D.I.C. Veritas

Jutarnji list, 29.01.2015., SRBI TRAŽE 10,4 MLRD. DOLARA ODŠTETE Odvjetnici im nude 100.000 da odbace tužbu?

Odvjetnici krajinskih Srba ponudili su nagodbu, ali odvjetnici hrvatske strane još razmišljaju

Američka tvrtka MPRI nije ponudila naknadu izbjeglim Srbima iz Hrvatske, a predsjednik Veritasa Savo Štrbac obmanjuje javnost kada tvrdi da se to dogodilo”, napisao je na svom blogu odvjetnik Luka Mišetić.

Ovaj komentar je uslijedio nakon što je Savo Štrbac u srpskim medijima ustvrdio kako su na nedavnom sudskom ročištu u Chicagu odvjetnici MPRI-a priznali odgovornost tvrtke za uništavanje imovine Srba u Hrvatskoj tijekom operacije “Oluja” te im ponudili odštetu.

Odvjetnik Luka Mišetić u svom tekstu napominje kako je 2. prosinca 2014. godine u na saveznom sudu u Chicagu održano ročište na kojem je sudac od obiju strana u postupku zatražio informaciju da li su se spremne nagoditi.

 

Tužitelj i odšteta

Pritom su odvjetnici krajinskih Srba predložili nagodbu i traže ranu medijaciju, a odvjetnici MPRI-a o tome se nisu izjasnili i razmatraju prihvatljivost takvog prijedloga. Rasprava pred sudom o toj temi nije održana.

Kako stoji u zapisniku s ročišta od 2. prosinca prošle godine, tužitelj traži odštetu na osnovu povreda nasilnog protjerivanja iz kuća kao i druge štete na osobnoj imovini i štete boli i patnje. Odvjetnik Luka Mišetić napominje kako je moguće da odvjetnici tvrtke američke MPRI, koja je danas u vlasništvu kompanije L-3 Services, u konačnici pristanu isplatiti 100 tisuća američkih dolara ukoliko bi odvjetnici krajinskih Srba u tom slučaju odustali od suđenja jer bi toliko, procjenjuje se, ukupno stajali troškovi odvjetnika u slučaju suđenja.

“No, to je puno drugačija situacija od one kako je opisuje Savo Štrbac”, napominje odvjetnik Luka Mišetić. S njime se slaže i njegov kolega, odvjetnik Tomislav Kuzmanović, koji je pred Haaškim sudom branio Mladena Markača.

Iskrivljavanje činjenica

On je za Jutarnji list pojasnio kako je u ovoj fazi sudskog postupka potpuno normalno da sudac koji vodi proces pita strane da li su spremne na nagodbu .

- To je obveza suca, a tvrdnje da su odvjetnici MPRI-ja predložili nagodbu sa Srbima koji su podnijeli tužbe i da je tvrtka spremna platiti određenu odštetu je potpuno iskrivljavanje činjenca – rekao nam je jučer odvjetnik Kuzmanović.

Kada bi se hipotetski dogodilo da američka tvrtka MPRI na sudu prizna krivnju i plati odštetu izbjeglim Srbima iz Hrvatske, to bi bio iznimno opasan sudski presedan koji bi mogao rezultirati mnogobrojnim tužbama protiv država čiji vojnici obučavaju, primjerice, afganistansku vojsku.

U tom slučaju bi i Hrvatska mogla dobiti tužbu jer su njeni vojnici obučavali afganistanske vojnike koji su tijekom ratnih sukoba počinili neka protuzakonita djela.

Srbi traže odštetu od 10,4 mlrd. $

Srpske organizacije u SAD-u “Žrtve genocida u Krajini” i “Srpski krajiški sabor” podnijele su 2010. godine tužbu protiv MPRI-ja za “sudjelovanje u genocidu i progonu 200.000 Srba iz Krajine” te zatražili odštetu od čak 10,4 milijarde dolara, uvećanu za iznos kamate od 1995. godine pa sve do danas.

Tužba je podnesena u ime 200.000 izbjeglih Srba tijekom vojno-redarstvene operacije, a u njoj se tvrdi da su pripadnici MPRI-ja savjetovali, obučavali i opremali Hrvatsku vojsku za operaciju Oluja.

Hrvatski civilni i vojni dužnosnici već niz godina demantiraju da su umirovljeni američki časnici iz MPRI-ja sudjelovali u pripremi i provedbi operacije Oluja i tvrde kako su bili angažirani za pomoć u izgradnji obrazovnog i logističkog sustava Hrvatske vojske te obrazovanje dočasničkog i časničkog kadra i strogo im je bilo zabranjeno obavljanje borbene obuke u Hrvatskoj.

 

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.