1990.
* Sabor RH donio je zakon o amnestiji, a predsjednik Predsjedništva RH Franjo Tuđman donio je Ukaz o proglašenju Zakona o amnestiji.
* U Saboru Republike Hrvatske prihvaćen Zakon o osnivanju Hrvatske izvještajne novinske agencije – HINA.
1991.
* Nakon višednevnih oružanih provokacija i pokušaja hrvatske policije i bojovnika da iz sela Zamlače od pravca Hrvatske Kostajnice uđu u Dvor na Uni i osvoje tamošnju policijsku stanicu koja se odlukom opštinskog rukovodstva otcjepila od MUP-a Hrvatske i pripojila MUP SAO Krajine u Kninu, komanda TO Dvora na Uni je odlučila da akcijom “Žaoka” hrvatske snage odbaci iz Zamlače i Struge od kuda su pucale po zgradama i kućama u Dvoru na Uni. Akcija je počela u 11.30 h, a u nju je krenulo 150 srpskih teritorijalaca.
U Zamlači, prvom selu do Dvora, naišli su na otpor hrvatskih snaga koji su ubrzo slomili. Krenuli su na Strugu, u kojoj su hrvatski policajci i mještani imali dva bunkera iza zida pored puta i tu su počele da padaju i prve žrtve. U međuvremenu, pristigla je i jedinica JNA koja je razdvojila zaraćene strane. Već narednog dana, većina Hrvata iz svih sela u donjem Pounju je, po nalogu hrvatskih vlasti, organizovano iseljeno. U sukobu su poginula šestorica Srba, pripadnika TO opštine Dvor na Uni i 19 Hrvata (10 policajaca i 9 civila).
Od Srba poginuli su: Teodor Sundać (1946), Stevo Vinčić (1971), Rade Joka (1952), Goran Barać (1966), Gojko Samardžija (1955) i Pero Pribičević (1954).
*U selu Jukinac kod Gline, nastradao je njemački novinar Egon Skotland.
* Borbe u mjestima Hrvatska Kostajnica, Kozibrod, Glina i Viduševac. U Glini su stradali: Bijelić Milan (1935) i Ljiljak Milan (1969).
* Na sjednici Predsjedništva SFRJ o realizaciji zaključaka sa sjednice od 9. maja, konstatovano je pogoršanje stanja, zahtijevan je hitan prekid vatre i predloženo je da RH ne upućuje oružane sastave u krizna područja u kojima je većinsko srpsko stanovništvo.
1993.
* Na ostrvu Viru održana je taktičo vojna vježba Vojske Hrvatske pod nazivom “Bandira 94”. Prikazana je obučenost borbenih jedinica gardijske desantne pješadije pojačanog oklopnim i artiljerijskim oruđima u saradanji sa snagama Hrvatskog zrakoplovstva i Hrvastke ratne mornarice. Predsjednik Hrvatske Franjo Tuđman odao je priznanje generalima Janku Bobetku i Anti Gotovini, uz čestitke svim učesnicima na uspiješno provedenoj vježbi.
1995.
* Posmatrači UN upozoravaju na sve veće gomilanje trupa i naoružanja hrvatskih i krajiških snaga u zoni oko Bihaća. Prema ovim izvorima 7-8.000 ljudi krenulo je iz ove oblasti kao najava mogućeg novog izbjegličkog talasa, jer se prema procjenama, u Bihaću nalazi oko 200.000 ljudi.
* Pripadnici hrvatskih snaga zarobili su na Dinari, na lokalitetu Medeno brdo, devet pripadnika Srpske vojske Krajine. Nakon zarobljavanja kršeći sve zakone i običaje ratovanja, mučki su ubili svu devetoricu zarobljenika. Ubijeni su: Zdravko Vujko (1968), Milenko Radišić (1959), Damir Manojlović(1971), Milan Macura (1947), Ljubomir Urukalo (1948) , Milorad Urukalo (1951), Marinko Kovačević (1962), Vinko Kovačević (1960) i Željko Eraković (1967).
* Osim gore navedenih zarobljenika tog dana na Dinari su stradali su: Lučić Radivoj (1974), Mandić Milenko (1974) i Trivić Dragan (1973).
* U borbama na Bihaćkom ratištu stradali su: Rodić Rade (1962) i Veselica Braco (1963).
Veritas.info