Dok je zbog pokazivanja tri prsta državljanin Srbije kažnjen s izgonom iz Hrvatske i cijele Europske unije, policija je šutke slušala pjevanje ustaških budnica i pozdrava Za dom spremni u Zagrebu. Očito se radi o nejednakom postupanju, komentira odvjetnica Lina Budak
Nedavno objavljena vijest kako je hvarska policija dovršila kriminalističko istraživanje nad 22-godišnjim državljaninom Srbije koji je na društvenoj mreži objavio fotografiju na kojoj je za vrijeme vožnje na motoru podizao tri prsta s obje ruke.
Prije dvije godine, primjerice, Policijska uprava šibensko-kninska, točnije njihova policijska stanica u Kninu tokom treće dekade avgusta podigla je tri prijave na temelju “provedenog kriminalističkog istraživanja na društvenim mrežama” i to “zbog povrede ugleda Republike Hrvatske i vrijeđanja nacionalnih osjećaja građana”.
Prva žrtva je bio 63-godišnjak kojeg sumnjiče da je kao pripadnik muzičke grupe izvodio pjesme iz 1995. godine čiji su tekstovi Hrvatsku, kako su ocijenili, izvrgnuli ruglu, preziru i javnom omalovažavanju. Spomenuti je na nastupima nosio i određene insignije i odjevne predmete koji prikazuju pripadnost nepostojećoj teritorijalnoj tvorevini sa simbolima SAO Krajine i to sve stavio na internet. Završio je u pritvoru s kaznenom prijavom DORH-u.
Policija je trenirala strogoću i na 44-godišnjaku s prebivalištem u Obrovcu koji je na društvenim mrežama, kako su ocijenili, iz mržnje objavljivao fotografije i pjesme “koje vrijeđaju nacionalne osjećaje građana RH” Njemu je određena kazna od 1.000 evra.
A zadnjeg dan avgusta proveli su Facebook istraživanje nad 43-godišnjakinjom koja prebiva na području Srbije i sumnjičili da je na društvenim mrežama iz mržnje objavljivala fotografije i muzički sadržaj koji vrijeđaju nacionalne osjećaje građana RH i veličaju Krajinu. Za nju je određen i zatvor u trajanju od 15 dana na Prekršajnom odjelu Općinskog suda u Šibeniku.
Zanimljivo je da članak 5. Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira, za koji kninska policija tvrdi da su ga prekršili, ni jednom riječju na spominje vrijeđanje nacionalnih osjećaja, tko ih je i kada odredio niti kako se mogu povrijediti.
Godinu dana ranije gonjen i jedan mještanin Jakšića zbog postavljanja jugoslavenske zastave, te osoba iz Đulovca koja je izvisila hrvatsku zastavu s crvenom zvijezdom.
Novosti su 2016. pisale i kako je policija zastavu pirata s Kariba okačenu na jednoj kući srpskog vlasnika, a švicarskog državljanina u Viru shvatila kao četničku, iako je kupljena na jednoj tezgi u Zadru.
Mediji su navodili da je takva kninska praksa već uobičajena, pa je 29-godišnjak iz Biskupije u maju 2023. završio 15 dana u zatvoru jer je “na internet aplikaciji za komunikaciju iz mržnje objavljivao fotografije i glazbene sadržaje koji vrijeđaju nacionalne osjećaje građana”.
Istu, ali uslovnu kaznu za isti prekršaj dobio je 32-godišnji mladić iz Srbije, dok je 55-godišnji državljanin SAD-a 2022. dobio 15 dana zatvora.
Tada je zaključeno je da kninska policija pažljivo bilježi dolazak nekadašnjih stanovnika kninskog kraja u zavičaj tokom ljeta pa to koristi za podnošenje prijava i privođenje, ali im je potpuno normalno veličati ustašku NDH, nacistički pokret, širiti govor mržnje prema Srbima i slično. A kako znamo, ljeto i glavna sezona godišnjih odmora se bliže, a s njim i okrugla godišnjica Oluje, pa ne sumnjamo da će takvih vijesti o navodnom ispoljavanju četništva biti i više.
Piše: Portal Novosti
Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.
Povezani tekstovi









