D.I.C. Veritas

HRT, 17.04.2025, Uklanjaju se spomenici koji veličaju agresiju, stižu promjene i za građane

Nakon gotovo tri desetljeća mijenjaju se pravila vezana za korištenje i uređenje grobnih prostora. Najzanimljivija izmjena Zakona o grobljima predviđa uklanjanje spomenika postavljenih nakon 30. 5. 1990. kojima se veliča srpska agresija na Hrvatsku, a brojne su i izmjene koje se tiču građana.

Ploča koja je zločinca Vukašina Šoškočanina nazivala junakom, a hrvatsko tlo srpskim – nestala je potkraj prošle godine, a ista sudbina čeka i njegov mauzolej na groblju u Borovu Selu.

- Predstavljao je svojim spomenikom i svojim životnim putem, barem iz tih ratnih godina osobu koja je utjelovljenje negativnog i zločinačkog, poručio je gradonačelnik Vukovara, Domovinski pokret Ivan Penava.

Mauzolej koji ga veliča i dalje je trn u oku mnogih Vukovaraca, posebice branitelja.

- Smeta svakako, mislim da ni u Srbiji nema takvih groblja, pa mislim da bi to trebalo svesti na neku normalu, ovo nije normalno, dodao je Darko Budimir.

- Ipak sam ja hrvatski branitelj, ja sam prolio krv za ovu Hrvatsku i oni su nama radili što su nam radili tako da to nije mjesto u Hrvatskoj, naglasio je Vinko Kovač.

I u okolici Kistanja je bista i spomenik pripadniku postrojbe Kapetana Dragana. Takvim obilježjima sustava koji je počinio agresiju na Hrvatsku – više nema mjesta.

- Ime i prezime, datum rođenja, smrti, apsolutno nije sporno. Međutim, bilo kakve poruke ideoloških režima, koje osjećamo kao prijetnje, koje osjećamo kao zločinačke, ne dolazi u obzir, istaknuo je Penava.

Za njihovo uklanjanje, novi Zakon propisuje jednostavniju proceduru.

- Bilo jedinicama lokalne samouprave, bilo upraviteljima groblja, a bilo svim onim našim sugrađanima, koji takve natpise smatraju da su protivne ustavno-pravnom poretku, mogu pokrenuti postupak pred nadležnim tijelima županije kako bi se takvi spomenici uklonili, kazao je potpredsjednik Vlade i ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić.

Osim toga, stižu novosti i za građane. Grob će se, umjesto nakon 100 godina, moći premjestiti nakon 30, ili 10 ako se premješta zbog izvođenja radova u državnom interesu. Uvest će se reda i na brojnim, ionako pretrpanim grobljima.

- Nakon proteka od deset godina od proteka kad više nitko nije sahranjen odnosno 30 na 20, i neplaćanja 10 godina grobne naknade zapravo će se onda moć na neki način oduzeti grobno mjesto, dodao je Vedran Novokmet, direktor UKOP-a, Osijek.

A oni koji pepeo svojih najmilijih žele prosuti negdje izvan groblja, uskoro bi trebali imati i tu opciju. U Osijeku je to dosad bilo dopušteno samo u ružičnjaku.

- Novim Zakonom se omogućava jedinicama lokalne samouprave da propišu mjesta gdje će građani u čitavoj Republici Hrvatskoj po gradovima i općinama moći prosipati pepeo pokojnika, dodao je Novokmet.

No, prije nego što to bude moguće- na potezu su saborski zastupnici. Zakon se na drugom čitanju očekuje nakon uskrsne stanke.

 

 

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.