D.I.C. Veritas

e-Veritas, Агенције, 04. 08. 2023, Дан памћења српских жртава августа 1995. широм српских земаља [Ажурирано]

У цркви Светог Марка одржан парастос страдалима у хрватској акцији “Олуја”

БЕОГРАД – У Цркви Светог Марка у Београду данас је одржан парастос страдалима у хрватској акцији “Олуја”, током које је убијено и нестало више од 1.700 Срба, а протерано више од 250.000.

Парастосу је, поред великог броја грађана, присуствовао градоначелник Београда Александар Шапић који је након завршетка положио венац на Споменик српским жртвама страдалим у ратовима 1991- 2000. године на простору бивше Југославије.

Парастос је организовало удружење “Завичај”.

“Олуја” је најмасовније и једно од најсуровијих етничких чишћења које се догодило у ратовима на просторима бивше СФРЈ.

Акција је почела 4. августа 1995. године, офанзивом хрватске војске и полиције и јединица Хрватског већа одбране на подручју тадашње Републике Српске Крајине, односно Баније, Кордуна, Лике и северне Далмације, упркос томе што се та област налазила под заштитом Уједињених нација. (Танјуг)

Сомбор обележава Дан сећања на страдале и прогнане “Олуји”

СОМБОР – Поводом обележавања Дана сећања на страдале и прогнане у акцији “Олуја”, делегација Града Сомбора положила је венце на Споменик жртава ратова 1990-1999. године.

Сећање на догађаје од пре 28 година , када је од злочиначке операције хрватске војске и полиције у којој је са својих вековних огњишта прогнано 250 000 цивила и убијено или нестало 2000 Срба, не бледи. Из конвоја избеглица многобројни су свој нови дом пронашли у сомборској општини.

Испред Града Сомбора, почаст жртвама одали су заменица градоначелника Љиљана Тица, те чланови градског већа, Сава Дојић и Јован Кеча. (РТВ – Ружица Парчетић)

На Гувну служен парастос за убијене Србе у “Олуји”

У Дрвару је данас служен парастос и положени су вијенци код спомен-обиљежја Гувно поводом 28 године од страдања и прогона Срба у погрому “Олуја”.

Начелница општине Дрвар Душица Рунић рекла је да Крајишници никада неће заборавити страшан злочин које су хрватске снаге починиле над Србима из Крајине, Лике, Далмације и Кордуна августа 1995. године.

Више од стотину Дрварчана окупило се данас на Гувну гдје су одали почаст убијеним Србима, међу пристинима били су Рунићева, те начелници општина Источни Дрвар Милка Иванковић, шеф конзуларне Канцеларије Србије у Дрвару Југослав Ђорђевић, генерални конзул Србије у Мостару Васо Гујић.

Присуствовали су и чланови делегација борачке организације Дрвар, Источни Дрвар, Министарства правосуђа Ливањског кантона, као и политичких странака СНСД и СНП.

Погром Срба у “Олуји” почео је 4. августа 1995. године офанзивом хрватске војске и полиције, те јединица ХВО-а на подручју Баније, Лике, Кордуна и сјеверне Далмације.

Дан касније, 5. августа, хрватска војска је ушла у готово напуштен Книн и истакла заставу Хрватске, док су колоне избјеглица преко српских територија у БиХ кренуле ка Србији.

Према подацима Веритаса, током “Олује” протјерано је више од 220.000 крајишких Срба, а на евиденцији се налазе имена 1.869 погинулих и несталих Срба, од којих 1.220 цивила.

Међународни суд правде је у пресуди из фебруара 2015. године “Олују” оквалификовао као етничко чишћење, али не и као геноцид, мада свјетски експерти за ту област тврде да је та операција имала сва обиљежја геноцида. (СРНА)

 

 

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.