D.I.C. Veritas

Blic, 04.08.2016., POMEN ŽRTVAMA „OLUJE“ U BANJALUCI „Oni koji žele da se vrate na ognjišta zaplašeni povampirenim ustaštvom“

U Hramu Svete Trojice u Banjaluci danas je služen parastos povodom 21 godine od stradanja i egzodusa Srba u hrvatskoj vojno-policijskoj akciji na Republiku Srpsku Krajinu.

Ilija Vujnović je rekao da je iz Divosela u Hrvatskoj izbegao i u Drugom svetskom ratu i u poslednjem ratu.

- Moje selo je bilo najstradalnije. Mi smo imali 2.100 stanovnika, a u Drugom svetskom ratu stradalo je njih 1.300 što je više od pola. U jednom danu je poklano 762 Srba od ustaške bojne. U ovome ratu se nešto i spasilo jer je ostao slobodan koridor da ljudi izbegnu – rekao je Vujnović, koji u Banjaluci živi od kraja 1993. godine.

On je istakao da je u poslednjem ratu stradalo 75 Divoseljana i da je u ovom selu više nema Srba.

U organizaciji Dokumentaciono – informacionog centra “Veritas” ranije su u Banjaluci položeni venci i cveće, i zapaljene sveće, ispred spomenika stradalim Srbima na Perduovom groblju.

-  Sećanjem na njih, sećamo i odajemo poštu za svih 7.268 stradalih Srba u ratu devedestih na području Hrvatske i Republike Srpske Krajine – rekao je Štrbac.

Predsednik Udruženja izbjeglih Srba iz Krajine i Hrvatske Petar Džodan izjavio je da ni nakon 21 godine od pogroma Srba iz Republike Srpske Krajine u hrvatskoj vojno-policijskoj akciji “Oluja” nije rešeno srpsko pitanje u Hrvatskoj.

“Srbi iz Hrvatske su kolateralna šteta višedecenijskog sukoba između Zagreba, Beograda i Evrope”, rekao je Džodan, povodom obilježavanja egzodusa Srba iz bivše Republike Srpske Krajine.

Džodan je rekao da u Hrvatskoj ni danas nisu rešena statusna prava Srba koja se odnose na povratak imovine, stanova, radnih i penzionih prava, tako da Srbi u Hrvatskoj danas nisu građani drugog, već trećeg reda.

- Ono malo Srba što bi želelo i da se vrati u Hrvatsku zaplašeno je povampirenim ustaštvom koje se širi posebno nakon prijema ove zemlje u EU – istakao je Džodan.

U hrvatskoj vojno-policijskoj akciji “Oluja” 4. avgusta 1995. godine na bivšu Republiku Srpsku Krajinu proterano je više od 220.000 Srba iz Krajine, a oko 2.000 Srba je poginulo i nestalo.

 

 

 

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.