D.I.C. Veritas

Anadolu agency, 02.06.2015., U Beogradu počeo sastanak predstavnika Srbije i Hrvatske o razmjeni podataka o nestalim licima

Predstavnici Komisije za nestala lica Vlade Republike Srbije i Povjerenstva za zatočene i nestale Vlade Republike Hrvatske će na dvodnevnom susretu koji je počeo danas u Beogradu razmijeniti informacije i dokumentaciju u skladu sa potpisanim Sporazumom i Protokolom o saradnji u traženju nestalih lica i preuzetim obavezama na prethodno održanim sastancima, a radi rješavanja pitanja lica koja se vode kao nestala u oružanim sukobima na prostoru bivše SFRJ od 1991. do 1995. godine.

Kako je najavljeno uoči sastanka, koji je prvog dana zatvoren za javnost, nadležna tijela dviju zemalja intenziviraće saradnju u rješavanju problema nestalih lica, kroz ubrzanje procesa ekshumacija i identifikacija posmrtnih ostataka žrtava na teritoriji obje države.

Razmjena raspoloživih podataka i informacija i ujednačavanje evidencija biće od značaja za rješavanje slučajeva nestalih lica, ocijenjeno je iz Komisije za nestala lica Vlade Srbije.

Cilj sastanka, kojem će prisustvovati i predstavnici Međunarodnog komiteta Crvenog krsta (MKCK) i Međunarodne komisije za nestala lica (ICMP), jeste unapređivanje međudržavne saradnje radi konačnog rešavanja ovog važnog humanitarnog pitanja.

Vladu Srbije predstavlja predsjednik Komisije za nestala lica Veljko Odalović, a Hrvatsku predsjednik Povjereništva za zatočene i nestale Vlade Hrvatske Ivan Grujić. 

Kroz saradnju nadležnih vladinih tijela Srbije i Hrvatske po pitanju lica koje se vode kao nestala u oružanim sukobima na prostoru bivše SFRJ (1991-1995. godina) riješeno je više od dvije hiljade slučajeva nestalih sa spiskova traženja jedne i druge strane.

Preuzeti su posmrtni ostaci i dobijen 41 identifikacioni protokol za stradale pripadnike bivše JNA u kasarnama u Hrvatskoj 1991. godine, iz masovnih, zajedničkih i pojedinačnih grobnica na teritoriji Hrvatske ekshumirani su posmrtni ostaci više od 1.200 žrtava srpske i drugih nacionalnosti.

Prema podacima Vlade Srbije hrvatska strana je dostavila spisak sa imenima i mjestima pokopa za 956 žrtava iz akcija hrvatske vojske i policije „Blјesak” i „Oluja” i predala 669 protokola za neidentifikovana stradala lica u navedenim akcijama.

Uporednom analizom, Komisija Vlade Srbije je utvrdila postojanje 1.300 grobnih mjesta na registrovanim lokacijma o čemu je obavijestila Hrvatsku. U periodu 2001.-2013. godine ekshumirani su posmrtni ostaci 1.035 lica, od čega je 627 identifikovano i predato porodicama.

U saradnji sa MKCK i Upravom za zatočene i nestale Ministarstva branitelјa Hrvatske organizovan je odlazak 52 grupe porodica koje su putovale u Zagreb radi konačne identifikacije i unos posmrtnih ostataka identifikovnih lica u Srbiju, u skladu sa iskazanim želјama porodica.

U sklopu saradnje na rješavanju slučajeva lica koja se vode kao nestala, Srbija je Hrvatskoj predala 1.093 protokola sa ličnim stvarima za lica stradalau Vukovaru 1991. godine, na osnovu kojih je ekshumirano 938 i identifikovano više od 850 lica, nakon ekshumacija koje su hrvatske vlasti izvršile 1998. godine na Novom groblјu u Vukovaru.

Srbija je Hrvatskoj dostavila spisak razmijenjenih i otpuštenih 2.876 osoba iz sabirnih centara i KPD ustanova na teritoriji Republike Srbije tokom 1991.-1992. godine, kao i posmrtne ostatke 117 lica sa spiska traženja Republike Hrvatske, koji su bili sahranjeni na gradskim groblјima na teritoriji Srbije.

Kroz saradnju komisija i službi traženja nacionalnih društava Crvenog krsta zatvoreno je oko 300 slučajeva traženja nestalih lica, bilo da je utvrđeno da je traženo lice živo i ponovo uspostavlјen kontakt sa tražiocem ili je tražilac obaviješten da je lice za kojim traga umrlo i dostavlјeni su mu podaci o mjestu sahrane.

Evidencije o ovim slučajevima vode službe traženja nacionalnih društava Crvenog krsta.

 

 

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.