D.I.C. Veritas

Sputnjik, 04.04.2025, Morbidno, domovinski i evropski: Hrvati spremaju novu „Oluju“ – sada za mrtve Srbe

Predlog zakona o grobljima koji je ušao u parlamentarnu proceduru i kojim se legalizuje uklanjanje nadgrobnih spomenika Srba u Hrvatskoj progurala je neoustaška vladajuća partija Domovinski pokret i on će biti usvojen do proslave 30. godišnjice vojne akcije „Oluja“, smatra predsednik Dokumentarno informacionog centra Veritas Savo Štrbac.

Vlada Hrvatske uputila je u parlamentarnu proceduru novi Zakon o grobljima kojim se, između ostalog, predviđa uklanjanje spomenika postavljenih nakon 30. maja 1990. godine na kojima su ispisane poruke koje nisu po volji koaliciji vladajućeg HDZ i desničarskog Domovinskog pokreta.

Reč je o dugo najavljivanom zakonu prema kojem će biti srušeni svi spomenici na kojima se nalaze poruke koje hrvatske vlasti smatraju spornim.

To praktično znači da će biti uništena grobna mesta Srba poginulih tokom poslednjih ratnih sukoba u Hrvatskoj ukoliko na nadgrobnim pločama njihovih spomenika piše nešto što nije po volji aktuelnoj hrvatskoj vlasti.

 

Neoustaški zakon protiv mrtvih Srba

Na predlogu zakona o grobljima se intenzivno radilo od formiranja nove vladajuće koalicije u Hrvatskoj u kojoj participira neoustaška stranka Domovinski pokret, a taj zakon bio je jedan od njihovih uslova da podrže HDZ, kaže Štrbac za Sputnjik.

Domovinski pokret je kao uslov za ulazak u vladajuću koaliciju tražio da Srbi, s kojima je HDZ u nekoliko mandata koalirao, ne budu u bilo kojim strukturama vlasti, dok HDZ kao vodeća partija u koaliciji stalno udovoljava toj „proustaškoj organizaciji“, podseća Štrbac.

„U zakonu ništa nije precizirano tako da će to biti proizvoljno tumačeno u praksi i sve ono što ne odgovara nekim tamo komisijama ili braniteljima će biti uklonjeno. Zakon se odnosi na nadgrobne spomenike posle 1990. navodno da ne bi išli dalje u prošlost, a mi to tumačimo da ne bi morali rušiti i ustaške spomenike jer ih je mnogo podignuto. I to ustašama koje su stradale u Drugom svetskom ratu ili posle rata na onom njihovom, kako ga zovu Križnom putu, tako da će se ovo odnositi uglavnom samo na Srbe.“

U Zakonu nije precizirano šta određene spomenike čini spornim, što je još gore nego da jeste i zato će biti proizvoljno tumačen, ističe Štrbac.

 

U strahu od zakona Srbi „prepravljaju“ spomenike svojih bližnjih

Pozivajući se na dosadašnju praksu u Hrvatskoj, Štrbac smatra da će se na udaru zakona naći nadgrobni spomenici ispisani ćirilicom, ali i spomenici koji imaju bilo kakvo obeležje Republike Srpske Krajine.

„Pre pola godine kad je najavljeno godine da se priprema taj zakon, meni su moji Krajišnici i Dalmatinci slali slike nadgrobnih spomenika koji sada izgledaju osakaćeno i ružno. Recimo, jedan je sahranio brata koji je poginuo kao srpski borac i na spomeniku je pisalo da je poginuo za Republiku Srpsku Krajinu, a onda ga je on grebao i prefarbavao da se to ne bi videlo i sad je to baš osakaćen nadgrobni spomenik.“

Prema Štrpcu, Srbi u Hrvatskoj se manje boje zatvorskih i novčanih kazni zaprećenih zakonom nego osvete i neprilika koje bi mogli imati „u smislu fizičkih napada, maltretiranja, sve do fizičkih likvidacija“, dodaje Štrbac.

 

Zakon i Tompson za obeležavanje godišnjice „Oluje“

Sagovornik Sputnjika pretpostavlja da će Zakon o grobljima biti usvojen ako ne do obeležavanja „Bljeska“, onda do obeležavanja godišnjice „Oluje“ jer se time javno hvale članovi Domovinskog pokreta.

„Hrvati su svake godine slavili ‘Oluju’ kao dvostruki državni praznik a sad im je okrugla, 30. godišnjica i slaviće je i te kako. Još nisu objavili program te proslave ali najverovatnije će slaviti dva dana, jedan dan u Zagrebu, drugi u Kninu. A uvod u tu veliku proslavu verovatno jeste i Tompsonov koncert 5. jula na hipodromu u Zagrebu o čemu bruji ceo region, da je za 24 sata rasprodata kvota od 281.000 ulaznica, pa su još 100.000 pustili u prodaju. Pa ako i to prodaju biće još. I tako, sto po sto hiljada, ne bi li oborili rekord od milion ljudi koliko ih je bilo 1994. kad je na tom istom hipodromu gostovao papa Jovan Pavle drugi“, zaključio je Štrbac.

 

Владимир Судар

 

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.