Očekuje se da bi konačna odluka mogla biti saopštena do kraja godine, a i Beograd i Zagreb procenjuju da najviše šanse ima „nerešen rezultat“. Varadi: Veće će odbaciti obe tužbe.
PROŠLA su dva meseca od završetka usmene rasprave u sporu između Srbije i Hrvatske po uzajamnim tužbama za genocid, a sudije Međunarodnog suda pravde u Hagu još su kod prve od pet faza donošenja presude.
Očekuje se da bi konačna odluka mogla biti saopštena do kraja godine, a i Beograd i Zagreb procenjuju da najviše šanse ima „nerešen rezultat“, odnosno da će biti odbačene i tužba i kontratužba za genocid.
Do sada je 17 haških sudija zasebno proučavalo argumente i dokaze koje su iznele dve strane, a sada sledi međusobno razmenjivanje stavova o predmetu. Nakon toga, predsednik suda, Slovak Peter Tomka, u pisanoj formi treba da dostavi članovima MSP spisak pitanja o kojima, po njemu, treba presuditi. Svaki sudija listu razmatra i dopunjuje, a zatim je dostavlja kolegama.
STROGA TAJNOST
PRVA sledeća zvanična informacija iz Međunarodnog suda pravde biće objava datuma kada će biti pročitana presuda. Boris Hajm, pres-ataše MSP, kaže, za „Novosti“, da sudije rade u tajnosti i da neće iznositi detalje o toku procesa.
Savo Štrbac, iz „Veritasa“, koji je bio i jedan od svedoka srpske strane, kaže nam da, prema njegovim saznanjima, sudije intenzivno rade na predmetu:
- Konačni nacrt presude sačiniće tročlano veće u koje će biti delegirane sudije za koje se utvrdi da su najbliže mišljenju većine. O tom predlogu onda se izjašnjavaju sve sudije, odnosno usvajaju ga ili odbijaju, jer nemaju pravo da budu uzdržani. U slučaju nerešenog rezultata, presudni glas ima predsednik.
Profesor međunarodnog prava Tibor Varadi, za „Novosti“, kaže da su sudije MSP u stalnom kontaktu, ali da do kraja procesa ima još dosta vremena:
- Mislim da će biti odbijene i tužba i kontratužba i da je veoma teško da će bilo koja od država dobiti presudu da je druga strana počinila genocid. U tom slučaju, zemlje same plaćaju troškove procesa koje su vodile, dok se rad suda pokriva iz međunarodnih sredstava.
Presuda MSP je obavezujuća, konačna i bez prava na žalbu. Ukoliko jedna od strana u sporu smatra da druga nije poštovala odredbe presude, može se žaliti Savetu bezbednosti UN, koji ima mogućnost da preduzme mere protiv te zemlje.
Povezani tekstovi









