mestu će biti zapaljene sveće i u reku Unu spušten venac.
Kod spomen-krsta u Svodni kod Novog Grada, gde je hrvatska avijacija gađala izbegličku kolonu, isti dan će u 12 časova biće služen pomen i položeni venci. Na Petrovačkoj cesti će u četvrtak, 7. avgusta, u 11 časova biti služen parastos i položeni venci na spomen-krst, u 12. časova je predviđena poseta spomen-sobi u Driniću, a u 12.30 časova prijem kod načelnika opštine.
Vojno-policijska akcija „Oluja” počela je 4. avgusta 1995. godine ofanzivom hrvatske vojske i policije, te jedinica HVO-a na području Banije, Like, Korduna i severne Dalmacije.
Dan kasnije, 5. avghttps://www.politika.rs/sr/clanak/688445/veritas-obelezavanje-30-godina-od-oluje-u-banjaluci-novom-gradu-i-na-petrovackoj-cestiusta, hrvatska vojska je ušla u gotovo napušten Knin i istakla zastavu Hrvatske, dok su kolone izbeglica preko srpskih teritorija u BiH krenule ka Srbiji. Prema podacima „Veritasa”, tokom „Oluje” proterano je više od 220.000 Srba, a na evidenciji su imena 1.893 poginulih i nestalih Srba iz ove akcije i posle nje, od kojih je 1.236 civila ili 65 odsto, a oko tri četvrtine bili su stariji od 60 godina.
Međunarodni sud pravde je u presudi iz februara 2015. godine „Oluju” okvalifikovao kao etničko čišćenje, ali ne i kao genocid iako svetski eksperti za tu oblast tvrde da je ta operacija imala sve karakteristike genocida.
Povezani tekstovi









