Juče smo doznali da je u subotu 10. avgusta na graničnom prelazu Bajakovo prilikom ulaska iz Hrvatske u Srbiju od strane hrvatske policije uhapšen Srbin Nemanja P. Berić (1977) zbog prekršaja učinjenog preko objava na društvenim mrežama.
Doznali smo i to da je na granici nakon hapšenja čekao punih sedam sati da po njega dođu policijska kola iz Knina, kojima je prebačen u policijsku stanicu u Knin a odatle uz optužni predlog u Šibenik gde je istog dana od strane Prekršajnog odeljenja Opšinskog suda u Šibeniku osuđen na kaznu zatvora od 15 dana, koju izdržava u zatvoru u Šibeniku.
Po “Veritasovim” saznanjima Nemanja Berić je rodom iz Uzdolja sa Dalmatinskog Kosova, a u Srbiju je došao u izbegličkoj koloni u avgustu 1995. godine. U njegovom rodnom mestu pripadnici hrvatske vojske su tog avgusta ubili osam civila, koji nisu hteli ili mogli da se pridruže izbegličkoj koloni. Nemanja živi u Beogradu, gde se bavi advokatskom praksom i bivši je predsednik Skupštine GO Savski venac iz kvote SNS-a.
Po evidenciji Veritasa, ovo je deveto procesuiranje Srba sa područja Knina, od toga dva u ovoj godini, za isti prekršaj učinjen preko društvene mreže “fejsbuk”. Svi procesuirani su i osuđeni – sedmoro na bezuslovne zatvorske kazne (jedan na 16 i šestero na 15 dana), jedan na uslovnu kaznu od 15 dana i jedan na novčanu kaznu u iznosu od 1.000 evra. Sve prekršajne prijave podnela je kninska policija a sve presude donio je Prekršajni sud u Šibeniku. Osuđeni se nisu ni žalili na izrečene kazne zbog toga što im u presudi piše da žalba ne odlaže izvršenje kazne pa se plaše da bi im žalba još više produžila boravak u zatvoru i povratak u mesta boravka, koja su u pravilu izvan Hrvatske.
Interesantno je da se ni o hapšenju ni o suđenju Nemanji Beriću nisu oglasili nadležni organi (policija i Prekršajni sud) kao što su to radili u svim predhodnim slučajevima. Pošto se ni vlast, ni struka, ni nauka, ni u Hrvatskoj ni u Srbiji, čiji su procesuirani državljani, kod predhodnih osam hapšenja nisu izjašnjavala o ovoj pojavi, a mediji u regionu uglavnom prenosili službena saopštenja Policijske uprave šibensko-kninske, “Veritas” je 1. septembra prošle godine u formi saopštenja, kao provokaciju i izazov na adekvatnu reakciju, svim pomenutim subjektima predočio pravne norme na koje se pozivaju hrvatska policija i prekršajni sudovi.”Veritas” raspolaže pouzdanom informacijom da je i Opštinski sud sud u Zadru krajem jula ove godine za isti prekršaj osudio dvojicu Srba na novčane kazne, čija imena, po njihovoj molbi, ne objavljujemo.
Dakle, svi do sad osuđeni Srbi su procesuirani za prekršaj iz člana pet Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira, koji glasi: “Ko na javnom mestu izvođenjem, reprodukovanjem pesama, muzike i tekstova ili nošenjem ili isticanjem simbola, tekstova, slika, crteža remeti javni red i mir, kaznit će se za prekršaj novčanom kaznom u iznosu od 700 do 4.000 evra ili kaznom zatvora do 30 dana”.
Definicija prekršaja protiv javnog reda i mira nalazi se u članu prvom pomenutog zakona koji glasi: “Prekršaji protiv javnog reda i mira su dela kojima se na nedozvoljen način remeti mir, rad ili normalan način života građana, stvara nemir, neraspoloženje, uznemirenost ili ometa kretanje građana na ulicama i drugim javnim mestima ili ometa ostvarivanje njihova prava i dužnosti, vređa moral, ometa vršenje zakonitih mera državnih organa i službenih osoba, narušava javni red i mir građana te dela utvrđena ovim zakonom.”
Ni jedan ni drugi član ne spominje ”iz mržnje objavljivanje sadržaja na društvenim mrežama koji vređaju nacionalne osećaje građana Republike Hrvatske i veličaju nepostojeću teritorijalnu tvorevinu”, kakva se kvalifikacija navodi svim do sada procesuiranima, pa se postavlja pitanje po kojim to kriterijumima policija i prekršajne sudije procenjuju da je neko iz mržnje postavio neki sadržaj (tekst, muziku, fotografiju …) i po kojim merilima ocenjuju da takvi sadržaji vređaju nacionalne osećaje građana Republike Hrvatske i veličaju nepostojeću teritorijalnu tvorevinu?
U prošlogodišnjem saopštenju naveli smo: “Tražeći odgovore na ova pitanja od prozvanih subjekata mogli bi ubuduće sprečiti ovu neobičnu pojavu (nepogodu), verovatno jedinstvenu u svetu”. Pošto niko od prozvanih subjekata nije reagovao na ta predhodna hapšenja, verujemo da će nakon ovog najnovijeg hapšenja Nemanje Berića, imajući u vidu njegovo zanimanje i političku angažovanost, izazvati adekvatnu reakciju vlasti, struke i nauke i iz Srbije i iz Hrvatske.
U Beogradu i Banjaluci, 13. avgusta 2024.
P R E D S E D N I K
Savo Štrbac