D.I.C. Veritas

MRS, 10,03.2014., Proces u Hagu: Argumenti Srbije

Izlaganjem pravnog tima Srbije, u Međunarodnom sudu pravde danas je nastavljena usmena rasprava u sporu između Srbije i Hrvatske po uzajamnim tužbama za genocid na području Hrvatske od 1991. do 1995. godine.

Šef srpskog pravnog tima Saša Obradović naglasio je u obraćanju sudu da su Srbi žrtve genocida, iako je i dosta Hrvata propatilo tokom konflikta u Hrvatskoj. Odgovarajući na navode hrvatske tužbe izrečene prošle sedmice na početku usmene rasprave, Obradović je konstatovao da Hrvatska nije dala na sudu nijedan dokaz, dokument ili izjavu koja sadrži dokaz o postojanju zločina genocida na strani rukovodstva Republike Srbije, odnosno Jugoslovenske narodne armije, ili Srba iz Hrvatske. Obradović je ujedno objasnio širi istorijski kontekst dešavanja i da su zbog toga Srbi u Hrvatskoj, suočavajući se sa separatističkim idejama tadašnjeg državnog vrha Hrvatske i u nameri da zaštite goli život, odlučili da osnuju sopstveni nacionalni entitet poznat kao Republika Srpska Krajina. I upravo će tokom naredne sedmice srpski pravni tim predstaviti dokaze o činjenici da je Hrvatska izvršila genocid na Srbima koji su živeli na njenoj teritoriji od 1991. do 1995. godine, odnosno zločinima počinjenim u Gospiću, Sisku, Pakračkoj poljani, Karlovcu, Osijeku, Paulinom Dvoru, Medačkom džepu, na Maslenici. Poseban akcenat biće stavljen na akciju “Oluja” koja je označila pad Republike Srpske Krajine, koja je bila pod zaštitom UN, a to je za posledicu imalo da u strahu za goli život nekoliko stotina hiljada Srba napusti svoja vekovna ognjišta i izbegnu u Srbiju.

Direktor Dokumentaciono – informacionog centra „Veritas“ i stručni saradnik pravnog tima Srbije Savo Štrbac u izjavi za Međunarodni radio Srbija ističe da je zadovoljan današnjim nastupom predstavnika našeg pravnog tima koji je, prema njegovim rečima, protivargumentima doveo u sumnju sve hrvatske navode, a neke i demantovao. Dokumentaciono – informacioni centar Veritas je, inače, srpskom pravnom timu dostavio brojne podatke o srpskim žrtvama u Hrvatskoj, posebno u akciji „Oluja“. Prema tim podacima, koji su danas navedeni na sudu, tokom i posle operacije „Oluja“ ubijeno je 1.719 Srba. Tokom čitavog sukoba na prostoru Hrvatske, ubijeno je ili nestalo 6.361 etničkih Srba. Komisija Republike Srbije za nestala lica još je u potrazi za više od 1.700 osoba nestalih tokom sukoba u Hrvatskoj, dok je prema ažuriranim podacima „Veritasa“ njih 1948 na spisku nestalih.

Štrbac ocenjuje da je i samo otvaranje rasprave uspeh za Srbiju, jer je to prilika da naš pravni tim narednih dana, u okviru kontratužbe, iznese svoje argumente u prilog osnovne tvrdnje srpske strane da su hrvatske snage u akciji „Oluja“ počinile genocid nad Srbima. Našom kontratužbom koja će biti izneta narednih dana, navodi Štrbac, obuhvaćeni su i svi drugi zločini od 1991-98. godine nad Srbima na području Krajine.

Isto tako, biće predstavljeni i zločini nad Srbima u Drugom svetskom ratu za vreme takozvane Nezavisne države Hrvatske, posebno u logorima u Jasenovac i Jadovno, kako bi se sudu predstavila kontekst onoga što se dešavalo devedesetih godina i kontinuitet u genocidu sa hrvatske strane, objašnjava naš sagovornik. Štrbac dodaje da je pravni tim Srbije, odnosno šef tima Saša Obradović prvog dana nastupa „očitao lekciju iz bon-tona“ hrvatskoj strani. Niko iz hrvatskog tima, cele prošle nedelje, nije spomenuo srpske žrtve, a naša strana se već prvog dana, kako civilizacijski i treba da se uradi, izvinila za sve žrtve, bez obzira na njihovu nacionalnu, državnu, vojnu i bilo kakvu drugu pripadnost, jer žrtve to zaslužuju, kaže Štrbac.

To što hrvatska strana ne koristi pravo da svedoke koje je predložio srpski pravni tim unakrsno ispituje, znači da prihvata ono što smo mi dostavili kao iskaze svedoka u pisanoj formi, objašnjava Štrbac. Ti iskazi, među kojima je i iskaz našeg sagovornika, kao jedinog svedoka eksperta, pojaviće se indirektno pred sudijama u raspravi narednih dana tako što će neki od advokata u srpskom timu predstaviti sudu pisane izjave u skraćenoj formi.

Pripremila Suzana Mitić

(Međunarodni radio Srbija)

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.