D.I.C. Veritas

Dnevno.hr, 18.08.2013, Bivši danski UNPROFOR-ci u Topuskom

Bivši danski UNPROFOR-ci u Topuskom. Jesu li se došli prisjetiti detalja o masakru invalida iz Dvora na Uni?

Oklopno vozilo s danskim vojnicima bilo je smješteno tik do škole, oni su kroz prozore gledali bolesnike, oni su vidjeli stravično ubojstvo, oni su svjedoci tog događaja, a ništa nisu poduzeli. Gestama sam jednoga upitao što je ovo, zašto su to dopustili, a on je samo spustio poklopac BOV-a. Nije ga bilo briga.

Topusko je ovih dana postalo domaćinom vrlo neobičnih ‘turista’. Riječ je, kako saznajemo, o pedesetak bivših (neki su, navodno, još aktivni) pripadnika danskog bataljuna – DANBAT koji su svoj odmor odlučili zajednički iskoristiti upravo razgledavajući Topusko u iznajmljenim automobilima i obilazeći mjesta na kojima su tih ratnih devedesetih bili raspoređeni. Zanimljivo je da su se za ovakav turistički program odlučili upravo danski vojnici koji su široj su javnosti postali poznati zbog ‘slučaja’ Dvor na Uni kada je pod njihovom nadležnosti u prostorima osnovne škole ubijeno devet hendikepiranih osoba. Što zapravo rade u Topuskom ovi bivši UNPROFOR-ci, pokušali smo saznati od Turističke zajednice grada Topusko. Ljubazan djelatnik nam je, nakon kraće pauze i zbunjenosti, rekao da ništa ne smije potvrditi i dao broj hotela u kojem su odsjele ‘plave kacige’. Nakon što nam se recepcioner hotela ‘Toplica’ obećao javiti s povratnom informacijom, to se i dogodilo, ali bez rezultata. ‘Nažalost, ne smijem Vam potvrditi gostovanje danskih vojnika u našem hotelu', kazao je kratko recepcioner. Iz naših izvora mi smo, unatoč svemu, saznali kako dečki iz danskog bataljuna iznajmljuju aute u Rent a car-u i pohode punktove na kojima su u to ratno vrijeme djelovali, a zna se i da u Hrvatskoj planiraju ostati do kraja tjedna. Isto tako doznajemo kako je s njima stigao i njihov general koji je sa svojom suprugom odsjeo u apartmanu hotela ‘Toplica', dok su vojnici u običnim sobama. Pitanje je, hoće li ‘danski plavci’ smoći snage posjetiti i Dvor na Uni, onako, turistički?

Misija Ujedinjenih Naroda koja je u Hrvatskoj započeta 1992., najprije pod imenom UNPROFOR, a zatim UNCRO, danski je bataljun zajedno s Ukrajincima i Nigerijcima i smjestila u Topusko, a svoju bojnu jedinicu imala je u Hrvatskoj Kostajnici.  Prebacivanje odgovornosti između tri vojske, VRSK, HV i ABIH, a vezano uz zbivanja u Dvoru na Uni traju do danas. Mučan incident od kojeg se svi ograđuju prije dvije godine aktualizirao je i pokušao rasvijetliti jedan ‘danski plavac’ koji je u intervjuu 2011. godine iznio dotad nepoznate činjenice, ali i pronalazak ratnog dnevnika koje su pripadnici Danskog bataljuna posvetili svojim iskustvima iz rata u Hrvatskoj. Dnevnik od 8. kolovoza, kada je počinjen masakr civila u školi, navodi da je u sjevernom dijelu odgovornosti Danskog bataljuna, koji je zauzeo HV, stanje mirno, dok se ‘u južnom dijelu nastavljaju borbe s nesmanjenim intenzitetom u gradu Dvoru i linija sukoba proteže se kroz centar grada u smjeru istok-zapad. Intenzivne borbe od kuće do kuće u gradu Dvoru. Postoje indikacije da su i VRSK, HV i ABIH uključeni u borbe’. Navodi se da je bilo nekoliko kontakata zapovjednika Danskog bataljuna s HV-om, kako bi se smanjio pritisak na kamp UNCRO-a u Dvoru.

Dnevnik Danskog bataljuna ne otkriva čiji su vojnici počinili zločin nad invalidima, ali iz njega je vidljivo kako su tom zločinu svjedočili i kako su se u neposrednoj blizini kampa i škole 8. kolovoza ujutro odvijale žestoke borbe.

‘Danski vojnici su, da su htjeli, mogli spriječiti masakr’

Danski vojnici šute i mirno ljetuju u Topuskom, iako su prvi izvještaji koje je prenio ‘The New York Times’ citirali glasnogovornika UN-a u Zagrebu Philipa Arnolda o tome kako UN istražuje tri slučaja ubojstva, uključujući i onaj o ubojstvima hendikepiranih civila iz škole u Dvoru. U tekstu piše kako je ‘danski vojnik koji je svjedočio incidentu prijavio da su ubojice nosile uniforme s oznakama 5. korpusa Armije BIH’.  Slično je izvještavao i ‘The Independent', navodeći da su ‘danski mirovnjaci u Dvoru potvrdili da su bosanski muslimani bijesno utrčali u školsko dvorište', pobivši invalide.

- Hol je bio prepun mrtvih ljudskih tijela, neki su ležali na podu, neki u invalidskim kolicima, neki na klupi. Bili su pobijeni izbliza, rafalima iz automatskih pušaka. Još i sada pamtim nesnosni smrad i rojeve muha, bilo je to nešto najružnije i najužasnije što sam vidio u ratu. Oklopno vozilo s danskim vojnicima bilo je smješteno tik do škole, oni su kroz prozore gledali bolesnike, oni su vidjeli stravično ubojstvo, oni su svjedoci tog događaja, a ništa nisu poduzeli. Gestama sam jednoga upitao što je ovo, zašto su to dopustili, a on je samo spustio poklopac BOV-a. Nije ga bilo briga. Pamtim da je imao brkove, sliči mi na onoga koji sada priča o tom pokolju i daje intervjue.

Nisu ništa poduzeli ni tjednima nakon toga, koliko su još ostali u Dvoru nakon završetka akcije Oluja, a nisu ništa učinili da spriječe pokolj dok je borba trajala, da bolesnike prebace u svoj kamp, ili da oružjem otjeraju ubojice – rekao je nedavno za medije o nereagiranju danskih ‘plavih kaciga’ krunski svjedok stravičnog događaja, Predrag Begić, bivši pripadnik 2. gardijske brigade.

Savo Štrbac, direktor udruženja ‘Veritas', bez iznenađenja kazao je da je nedvosmisleno kako su taj zločin, kao i mnoge druge tokom ‘Oluje', počinili hrvatski vojnici. Naravno, najveću pomoć mogu dati same ‘plave kacige’ koje su svjedočile zločinu i koji bi se, sad dok ljetuju, u miru mogli prisjetiti detalja. Pitanje je, što istražitelji čekaju i zašto već nisu u Topuskom?

 

 

 

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.