Prema Veritasovim saznanjima Županijsko državno odvjetništvo u Osijeku je 30. decembra 2024, donijelo rješenje o obustavi istrage protiv Branka Macure (1952), Petra Macure (1968) i Milana Martića (1970) zbog krivičnog djela ratnog zločina protiv civilnog stanovništva i ratnog zločina protiv ratnih zarobljenika, dok je protiv Dragoljuba Balinovića (1957) 2. januara 2025. podiglo optužnicu za ista krivična djela (dorh.hr/hr/priopcenja/zupanijsko-drzavno-odvjetnistvo-u-osijeku-podignuta-optuznica-zbog-ratnih-zlocina).
Ranije, u avgustu 2024. godine, ŽDO je odustalo od krivičnog progona u odnosu na okr. Slobodana Vučetića (1968).
Svih pet okrivljenika su pohapšeni u selu Berku, gdje su i živjeli, 11. jula 2024. godine zbog navodnih radnih zločina.
Županijsko državno odvjetništvo u Osijeku je 12. jula 2024, donijelo rješenje o provođenju istrage protiv prvookrivljenika Dragoljuba Balinovića (državljanin Republike Hrvatske, Republike Srbije i Ujedinjenog Kraljevstva) zbog osnovane sumnje na počinjenje krivičnog djela ratnog zločina protiv civilnog stanovništva te protiv drugookrivljenika Slobodana Vučetića (državljanin Republike Hrvatske), trećeokrivljenika Branka Macure (državljanin Republike Hrvatske), četvrtookrivljenika Petra Macure i petookrivljenika Milana Martića (državljanin Republike Hrvatske) zbog osnovane sumnje na počinjenje ratnog zločina protiv ratnih zarobljenika.
Postoji osnovana sumnja da je prvookrivljeni od kraja avgusta do početka septembra 1991. godine, u Oroliku; nakon što je tzv. JNA tokom oružane agresije na Republiku Hrvatsku okupirala navedeno mjesto i po formiranju njoj pridružene srpske paravojne formacije TO Orolik, kao pripadnik navedene oružane formacije postupio protivno odredbama međunarodnog običajnog ratnog i humanitarnog prava o zaštiti civila, odnosno sudjelovao u zlostavljanju mještana Orolika nesrpske nacionalnosti.
Osnovano se sumnja da je zajedno s još trojicom pripadnika TO Orolik, naoružan automatskim oružjem ušao u obiteljsku kuću oštećenika (1954.) te od njega i njegovih roditelja zatražio da im preda sav novac te ga potom lišili slobode odveli u prostorije TO Orolik gdje mu je zajedno s još dvojicom pripadnika TO Orolik zadao više udaraca šakama, rukama i nogama nanijevši mu brojne povrede i prijelom lijevog kuka.
Osnovano se sumnja da je zajedno s još dvojicom pripadnika TO Orolik, iz prostorija svlačionice fudbalskog kluba u Oroliku u kojoj je bilo zatočeno više mještana Orolika hrvatske nacionalnosti, izveo oštećenika (1969.) i udario ga, a potom su ga nastavili udarati rukama i nogama po cijelom tijelu nanijevši mu brojne povrede.
Osnovano se sumnja i da je zajedno s još trojicom pripadnika TO Orolik, naoružani vatrenim oružjem, došao do kuće oštećenika (1942.) u Oroliku i naredili mu da izađe nakon čega mu je, bez ikakvog povoda, udarcem puškom nanio povredu lijevog ramena.
Osnovano se sumnja da su trećeokrivljeni i četvrtookrivljeni 2. i 3. septembra 1991., u Oroliku; nakon što su prethodno združene snage tzv. JNA i srpske paravojne formacije TO Orolik prilikom napada na mjesto Berak zarobili više pripadnika Zbora narodne garde, kao pripadnici TO Orolik prilikom provođenja ratnih zarobljenika i njihovog dovođenja u Orolik, postupili protivno pravilima međunarodnog običajnog ratnog i humanitarnog prava o postupanju s ratnim zarobljenicima. Osnovano se sumnja da su zlostavljali zarobljene pripadnike ZNG-a iz Berka pa su prilikom odvođenja zarobljenika u Orolik, dok su se zarobljenici kretali u koloni, u trenutku kada su nepoznati pripadnici TO Orolik iz kolone izdvojili zarobljene branitelje (1930.) i (1969.) iz Berka, zajedno s drugim nepoznatim pripadnicima TO Orolik počeli ih udarati rukama, nogama i puškama po cijelom tijelu.
Osnovano se sumnja i da su u poslijepodnevnim satima ispred prostorija TO Orolik, dok je više zarobljenih branitelja iz Berka bilo prinuđeno ležati na tlu, a u trenutku kada je pristiglo vozilo iz kojeg je izveden zarobljeni branitelj (1962.), zajedno s još najmanje dva nepoznata pripadnika TO Orolik, počeli ga udarati rukama i nogama po cijelom tijelu.
Osnovano se sumnja da su drugookrivljeni, i petookrivljeni u Berku, prilikom izvođenja zarobljenika iz svlačionice nogometnog kluba u Oroliku, među kojima su bili i pripadnik ZNG-a (1969.) i njegov brat, prišli im te unatoč tome što su zarobljenicima ruke bile vezane na leđima, svaki od njih mu je zadao nekoliko udaraca nogom u glavu.
Protiv svih petorice ~ županijski sud u Osijeku donio je rješenje o određivanju istražnog zatvora. Protiv Slobodana Vučetića istražni zatvor je ukinut u avgustu a protiv Branka Macure, Petra Macure i Milana Martića 30. decembra 2024. godine.
Nakon podizanja optužnice protiv optuženog Dragoljuba Balinovića predloženo je produženje istražnog zatvora zbog opasnosti od bijega
Veritas.info