Koordinacija srpskih udruženja porodica nestalih lica sa prostora bivše Jugoslavije treba da se obrati svim vladama u regionu i udruženjima da zajedno rade na slučajevima nestalih, te da to pitanje bude prioritet, rekao je savjetnik ministra rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Milan Torbica.
Obraćajući se na sjednici Skupštine ove koordinacije u Beogradu, kojoj su prisustvovali predstavnici udruženja srpskih žrtava iz Repubike Srpske, Hrvatske i sa Kosova, Torbica je rekao da sada treba staviti težište na pronalazak nestalih.
“Ni u jednom normalnom ratu kada se velike sile sukobe nema potrebe da se prikriva i vrše zločini, spaljuju leševi i bacaju u nepoznate jame, to se samo dešava u građanskom ratu, jer komšija ide protiv komšije. U građanskim ratovima je veliki broj nestalih”, rekao je Torbica.
Torbica je podsjetio da se u Srpskoj provode mnogi programi za ove kategorije da bi im se obezbijedili što povoljniji uslovi života.
Prema njegovim riječima, pri kraju je vladin program stambenog zbrinjavanja ovih kategorija, a Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite Srpske dalo je sebi zadatak da s tim ciljem uzme kredit.
Navodeći da je Vlada Srpske veoma osjetljiva na ove kategorije stanovništva, Torbica je istakao da postoje i programi za prioritetno zapošljavanje djece poginulih i nestalih.
Nevenko Vranješ iz Centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Srpske upozorio je na opstrukcije sa kojima se organi Srpske susreću u BiH u traženju nestalih Srba, njihovoj identifikaciji i istraživanju zločina nad Srbima u BiH, te ukazao na problem premještanja tijela ubijenih Srba.
Vranješ je rekao da ovaj centar radi na popisu svih srpskih žrtava rata i pravljenju jedinstvene baze podataka, kao i da je, baveći se radom nekadašnje Komisije za Srebrenicu, došao do nezvaničnih rezultata da je riječ o ozbiljnom falsifikatu i pokušaju Bošnjaka da svoju budućnost izgradi na falsifikatu.
On je dodao da se ovaj centar bavi i istraživanjem ratnih zločina nad Srbima u Sarajevu, koje je velika grobnica Srba, gdje su zločini veoma malo istraženi.
Vranješ je ocijenio da je Visoko, gdje se prebacuju neidentifikovana tijela, “grad koji krije velike tajne”.
Predsjednik Udruženja porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Republike Srpske Nedeljko Mitrović rekao je da bi na institucionalnom nivou Srpske i Srbije trebalo postići harmonizaciju svih socijalno-ekonomskih prava porodica srpskih žrtava.
Mitrović je rekao da Srpska nije zadovoljna procesom traženja nestalih Srba u BiH i da je taj proces još pod velikim političkim uticajem.
On je naveo da Srpska insistira da se uvede centralna evidencija poginulih sa podacima da li je riječ o civilu ili vojniku, u kojim okolnostima je stradao i slično, jer je sada prisutna zloupotreba u slučaju Srebrenice, gdje se sve češće govori o ubijenim dječacima i odraslim muškarcima, a ne vojnicima.
Direktor Dokumentaciono-informacionog centra “Veritas” Savo Štrbac rekao je da istina o srpskim žrtvama teško dolazi pred međunarodne forume i sudove, te ocijenio da je spor Hrvatske i Srbije pred Međunarodnim sudom pravde po tužbama za genocid prilika da se čuje istina o srpskim stradanjima.
On je istakao da je svjestan da taj sud može donijeti odluku da nije bilo genocida ni na jednoj strani, ali da srpske žrtve onda očekuju odgovor na pitanje šta je to bilo ako nije bio genocid, pošto je iz Hrvatske protjerano 400.000 Srba, ubijeno 7.000, a kuće i vjerski objekti razrušeni.
Povezani tekstovi









