D.I.C. Veritas

HRT, 21.11.2012., Evo čime prijeti Beograd – reakcije iz Zagreba

Srbijanski državni tužitelj za ratne zločine Vladimir Vukčević najavio je da će Srbija, nakon pravomoćnih oslobađajućih presuda hrvatskim generalima Gotovini i Markaču, aktivirati predmete za zločine počinjene u akciji ‘Oluja’ i otvoriti šest novih slučajeva na temelju dokaza koje posjeduje. Najavio je da će od Haaškog tužiteljstva tražiti dostavu dokaza iz predmeta protiv Gotovine i Markača. ‘Počinjemo ondje gdje smo stali. Predistražne radnje već vodimo na šest lokacija. Ispitali smo velik broj svjedoka, zajedno s Veritasom. Saslušavali smo i svjedoke za ‘Bljesak’, kazao je Vukčević.

Kako je rekao – predmeti na kojima se radi odnose se na mjesta Kijani (gdje je navodno ubijeno 14 srpskih civila), Mali Alan (gde je ranjen, a zatim zarobljen 21 pripadnik oružanih snaga Republike Srpske Krajine, od kojih su neki ubijeni nakon zarobljavanja), Dvor na Uni (gde je navodno ubijeno devet hendikepiranih civila, Gospić (istražuje se smrt 13 žrtava iz Gospića, 2 u Donjem Lapcu, 7 u Udbini, 17 u Vrhovinama i 2 u Plitvičkim jezerima), Petrinja (gde su ekshumirani posmrtni ostaci 66 osoba) te Vrginmost (navodno granatiranje kolone izbjeglica). Postupci se vode u suradnji s udrugom ‘Veritas’ na čijem je čelu Savo Štrbac.

Odmah je stigla reakcija iz Zagreba. Ministar branitelja Fred Matić kazao je kako zločine, na koje nismo ponosni, treba procesuirati, ali da generali ne mogu biti krivi za nešto što nisu počinili te da hašku presudu treba poštovati. Kada bih htio biti ironičan, rekao bih da ih potpuno razumijem, tako se i Hrvatska ponašala u proteklih 10 godina, kada smo svijetu pokušali objasniti da je Oluja legitimna vojno-redarstvena akcija, rekao je Matić.

Predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko izjavio je kako nema pomirbe, ako se želi izjednačiti krivnja jer nismo svi jednako krivi. ‘Srbija se s tim suočava i to je njima bolan proces. To što oni tamo rade to što im se četničke horde valjaju po ulici to je njihov problem', kazao je.

Odvjetnik Goran Mikuličić nema ništa protiv da Srbija zatraži od Haaga dokaze koji su izvedeni u postupku. Ono što me u ovom trenutku smeta – to je činjenica da je odluka o aktiviranju predmeta izgleda na odluku motiviranu revanšizmom, poručio je odvjetnik. Za Luku Mišetića ovi se predmeti ne mogu ticati generala Gotovine, Markača i Čermaka jer Den Haag zabranjuje pokretanje postupaka za ono što ih je oslobodio. Nakon promjene Interpolovih pravila u 2010. Srbija ne može raspisati međunarodnu tjeralicu za slučajeve koji su počinjeni na teritoriju druge zemlje bez suglasnosti te države, rekao je Mišetić.

Uručujući Povelju Republike Hrvatske 7. gardijskoj brigadi Pume, u povodu 20. obljetnice osnutka, predsjednik Ivo Josipović opet je ponovio kako je Domovinski rat nepomućen, a odgovornost za zločine individualna. Isto kao što je službeni Beograd odavno trebao preispitati svoju ulogu u poticanju oružane pobune u Hrvatskoj, a time i odgovornost za sva stradanja uključujući i srpska i Hrvatska je kao neosporna žrtva agresije, odavno trebala sankcionirati svaki zločin, koji je počinjen s njezine strane.

Upitana za komentar, Vesna Pusić je novinarima nakon sjednice Vlade kazala kako Srbija može odlučiti što god hoće. Odluka je međunarodnog suda – koji je iz tog razloga i formiran i obavio je cijeli posao koji je ustanovio UN – definitivna odluka i nema dalje, rekla je Pusić. Upitana privatizira li predsjednik Opće skupštine UN-a, bivši srbijanski ministar vanjskih poslova Vuk Jeremić svoju funkciju, budući da je, nezadovoljan presudom – najavio da će UN raspravljati o Haškom sudu, Pusić je kratko odgovorila kako je Vijeće sigurnosti utemeljilo Haški sud. I mislim da je na njima da reagiraju u ovom slučaju, kazala je Pusić.

I ministar obrane Ante Kotromanović naglasio je da su Gotovina i Markač pravomoćno oslobođeni i nemaju se čega bojati, a u pogledu mogućih optužnica kratko je rekao – “Neka dođu!”.

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.