D.I.C. Veritas

Index, 24.05.2016., Srbijanski sudovi ne priznaju pravomoćnu presudu iz Hrvatske

Srbijanski sud ne priznaje hrvatski: Djeci žrtava Arkanovca Arsića ne žele isplatiti štetu – Srbijanski sudovi ne priznaju pravomoćnu presudu iz Hrvatske

Djeca Mate i Marije Bačić, ubijenih početkom 1992. godine, zatražili su 18 milijuna kuna odštete temeljem presude protiv Arkanovca Bobana Arsića

Srbijanski sudovi smatraju da postupak priznanja presude može ići jedino preko Ministarstva pravosuđa RH

DJECA Mate i Marije Bačić, za čije je stradavanje pravomoćno osuđen Boban Arsić, pripadnik Arkanove Srpske dobrovoljačke garde, tražili su od suda u Beogradu da prizna presudu splitskog suda kako bi im se isplatila odšteta od 18 milijuna dinara, no zasad su odbijeni u svom zahtjevu.

Arsić je 12. siječnja 1992. godine ubio Bačiće u Drinovcima na Miljevačkom platou. U selo je došao kako bi potražio janje za proslavu srpske Nove godine. Okomio se na mještane, nekolicinu ih je maltretirao, dok je Bačiće likvidirao na posebno okrutan način. U kuću im je ubacio bombu i izrešetao ih iz automata. Arsić je osuđen u odsutnosti na 15 godina zatvora. Prema posljednjim informacijama, nestao je u dalekom Azerbejdžanu.

Sud u Beogradu: Postupak mogu inicirati samo nadležni organi RH

Viši sud u Beogradu prekinuo je koncem prošle godine postupak u tužbi za naknadu štete protiv Ministarstva obrane Republike Srbije kako bi se odlučilo o priznavanju pravomoćne presude iz Hrvatske. Svega koji dan kasnije isti sud je donio rješenje kojim se kao nedozvoljen odbacuje zahtjev za priznanje presude u kaznenom predmetu protiv Arsića uz obrazloženje da je međunarodnom pravnom pomoći regulirano da takav postupak mogu inicirati samo nadležni organi RH, a ne odvjetnik Vlastimir Janković, koji zastupa djecu ubijenih Bačića.

Apelacioni sud u Beogradu početkom ožujka odbio je žalbu odvjetnika Jankovića, koji drži kako je sud trebao priznati presudu, a ne odbaciti zahtjev kao nedozvoljen jer za odbačaj nema uporišta ni u jednoj zakonskoj odredbi na koju se poziva Viši sud u Beogradu. Apelacioni sud smatra, međutim, da je Viši sud donio pravilnu odluku i kako postupak priznanja presude suda RH pred organima Republike Srbije mogu inicirati samo nadležni organi Republike Hrvatske.

Tužbe Srbiji stižu iz Hrvatske i BiH

U Ministarstvu pravosuđa nam je potvrđeno kako su upoznati sa stavom nadležnih sudova u Srbiji u ovom slučaju. U kontaktu su sa članom obitelji Bačić. Sugerirano im je da se obrate Županijskom sudu u Splitu kako bi se pokrenuo postupak priznanja presude.

Ovo nije jedini ovakav slučaj, postoje tužbe ne samo iz Hrvatske, već i Bosne i Hercegovine, no zasad nijedna presuda u korist tužitelja, odnosno, obitelji žrtava koje su nastradale od ruke srbijanskih državljana tijekom ratnih operacija.

S obzirom na stav srpskih sudova, obitelj Bačić zatražila je od splitskog Županijskog suda da posredstvom Ministarstva pravosuđa od Republike Srbije inicira postupak za preuzimanje izvršenja pravomoćne presude.

 

 

 

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.