D.I.C. Veritas

e-Veritas, 29.08.2024, Саопштење поводом Међународног дана несталих – 30. aвгуст

И ове године поводом обиљежавања Међународног дана несталих (30 августа) износе се подаци да се из ратова деведесетих са подручја бивше Југославије трага за још између 9.750 особа, колико их је на списку Међународног комитета Црвеног крста (МКЦК), и 11.323 особе, колико их је тренутно у Бази података активних случајева, којом управља Група за нестале особе за регионалну сарадњу у оквиру Берлинског процеса за западни Балкан. Број несталих варира у зависности од критерија који се користе за стављање неке особе на списак несталих али и ставова политичких елита у државама региона.

Према поузданим изворима са подручја бивше Југославије из ратова деведесетих више од 4.000 ексхумираних посмртних остатака још није идентификовано (око 3.000 у БиХ, око 900 у РХ и око 300 на КиМ). Када би се сви ексхумирани и идентификовали, број несталих би се скоро преполовио.

На сајту Управе за заточене и нестале, која делује при хрватском Министарству за бранитеље, наводи се да Република Хрватска још трага за 1.792 особе нестале у “домовинском рату”, што укључује и подручје бивше РСК.

Хрватска страна полази од података наведених у последњој Књизи несталих на подручју Хрватске, коју је МКЦК објавио 2015. године, у којој се на дан 1. маја 2015. налазило 2.138 нерасветљених судбина на подручју Хрватске.

У Бази података активних случајева особа несталих у сукобима на подручју бивше Југославије, у тренутку објављивања (2022. год) на подручје Хрватске и РСК односило се око 2.200 уноса, од чега их се половина подударала са “Веритасовом” евиденцијом.

На данашњи дан, према “Веритасовим” подацима, међу 8.619 до сада верификованих жртава Срба са подручја Хрватске и бивше РСК, укључујући и припаднике ЈНА и добровољце, из рата деведесетих, налази се 1.495 особа чије судбине још нису расветљене, међу којима је 1.066  (71%) цивила и 424 (28%) жене. Највише их је нестало у последњој ратној години – 739  (49%), а затим у првој – 600  (40%).

Међутим, више од трећине са тог списка не налази се у поменутој Књизи несталих за подручје Хрватске а више од четвртине у поменутој Бази података активних случајева особа несталих у сукобима на подручју бивше Југославије.

Почев од 2000. године из заједничких, масовних и појединачних гробница, укључујући и ексхумације у организацији самих породица, ексхумирано је укупно 1.696 посмртних остатака Срба са подручја Хрватске и бивше РСК, укључујући и оне који су са њима живели и ратовали на њиховој страни, од чега је до сада идентификовано 1.347 посмртна остатака, док их још 349 чека на идентификацију.

ВЕРИТАС тренутно располаже подацима за више десетина познатих и потенцијалних места укопа са више од 200 посмртних остатка на подручју Хрватске, покопаних углавном под ознаком “непознат”, који и двадесет девет година по престанку рата, искључиво због опструкције хрватске стране, чекају на ексхумацију.

Породице несталих особа имају право сазнати истину о судбини својих најмилијих, друштво има правну и моралну обавезу помоћи им у њиховом трагању. То је могуће само уз активну сарадњу породица несталих са надлежним организацијама и институцијама.

Међународни дан несталих је прилика и да се јавност подсети на патњу и бол породица несталих, али и позив породицама да изврше и своју обавезу – отворе захтев за тражење и дају крв за ДНК, без чега нема успешне потраге.

 

У Београду и Бањалуци, 29.08.2024.

П Р Е Д С Е Д Н И К

Саво Штрбац

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.