D.I.C. Veritas

Jutarnji list, 07.05.2015., HRASTOV JE KRIV ZA UBOJSTVO 13 SRPSKIH REZERVISTA Vrhovni sud potvrdio četverogodišnju kaznu

Završen je 23-godišnji sudski postupak: branitelju Mihajlu Hrastovu potvrđena je kazna od 4 godine zatvora zbog ubojstva 13 zarobljenih srpskih rezervista; istoga dana njegovoj supruzi uručen otkaz u Centru za socijalnu skrb

Karlovačkom branitelju Mihajlu Hrastovu Vrhovni je sud potvrdio drugostupanjsku osuđujuću presudu te kaznu od četiri godine zatvora zbog ubojstva trinaestorice zarobljenih srpskih rezervista na Koranskom mostu 1991. godine, čime je okončan sudski postupak koji je trajao pune 23 godine.

Maratonsko suđenje započelo je u Karlovcu, na tamošnjem sudu Hrastov je u tri navrata oslobođan krivnje s obrazloženjem da je pucao u samoobrani, odnosno da je uslijed najžešćih napada na grad i sam bio napadnut od strane rezervista koji su tim činom bili izgubili status ratnih zarobljenika, međutim sve te presude Županijskog suda Vrhovni sud je poništavao i vraćao predmet na ponovna suđenja. Osim u posljednjem slučaju, kada je postupak proveo sam i Hrastova osudio na sedam godina zatvora. Okrivljenik je već bio na odsluženju kazne kada je Ustavni sud presudu poništio zbog proceduralnih razloga, pa mu je suđenje ponovljeno i na Vrhovnom sudu, te je osuđen na četiri godine zatvora, a ta je presuda sada i pravomoćno potvrđena kao konačna.

Mihajlo Hrastov do sada je u zatvoru proveo ukupno 26 mjeseci, ostalo mu je još 22 mjeseca, no s obzirom da je odslužio više od pola stekao je uvjete da zatraži uvjetni otpust.

Njegov je krimen što je, utvrdio je sud, protivno Pravilniku o zakonima i običajima rata te Ženevskoj konvenciji kao pripadnik specijalne policije pucao u grupu neprijateljskih vojnika koje je trebao čuvati i prepratiti u policijske prostorije, iako njegov život, kao ni životi njegovih kolega, nisu bili neposredno ugroženi.

Hrastovljeva obrana tvrdila je da je na začelju kolone bio napadnut drugi pratitelj, njegov kolega policajac Goran Čerkez, te da su nakon toga zarobljeni vojnici krenuli u napad i na Hrastova. To je bilo dovoljno karlovačkom sudu da procjeni da je okrivljeni postupao u nužnoj obrani i na tome je temeljio sve oslobađajuće presude, iako su takav razvoj situacije demnatirali materijalni tragovi na mjestu događaja. Sva tijela pobijenih neprijateljkih vojnika pala su na nogostup mosta, odnosno vojnici su se kretali uz sami rub u koloni prije nego je na njih zapucano, a ne polukružno napadajući Hrastova, kako je tvrdila obrana.

Olakotna okolnost mu je činjenica da je bio pod utjecajme ratnih zbivanja, da je bio neposredno suočen s neprijateljskim vojnicima koji su ga do tada neposredno ugrožavali, a pogotovo to što mu se sudilo tolike godine. Razlozi su to za kaznu izrečenu znatno ispod minimalno propisane za tu vrstu kaznenog djela od 10 godina zatvora.

‘Hrastov je heroj rata, nastavljamo pravnu bitnu ustavnom tužbom’

Odvjetnik Mihajla Hrastova Krešimir Vilajtović rekao je da bez obzira na sve, nastavljaju pravnu bitku – ustavnom tužbom.

- Ova presuda je duboko nepravedna i nepoštena, ali takva bi bila i da je oslobađajuća, jer nakon 24 godine nijedna presuda nema smisla. Bilo kakva presuda ne može pisati hrvatsku povijest, ispisali su je ratnici i Mihajlo Hratsov koji je heroj Domovinskog rata i koji je spriječio četničku hordu da osvoji Karlovac – rekao je odvjetnik Vilajtović.

Odvjetnik je otkrio da je u srijedu, na dan kada se doznalo da se presuda Hrastovu otprema u Karlovac, u karlovačkom Centru za socijelnu skrb otkaz dobila njegova supruga.

- Ona je tamo bila šefica računovodstva i sada su odlučili da je višak zbog organizacijskih razloga. Zamislite tu konicdenciju. Muž ide u kazamat, a žena na ulicu, a što ćemo s njihovim djetetom, koje pohađa osnovnu školu? Odlučili smo se da se na tu odluku poslodavca nećemo žaliti, pa neka bude nekome na savjesti – zaključio je odvjetnik.

 

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.