D.I.C. Veritas

N1, 15.02.2024, Haški sud razrešio Tačijevog glavnog advokata, menja ga Luka Mišetić

Odbranu bivšeg vođe OVK Hašima Tačija pred sudom u Hagu preuzeće američki advokat Luka Mišetić, pošto je raspravno veće usvojilo zahtev dosadašnjeg glavnog branioca Grega Kihoa da bude razrešen.

Mišetić je do sada, od početka suđenja 3. aprila 2023, bio Tačijev ko-zastupnik.

U danas objavljenoj odluci raspravnog veća, ;piše da će Tačijev tim za odbranu imati 26 članova, od kojih su šestorica ko-branioci, a petorica pravni savetnici.

Tači i Kiho su sudu, tokom poverljive rasprave 31. januara, preneli da je „njihov profesionalni odnos došao do kraja i da je malo verovatno da može biti popravljen“.

Kiho je, u zahtevu za razrešenje podnetom sudu 24. januara, kao razlog naveo „neisplaćene nadoknade“ za posao koji je obavio braneći Tačija.

U sudnici, Kiho je potvrdio da je njegov ugovor sa Tačijem istekao još 31. januara 2023, piše u odluci.

U Tačijevom timu za odbranu nastaviće da rade, pored ostalih, bivši tužilac Haškog tribunala Piter Mekloski, nekadašnji prvi pravnik misije EU na Kosovu Albert Moskovic i bivši američki ambasador za pitanje ratnih zločina Pjer Rišar Prosper.

Tačiju se pred specijalnim kosovskim sudom u Hagu sudi po optužnici za ratne zločine na Kosovu i u Albaniji, 1998-99.

Specijalizovana veća Kosova, kako se sud zvanično zove, imenovala su Kihoa za Tačijevog branioca 25. maja 2021. godine.

Prema medijskim napisima, troškove odbrane Tačija i saoptuženih Kadrija Veseljija (Veseli), Redžepa Seljimija (Rexhep Selimi) i Jakupa Krasnićija (Krasniqi) do sada su snosile vlasti Kosova.

Sve optužene brane strani advokati, većina iz Velike Britanije.

Proces Tačiju i saoptuženima biće u Hagu nastavljen 20. februara.

U 10 tačaka, Tači, Veselji, Seljimi i Krasnići optuženi su za progon na političkoj i etničkoj osnovi, zatvaranje, nezakonito hapšenje i pritvaranje, druge nehumane postupke, okrutno postupanje, prisilni nestanak, mučenje (dve tačke) i ubistva (dve tačke).

Optužnica Tačija (55), Veseljija (56), Seljimija (52) i Krasnićija (73) tereti za zlodela počinjena u 42 nelegalna pritvora OVK na Kosovu i u Albaniji nad približno 407 pritvorenika, od kojih je najmanje 98 ubijeno, od marta 1998. do septembra 1999. godine.

Pre početka suđenja, tužioci su imenovali 75 ubijenih, od kojih je ;51 osoba srpske nacionalnosti, 23 žrtve su Albanci, a jedna je Rom.

Krivična dela iz optužnice kvalifikovana su, u šest tačaka, kao zločini protiv čovečnosti, a u četiri tačke kao ratni zločini.

Za te zločine, po optužnici, Tači i saoptuženi snose i individualnu i komandnu odgovornost.

Prema optužnici, Tači, Veselji, Seljimi i Krasnići bili su učesnici u udruženom zločinačkom poduhvatu.

Cilj tog zločinačkog poduhvata bilo je preuzimanje kontrole nad celim Kosovom, nasiljem nad svima koje je OVK smatrala protivnicima – Srbima, Romima i Albancima proglašenim za „izdajnike“, „špijune“ i „kolaborante“ sa srpskim vlastima.

Kao saučesnici u zločinačkom udruženju, u optužnici su navedeni i oficiri OVK Azem Sulja (Syla), Ljah Brahimaj (Lahi), Fatmir Ljimaj (Limaj), Sujelman Seljimi (Sylejman), Rustem Mustafa (Rrustem), Šukri Buja (Shukri), Ljatif Gaši (Latif Gashi) i Sabit Geci.

Optuženi su, u vreme obuhvaćeno optužnicom, bili članovi Glavnog štaba OVK: Tači kao politički komesar, kasnije i zapovednik, Veselji kao šef obaveštajne službe, Seljimi kao glavni operativac, a Krasnići kao zamenik komandanta i portarol.

U privremenoj vladi Kosova, proglašenoj u martu 1999, Tači je bio premijer, Veselji minista za obaveštajne poslove, Seljimi ministar unutrašnjih poslova, a Krasnići portarol.

Svi optuženi, koji su uhapšeni na Kosovu 4. i 5. novembra 2020, u prvom pojavljivanju pred sudom, od 9. do 11. novembra te godine, izjavili su da nisu krivi za zločine iz optužnice.

Tači i saoptuženi su od hapšenja u sudskom pritvoru u Sheveningenu.

 

 

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.