D.I.C. Veritas

B92, 29.08.2012.,”Vlade da reše sudbine nestalih”

Beograd — U Srbiji, Hrvatskoj i BiH obeležava se Međunarodni dan nestalih pod zajedničkim sloganom “Nestanak nije zaborav! Pronađimo naše najmilije”.

Koordinacija srpskih udruženja porodica nestalih lica sa prostora bivše Jugoslavije apelovala je na vlade zemalja u regionu da učine sve na pronalaženju nestalih i procesuiranju zločinaca.

“U ime svih njih i nas njihovih porodica, istine i pravde apelujemo po ko zna koji put na sve nadležne, domaće i međunarodne institucije koji mogu da pomognu u cilju pronalaženja naših najmilijih i ostvarivanju prava njihovih porodica, jer pitanje nestalih je pre svega civilizacijsko i humanitarno pitanje i u tom ga kontekstu treba i rešavati”, rekla je predsednica Koordinacije Nataša Šćepanović na konfereniji za novinare.

Međunarodni dan nestalih je, prema njenim rečima, je “dan kada treba reći da bez obzira na karakter proteklih ratova u regionu i bez obzira na pobednike i poražene, žrtve zaslužuju posebnu pažnju”.

“I danas nakon dve i više decenije na prostoru bivše Jugoslavije na listi nestalih se nalazi preko 13.000 lica”, rekla je Šćepanović.

Kako je navela, od tog ukupnog broja srpska koordinacija potražuje 4.000 nestalih – u Republici Srpskoj 1.698 od čega 1.012 civila i 686 vojnika, a u Hrvatskoj 1.958 lica i na Kosovu i Metohiji se traga za još 526 lica.

Predsednik vladine Komisije za nestala lica Veljko Odalović rekao je da država neće odustati od traženja nestalih kao i insistiranja na procesuiranju zločinaca.

On je naveo je broj nestalih na prostoru bivše Jugoslavije zabrinjavajuć i da porodice sa pravom negoduju i ukazuju na sporost procesa.

Odalović je naveo da očekuje da do kraja godine predsednici zemalja regiona potpišu dokument koji će biti poruka i podsterk za što brže rešavanje problema vezanih za nestala lica na prostoru bivše Jugoslavije.

Veritas: U Hrvatskoj nestalo 2.000 Srba

Prema podacima Dokumentaciono-informacionog centra “Veritas” još nije rešena sudbina 2.005 Srba nestalih tokom građanskog rata od 1991/95. na području Hrvatske, uključujući i područje Srpske Krajine. Među nestalima je 1.361 civil, od čega 538 žena, izjavio je Tanjugu predsednik “Veritasa” Savo Štrbac.

Prema njegovim rečima, od 1.077 leševa koji su ekshumirani u poslednjih 11 godina iz zajedničkih, masovnih i pojedinačnih grobnica na području Hrvatske i bivše Republike Srpske Krajine, dosad su identifikovana 684 posmrtna ostataka srpskih žrtava.

Štrbac tvrdi da Hrvatska i dalje manipulišu brojem nestalih i navodi da je u letku kojim se nedavno građani pozivaju da dostave informacije o nestalim i grobnim mestima, navedeno da je nerešena sudbina još 1.761 osobe.

U prigovoru na kontratužbu Srbije za genocid stoji da je broj nestalih na hrvatskoj strani 1.024, a u Knjizi nestalih na području Hrvatske, koja je rađena zajedno sa Međunarodnim crvnim krstom, navode se i izveštaji o smrti više od 450 osoba za kojim tragaju porodice, među kojima su uglavnom Srbi.

“To znači da je na hrvatskom spisku nestalih oko 600 nestalih Srba manje”, ukazao je Štrbac i objasnio da ova razlika potiče otuda što deo porodica nestale nije prijavio hrvatskim organima, bilo zato što u njih nema poverenje ili zato što je to ranije učinio u bivšoj RSK.

Prema podacima “Veritasa”, u Hrvatskoj ima 516 registrovanih grobnih mesta koja još nisu ekshumirana, kazao je on i naveo da, na primer na području Zadra ima 59 grobnih mesta na gradskom groblju, a na lokaciji Donje Selište kod Gline (Banija) najmanje 80, dok procene govore možda i više od 200 srpskih žrtava.

RS: Protestom do pravde za žrtve

Članovi Skupštine Organizacije porodica poginulih i nestalih Republike Srpske počeli su obeležavanje Međunarodnog dana nestalih mirnom protestnom šetnjom kod raskršća na magistralnom putu Doboj-Tuzla kako bi iskazali nezadovoljstvo radom Instituta BiH za nestala lica i Tužilaštva BiH.

Kako je rekao predsednik Republikčke organizacije Nedeljko Mitrović, cilj je da se Institut BiH za nestala lica reformiše tako da se iz te institucije eliminiše politikanstvo, komercijalizacija, korupcija i projektovana ekshumacija i identifikacija i obezbedi mehanizam odgovornosti i zakonitosti.

“U oblasti procesuiranja ratnih zločina tražimo da se strukturalnim dijalogom obezbede pravda i pravičnost da bi se svi ratni zločini jednako procesuirali. Ukoliko se to ne ostvari, zahtevaćemo raspisivanje referenduma za vraćanje nadležnosti okružnim tužilaštvima i sudovima Republike Srpske na procesuiranju ratnih zločin”, istakao je Mitrović.

 

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.