Нови митрополит загребачко-љубљански Порфирије изјавио је, по ступању на дужност у Загребу, да ће српској заједници и православнима у Хрватској покушати да пренесе елементарно осећање достојанства, да им помогне да се ослободе страха који постоји, да буду оно што јесу, уз оцену да у Хрватској постоји воља да се Србима заштити право на писмо.
“Будући да сам митрополит у две државе – Хрватској и Словенији хоћу да покушам да посведочим да је могуће кроз преображај, покајање и праштање, у присуству Бога међу нама, да се исцеле болови, да прихватимо једни друге као људе и да покушамо, без обзира на претходне промашаје у којим смо сви губитници, да зидамо садашњост, стичући мир у себи”, рекао је Порфирије у емисији Седмица Радио Београда у првом интревју после рукоположења у Загребу.
“Желим да покушам да представим да је то могуће широј јавности, која такође носи у себи бол, многи људи су и тамо такође рањени, изгубили браћу, сестре, родитеље, а неко оптерећен таквим болом често није у стању да надиђе свој бол и види у сваком човеку јудско биће, достојно љубави, ја то разумем”, рекао је митрополит Порфирије.
Да покушамо да стекнемо мир у себи, како би смо могли да будемо макар мало у миру са другима, додао је он.
“С друге стране члановима наше цркве, покушаћу да пренесем неку врсту елементарног осећања достојанства, да им помогнем да се ослободе страха који евидентно постоји, да буду оно што јесу”, изјавио је Порфирије.
Према његовим речима, онда ће моћи да у њима заживи љубав, која ће да храбри. Порфирије је навео да је ћирилица део идентитета српског народа и српске културе.
Ћирилица је добром делом везана и за историју хрватског народа, додао је он.
“А, данас уколико је ћирилица, а јесте, у складу не само са европским законима и стандардима, већ са хрватским законима, онда је сваки покушај да се она елиминише кршење закона”, изјавио је Порфирије, а у тим смислу и тенденција да се елиминише српско постојање на простору Хрватске.
“Ми делимо исти простор вековима и исте проблеме, слични смо као људи и народи, а потреба појединаца да укину српски идентитет нас доводи у ситуацију да, хтели, не хтели, морамо да се боримо против таквих идеја”, рекао је владика.
Како је указао, он може да разуме 65 одсто Хрвата у Вуковару који су против ћирилице, јер тамо има још 1.000 људи чија се судбина не зна после ратова 90-их.
Али, напоменуо је, морамо разументи исто тако да је тамо велики број људи другачијег инедентитета.
Морамо учинити, ма колико било тешко, да сваком обезебедимо право на постојање са свим што он јесте”, поручио је Порфирије, уз оцену да огромна већина у Хрватској, глобално посматрано, хоће да заштити право српском народу на ћирилицу.
Ако постоји политичка воља, онда ће и токови унутар државе и друштва ићи у складу с тим, али ако неко злоупотребљава бол људи и страх друге групе људи, због неких политичких циљева, тај ће доћи до свог циља који неће бити у складу са потребама једног друштва, које ће губити, закључио је владика.
“Мој утисак је да та воља постоји на хрватској политичкој сцени”, навео је он.
Према његовим речима, број православних верника се у Хрватској од деведесетих година смањује, али нема података да је неко на силу променио.