D.I.C. Veritas

dnevno.hr, 24.05.2015., VELIKE ORSATOVE MRLJE: ‘Inkriminirao je hrvatske generale, a zbog njega ćemo BiH platiti 15 milijardi eura odštete’

Pravni ekspert upozorio je na teme o kojima se u Hrvatskoj iz nepoznatog razloga ne progovara.

Danima hrvatska javnost polemizira o aferi ministra pravosuđa Orsata Miljenića. Ali čini se kako je sporna snimka tek mali kamenčić u ministrovoj cipeli, prepunoj afera. Naime, prema kazivanju pravnika i bivšeg saborskog zastupnika Pere Kovačevića, Hrvatska bi Bosni i Hercegovini mogla platiti 15 milijardi eura odštete zbog teme o kojoj se u Lijepoj našoj ne progovara. Tema je to o šest generala iz BiH protiv kojih se na Sudu u Haagu vodi proces, a riječ je Jadranku Prliću, Bruni Stojiću, Slobodanu Praljku, Milivoju Petkoviću, Valentinu Ćoriću te Berislavu Pušiću. Naš sugovornik koji je i u Haagu njihov pravni savjetnik jedan je od rijetkih koji načinju ovu problematiku povezujući njihove tegobe s mogućom problematikom po Hrvatsku.

“Kod nas se o ovoj temi šuti kao da se to pitanje nas ne tiče, kao da žalbeni postupak vezano za generale ne postoji. Riječ je o jednom od najopsežnijih procesa u Haagu, izvedeno je preko deset tisuća dokaza u prvome stupnje te je sada u tijeku žalbeni postupak. Problem je što se u ovom suđenju Hrvatska ponaša kao da to nije naš problem. Istu varijantu primjenjivali smo na suđenju generalima Gotovini, Markaču i Čermaku. Može se reći da je službeno djelovao Vladin ured za suradnju s Haagom, ali kao produljena ruka tužiteljstva”, napominje Kovačević. Usprkos činjenici da je u prvostupanjskoj presudi zaključeno da je riječ o udruženom pothvatu koji se vezuje s Hrvatskom, ministarstvo pravosuđa i premijer Zoran Milanović po tom pitanju ništa ne poduzimaju.

“Ne daj Bože da ovo prođe. Nadam se da neće jer mi smo u žalbenom postupku dosta toga poduzeli da se činjenično utvrdi mjesto i uloga te nadležnost svakoga, pa tako i generala Praljka koji nije imao ovlasti nad vojnom policijom, pravosudnim tijelima i slično. Hrvatska bi mogla ako bi prvostupanjska presuda prošla BIH pratiti minimalno 15 milijardi eura”, upozorava pravnik te podsjeća na jedan vrlo znakovit primjer, koji oslikava nemar hrvatskih institucija. Kada je general Praljak izdao 20-tak knjiga kroz koje je hrvatsku i svjetsku javnost pokušao upoznati sa situacijom u BiH potkrijepljujuči svoje pisanje dokumentacijom, reagiralo je naše Ministarstvo kulture proglašavajući iste šundom. U priču se uključuje Ministarstvo financija donoseći riješenje da Praljak mora platiti porez jer su mu knjige tako tretirane, unatoč dokazima iznesenima u njima. A riječ je inače o dokazima koji su ušli i u predmet suđenja.

“Uz velike muke mi smo to riješili. Apeliram na javnost i preko dnevno.hr-a da shvati kako se službena vlast ponaša prema ovom suđenju izrazit bitnom za Hrvatsko. Ministar Miljenić mora dati do znanja što poduzima i što misli poduzeti u ovom slučaju. Te mora objasniti zašto ništa ne radi. Situacija je takva da se niti ranije nisu poduzimale pravne, diplomatske ili političke mjere. Dovoljno govori činjenica da se BiH u Haagu pojavljuje s visokim predstavnicima, dok Miljenić i naši šalju referente”, žali se Kovačević . Ministar pravosuđa u svojoj biografiji, prema kazivanjima pravnika krije zanimljiv detalj jer bio je ranijih godina produžena ruka Suda u Haagu, zbog čega su se svjedoci susretali s problemima. Kada su uzimali izjave svjedoka za tužiteljstvo, Ured u kojem je bio aktualni ministar mogao je i morao reagirati, tvrdi Kovačević. “Ljudi su u to doba potpisivali izjave na engleskom jeziku, kojega nisu razumijeli. Umjesto da im je Orsat to preveo, mi smo se susretali s problemima jer smo u Haagu utvrđivali da svjedok ne razumije inkriminacije na račun generala koje je dobio. S druge strane predstavnici su ljudima rekli da je engleska verzija ispravna, te da je to ono što su doista rekli. Ministar i bez snimke o kojoj se ovih dana priča ima dosta rupa u radu. Njega ništa ne interesira ova priča oko BiH generala. Ali svjedočili smo i Lex Perkoviću, te tužbi za genocid. Zanimljivo je da na ovaj slučaj s generalima ne reagira nitko iz oporbe. U Saboru sam otvarao rasprave još prije nekoliko godina, kada se govorilo o uhićenju Gotovine, kada su nas Škare Ožbolt i Sanader uvjeravali da jedva čekaju početak suđenja. Hrvatska tada ničime nije raspolagala. Ja sam tek 2004. godine iz trećeg pokušaja uspio doći do toga da se usvoji moj prijedlog Zakona o osnivanju Memorijalno dokumentacijskog centra gdje smo konačno na jedno mjesto sabrali registrativno i arhivsko gradivo da sami širimo istinu o ratu, a ne da nam je stvaraju Savo Štrbac i Carla del Ponte. Hrvatska u to vrijeme nije imala nimalo sretne okolnosti jer je država istodobno s Mesićem i Orsatom tužiteljstvu dostavljala dokumente koje su oni tek nakon toga dostavljali nama”, zaključio je Kovačević.

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.