BEOGRAD – Direktor Dokumentaciono-informativnog centra “Veritas” Savo Štrbac upozorava na neravnopravan odnos Haškog trinunala prema žrtvama i ukazuje na činjenicu da predsjednik Suda Teodor Meron nije obišao ekshumaciju srpskih žrtava iz “Oluje” – predmeta kome je sam predsjedavao.
Štrbac ističe da je Meron u slučaju hrvatske akcije “Oluja” donio “nepoštenu i sramotnu oslobađajuću presudu hrvatskim generalima”, nakon koje je ekshumirano 110 posmrtnih ostataka sa groblja u Šibeniku i Zadru.
“Merona tamo nije bilo. Valjda mu je malo 110 posmrtnih ostataka. A i zbog toga što su Srbi”, naglašava Štrbac.
Napominje da nema ništa protiv obilaska bošnjačkih stratiša, ali da treba procesuirati i osuditi sve one koji su, kršeći propise, ubijali ljude i bacali ih u masovne grobnice.
On smatra da je sve to “odraz uhodane percepcije još od početka 90-ih godina da su samo Srbi ubice, zločinci, agresori, a svi drugi – njihove žrtve”.
“To je po holivudskoj šemi dobri – loši. Tako se ponašaju više od 20 godina predstavnici i vladinih i nevladinih organizacija, sudije i tužioci”, ukazuje Štrbac.
To što je Meron ovih dana bio samo na bošnjačkim stratištima može se, smatra Štrbac, pripisati i dobrom radu bošnjačkih nevladinih organizacija i udruženja.
“Izgleda da su oni ti koji su doveli Merona, ali i mnoge druge, na ta stratiša. Sjetimo se samo Srebrenice – koga sve tamo dovode i koliko se tu troši”, rekao je Štrbac, navodeći da se bošnjačka udruženja pojavljuju čak i u UN sa transparentima.
Oni su, podsjeća Štrabc, prisutni svuda i na svakom mjestu, ali to mnogo košta.
“Njihova državna komisija raspolaže negraničenim sredstvima. Kada su godišnjice, u cijelom svijetu održavaju razne promocije filmova, knjiga, đaci pišu na temu ratnih zločina, obezbjeđuje se i nagrade za najbolje sastave”, navodi Štrbac.
S druge strane, upozorava Štrbac, srpske organizacije i udruženja imaju vrlo malo sredstava, jer se kod Srba vjeruje da “istina sama po sebi odlazi u svijet”, zbog čega su stalno u podređenom položaju u odnosu na druge.
Štrbac navodi da građanski ratovi na prostoru bivše Jugoslavije pokazuju da žrtava ima na svim stranama i da nema “samo dobrih ili loših”, jer su svi “i dobri i loši”.
Povezani tekstovi









