D.I.C. Veritas

Dnevnik, 12.05.2016., Na optužnici 40 državljana Srbije

Hrvatsko tužilaštvo podiglo je optužnicu protiv 40 državljana Republike Srbije za ratni zločin u kninskom zatvoru. Na teret im stavljaju zlostavljanja i ubistva u razdoblju od juna 1991. do kraja 1993. godine.

Među optuženima su Stevo P., koji je bio nadređen ostalim stražarima, nadzornik straže i načelnik bezbednosti Okružnog zatvora u Kninu Ilija T., stražar Ratko G., nadzornik straže Jovo O., načelnik službe osiguranja Jovica N., Đuro B., koga terete da je ubio ratnog zarobljenika… prenosi zagrebački portal „Indeks.hr”.

U optužnici se navodi da su okrivljeni fizički i psihički mučili i zlostavljali civile i zarobljene pripadnike HV-a i policije HVO-a tako da su oštećeni zadobili višestruke teške telesne povrede s posledicom trajno narušenog zdravlja. Od povreda su preminula četiri zatvorenika.

Zarobljene pripadnike hrvatske policije su, kako navodi hrvatski portal, tokom 1991. godine fizički i psihički zlostavljali tako što su ih na hodniku tukli raznim predmetima, kundacima, palicama, nogama i rukama, vezivali su ih žicom za testise i vukli, pretili da će ih ubiti i baciti u jame, dozvoljavali su i civilima i pripadnicima vojske SAO Krajine da slobodno ulaze u zatvor i muče zarobljenike.

Navodi se i da su tokom 1992. godine u zatvor dovedeni pripadnici HVO-a zarobljeni kod Kupresa. I njih su tukli, a od zadobijenih povreda krajem aprila 1992. godine preminuo je jedan od zarobljenika. Okrivljeni se terete da su maltretirali hrvatske vojnike dovedene u zatvor tokom 1993. godine.

Sedam okrivljenih optuženo je i za maltretiranje zatvorenika u vojnom zatvoru smeštenom u kasarni „Boško Žuni”, zvanom Južni logor, i u zgradi stare bolnice u Kninu.

Direktor Dokumentaciono-informacionog centra „Veritas” u Beogradu Savo Štrbac rekao je juče da nije iznenađen podizanjem te najnovije optužnice protiv Srba.

– Očekivali smo već duže podizanje te optužnice – istakao je Štrbac u izjavi za „Dnevnik”. – Svi sada optuženi već pet godina znaju da su na hrvatskoj poternici zbog tog slučaja. Dolazili su u „Veritas” i tražili da urgiramo kod našeg Tužilaštva za ratne zločine da razgovara s Hrvatskom o uspupanju tog predmeta Srbiji. Međutim, vlasti u Zagrebu su takve inicijative i pokušaje odbile.

Štrbac predočava da su mnogi od optuženih i pre rata bili profesinalni čuvari u zatvorima, a posle hrvatske vojne akcija „Oluja” u leto 1995. došli su u Srbiju. Ovde su dobili srpsko državljanstvo, zaposili se, neki su već i penziju stekli.

– Ljudi dugo žive u neizvesnosti i zbog toga je dobro što je najzad optužnica podinuta. Posle toga će situacija biti mnogo jasnija – naglašava Štrbac za „Dnevnik”.

M. Bozokin

Poternice za 1.200 Srba

Na osnovu međunarodnih poternica koje je raspisao Biro Interpola u Zagrebu, širom sveta do sada je uhapšeno 155 Srba, od kojih su 53 izručena Hrvatskoj, a od tog broja do sada je protiv 20-ice postupak obustavljen ili je optužba odbijena, saopšteno je iz “Veritasa”.

Čak 1.200 građana Srbije i dalje su na hrvatskim poternicama za ratne zločine, a taj broj svakodnevno raste. U toku prošle i ove godine, prema podacima „Veritasa”, lista Srba za kojima traga Hrvatska uvećana je za više desetina novih imena.

Hrvatski sudovi u poslednje dve godine gotovo svakodnevno otvaraju nove istrage za ratne zločine, jer ta krivična dela nikad ne zastarevaju. Osumnjičeni se poziva da se odazove sudu, a ukoliko to ne učini, za njim se najpre raspisuje lokalna potraga. Ukoliko osumnjičeni ne bude nađen u Hrvatskoj, hrvatski biro Interpola raspisuje za njim međunarodnu poternicu. Na taj način spisak traženih Srba stalno raste.

 

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.