Banjalučki advokat Slobodan Perić smatra da Republika Srpska i Srbija treba da procesuiraju sve ratne zločine počinjene nad Srbima na prostoru bivše Jugoslavije da bi ostao trag o tome da su ti zločini izvršeni nad srpskim narodom, javlja SRNA.
„Nebitno je kako će se ti procesi završiti, ali je važno da se procesuiraju i da ostane vječni trag da su to bili ratni zločini počinjeni nad Srbima“, rekao je Perić Srni.
Perić, koji je prije rata živio u Hrvatskoj, ukazao da je najteža posljedica nesuđenja Hrvatima i Bošnjacima za ratne zločine nad Srbima to što nema povratka Srba u Hrvatsku i Federaciju BiH.
„Apelaciono vijeće Tribunala u Hagu 2012. godine oslobodilo je hrvatske generale Antu Gotovinu i Mladena Markača, koji su prvostepeno osuđeni na 24 i 18 godina zatvora zbog ratnih zločina nad Srbima tokom i posle akcije `Oluja` 1995. godine i to je značilo da se Srbi nikada više ne mogu vratiti u Hrvatsku“, istakao je Perić.
Prema njegovim riječima, da su kojim slučajem hrvatski generali bili osuđeni, to bi bio signal protjeranim Srbima da se vrate u Hrvatsku.
„Haški sud je rekao da su dozvoljeni zločini nad Srbima“, naglasio je Perić, koji je bio ministar u vladi Republike Srpske Krajine.
Govoreći o suđenju hrvatskim pilotima pred pravosuđem Srbije za zločine nad srpskim civilima na Petrovačkoj cesti 1995. godine, Perić je rekao da u ovom predmetu očekuje osuđujuću presudu.
„Najpozitivnije je da je krenuo sudski proces po ovom predmetu i da takvih suđenja bude što više, bez obzira što se sudski procesi vode u odsustvu optuženih hrvatskih pilota“, naveo je Perić.
Ukoliko bi ih Srbija osudila, Hrvatska ih ne bi izručila, ali bi ih, smatra Perić, izručila bilo koja druga zemlja ako se nađu u zemljama koje su članice Interpola, navodi SRNA.
Perić, koji je sa prijateljem dan nakon bombardovanja izbjegličke kolone iz Krajine na Petrovačkoj cesti prolazio ovim putem, svjedoči da je tada vidio gusti dim i vozila koja su gorijela.
„Među povrijeđenim Srbima u izbjegličkoj koloni bila je i rodbina moje supruge porodica Beslać iz Donjeg Lapca, dvije djevojčice, otac i majka. Otac je bio teško povrijeđen i preminuo je prije dvije godine, dok su majka i djevojčice bile lakše ranjene“, navodi Perić.
Perić je ispričao da mu je u trajnom sjećanju ostala priča jedne od djevojčica koja je tada imala dvije i po godine, a koja je ranjavanje od gelera doživjela govoreći: “Ide avion i, odjednom, ujeda avion”.
On je podsjetio da “Veritas” već 30 godina obilježava sjećanje na stradanje Srba na Petrovačkoj cesti i da je ova organizacija iz vlastitih sredstava finansirala i podigla spomen-krst na mjestu stradanja Krajišnika.
Prema podacima “Veritasa”, na Petrovačkoj cesti i u Svodni kod Novog Grada ubijeni su Darinka Drča /68/, Mika Kovačević /83/, Krstan Vuković /45/, Branko Stijelja /72/, Mirko Stijelja /34/, trudnica Mirjana Dubajić /21/, Jovica Drča /šest/, Darko Vuković /13/, Nevenka Rajić /12/, Žarko Rajić /10/, Marta Galogaža /60/, Rade Galogaža /40/ i Mile Malobabić /42/.
Ranjeni su Josipa Drča, Dušan Drča, Duško Ivaneža, Milica Ivaneža, Jovica Piplica, Ante Vitas, Dušan Beslać, Mara Beslać, trudnica Vedrana Stijelja, Obrenko Vuković, Dušan Drakulić, Vida Galogaža, Zorka Galogaža, Soka Malobabić, Suzana Ljubišić, Smilja Lajšić, kao i djeca Željko Drča /13/, Duška Drča /devet/, Zorica Beslać
/osam/, Rajko Galogaža /10/, Goran Galogaža /12/, Miloš Malobabić /14/ i Nikolina Krajčinović /11/.
Optužnica tereti hrvatske pilote Željka Jelenića, Danijela Borovića, Vladimira Mikca i Zdenka Radulja da su 7. i 8. avgusta 1995. godine naredili granatiranje kolone izbjeglica na Petrovačkoj cesti. Njima je suđenje počelo u martu ove godine u Specijalnom sudu za ratne zločine u Beogradu.
Zločinačka akcija “Oluja” počela je 4. avgusta 1995. godine ofanzivom hrvatske vojske i policije, te jedinica HVO-a na području Banije, Like, Korduna i sjeverne Dalmacije.
Dan kasnije, 5. avgusta, hrvatska vojska ušla je u gotovo napušten Knin i istakla zastavu Hrvatske, dok su kolone izbjeglica preko srpskih teritorija u BiH krenule ka Srbiji.
Prema podacima “Veritasa”, tokom “Oluje” protjerano je više od 220.000 Srba, a na evidenciji su imena 1.893 poginulih i nestalih Srba iz ove akcije i poslije nje, od kojih je 1.236 civila ili 65 odsto, a oko tri četvrtine bili su stariji od 60 godina.
Međunarodni sud pravde je u presudi iz februara 2015. godine “Oluju” okvalifikovao kao etničko čišćenje, ali ne i kao genocid, mada svjetski eksperti za tu oblast tvrde da je ta operacija imala sve karakteristike genocida.
Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.
Povezani tekstovi









