D.I.C. Veritas

B92, 29.08.2014., Udruženja pozdravila Deklaraciju

Beograd — Dokumentaciono-informacioni centar Veritas pozdravio je danas potpisivanja Deklaracije o ulozi države u rešavanju pitanja nestalih osoba.

Veritas navodi da potpisana deklaracija, problemu nestalih daje značaj koji mu i pripada i od nje očekuje da bude podsticaj za ubrzavanje procesa utvrđivanja sudbine nestalih.

Hrvatska strana, kako navodi Veritas, opstruira ekshumacije i identifikacije srpskih žrtava zato što bi pronalaženje svih leševa srpskih žrtava pokvarilo njen imidž “žrtve srpske agresije”.

U saopštenju Veritasa povodom Međunarodnog dana nestalih navodi se da se u regionu najviše manipuliše brojem nestalih Srba sa područja Hrvatske i nekadašnje Republike Srpske Krajine.

Sa današnjim danom, na Veritasovoj listi nestalih lica srpske nacionalnosti na području Hrvatske od 1991. do 1998. godine nalazi se 1.909 lica, a od tog broja 1.330 (70 odsto) su civili, 514 (27 odsto) su žene, a u trenutku nestanka 743 (39 odsto) imali su više od 60 godina, a 11 su bili maloletni.

Prema podacima Veritasa, 1991. godine nestalo ih je 677 (35 odsto), dok ih je 1995. nestalo 1.049 (55 odsto).

U poslednjih trinaest godina iz zajedničkih, masovnih i pojedinačnih grobnica na području Hrvatske i bivše RSK ekshumirano je ukupno 1.299 leševa srpskih žrtava, od čega je do sada identifikovano 878 posmrtnih ostataka.

Veritas trenutno raspolaže sa još 385 poznatih grobnih mesta srpskih žrtava na području Hrvatske, najviše iz akcija “Bljesak” i “Oluja”, koja se, kako smatra ta organizacija, uz malo dobre volje sa hrvatske strane mogu odmah ekshumirati.

Veritas je, takođe, prikupio i velik broj informacija o mogućim pojedinačnim i masovnim mestima ukopa Srba stradalih u svim fazama rata, koje tek treba proveriti na licu mesta.

Kancelarija za KiM: Rešite sudbinu 1.711 nestalih na Kosovu

Kancelarija za Kosovo i Metohiju zatražila je danas, povodom Međunarodnog dana nestalih, da nadležni pokrajinski organi, i posebno međunarodna zajednica, iskoriste sav svoj autoritet i ulože maksimalan napor kako bi se rešilo pitanje sudbine 1.711 nestalih na Kosovu, te kaznili odgovorni za zločine počinjene na tom području.

Srbija, kako je saopšteno iz Kancelarije za KiM, nikada neće dozvoliti da se zločini zaborave i ostanu nerasvetljeni, a zločinci nekažnjeni, jer to je jedini način da se u potpunosti zatvori deo istorije obeležen sukobima i stradanjima i otvori novo poglavlje izgradnje pomirenja i poverenja na ovim prostorima.

“Naša obaveza prema porodicama 532 nestala lica srpske nacionalnosti na Kosovu i Metohiji je da učinimo sve da im damo odgovore i istinu o njihovim nestalim članovima, među kojima su i oni za koje se pretpostavlja da su nevini izgubili živote i da su žrtve trgovine organima”, navodi se u saopštenju.

Kancelarija za KiM očekuje i da će veliki doprinos i podsticaj za ubrzavanje rešavanja sudbine nestalih, na koji neke porodice čekaju i dve decenije, dati Deklaracija o ulozi države u rešavanju pitanja nestalih usled oružanih sukoba i kršenja ljudskih prava, koju su danas u Mostaru potpisali predsednici Srbije, BiH, Hrvatske i Crne Gore.

“Rešavanje sudbine nestalih, kojih je u regionu 11.175, preduslov je da se ceo region u punom kapacitetu okrene budućnosti, pomirenju i saradnji”, navodi se u saopštenju.

Povodom Međunarodnog dana nestalih, u nedelju 31. avgusta direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić i predsednik Komisije Vlade Srbije za nestala lica Veljko Odalović razgovaraće sa predstavnicima tri udruženja porodica nestalih lica na Kosovu i Metohiji.

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.