Odbranu bivšeg vođe OVK Hašima Tačija pred sudom u Hagu preuzeće američki advokat Luka Mišetić, pošto je raspravno veće usvojilo zahtev dosadašnjeg glavnog branioca Grega Kihoa da bude razrešen.
U danas objavljenoj odluci raspravnog veća, ;piše da će Tačijev tim za odbranu imati 26 članova, od kojih su šestorica ko-branioci, a petorica pravni savetnici.
Tači i Kiho su sudu, tokom poverljive rasprave 31. januara, preneli da je „njihov profesionalni odnos došao do kraja i da je malo verovatno da može biti popravljen“.
Kiho je, u zahtevu za razrešenje podnetom sudu 24. januara, kao razlog naveo „neisplaćene nadoknade“ za posao koji je obavio braneći Tačija.
U sudnici, Kiho je potvrdio da je njegov ugovor sa Tačijem istekao još 31. januara 2023, piše u odluci.
U Tačijevom timu za odbranu nastaviće da rade, pored ostalih, bivši tužilac Haškog tribunala Piter Mekloski, nekadašnji prvi pravnik misije EU na Kosovu Albert Moskovic i bivši američki ambasador za pitanje ratnih zločina Pjer Rišar Prosper.
Tačiju se pred specijalnim kosovskim sudom u Hagu sudi po optužnici za ratne zločine na Kosovu i u Albaniji, 1998-99.
Specijalizovana veća Kosova, kako se sud zvanično zove, imenovala su Kihoa za Tačijevog branioca 25. maja 2021. godine.
Prema medijskim napisima, troškove odbrane Tačija i saoptuženih Kadrija Veseljija (Veseli), Redžepa Seljimija (Rexhep Selimi) i Jakupa Krasnićija (Krasniqi) do sada su snosile vlasti Kosova.
Sve optužene brane strani advokati, većina iz Velike Britanije.
Proces Tačiju i saoptuženima biće u Hagu nastavljen 20. februara.
U 10 tačaka, Tači, Veselji, Seljimi i Krasnići optuženi su za progon na političkoj i etničkoj osnovi, zatvaranje, nezakonito hapšenje i pritvaranje, druge nehumane postupke, okrutno postupanje, prisilni nestanak, mučenje (dve tačke) i ubistva (dve tačke).
Optužnica Tačija (55), Veseljija (56), Seljimija (52) i Krasnićija (73) tereti za zlodela počinjena u 42 nelegalna pritvora OVK na Kosovu i u Albaniji nad približno 407 pritvorenika, od kojih je najmanje 98 ubijeno, od marta 1998. do septembra 1999. godine.
Pre početka suđenja, tužioci su imenovali 75 ubijenih, od kojih je ;51 osoba srpske nacionalnosti, 23 žrtve su Albanci, a jedna je Rom.
Krivična dela iz optužnice kvalifikovana su, u šest tačaka, kao zločini protiv čovečnosti, a u četiri tačke kao ratni zločini.
Za te zločine, po optužnici, Tači i saoptuženi snose i individualnu i komandnu odgovornost.
Prema optužnici, Tači, Veselji, Seljimi i Krasnići bili su učesnici u udruženom zločinačkom poduhvatu.
Cilj tog zločinačkog poduhvata bilo je preuzimanje kontrole nad celim Kosovom, nasiljem nad svima koje je OVK smatrala protivnicima – Srbima, Romima i Albancima proglašenim za „izdajnike“, „špijune“ i „kolaborante“ sa srpskim vlastima.
Kao saučesnici u zločinačkom udruženju, u optužnici su navedeni i oficiri OVK Azem Sulja (Syla), Ljah Brahimaj (Lahi), Fatmir Ljimaj (Limaj), Sujelman Seljimi (Sylejman), Rustem Mustafa (Rrustem), Šukri Buja (Shukri), Ljatif Gaši (Latif Gashi) i Sabit Geci.
Optuženi su, u vreme obuhvaćeno optužnicom, bili članovi Glavnog štaba OVK: Tači kao politički komesar, kasnije i zapovednik, Veselji kao šef obaveštajne službe, Seljimi kao glavni operativac, a Krasnići kao zamenik komandanta i portarol.
U privremenoj vladi Kosova, proglašenoj u martu 1999, Tači je bio premijer, Veselji minista za obaveštajne poslove, Seljimi ministar unutrašnjih poslova, a Krasnići portarol.
Svi optuženi, koji su uhapšeni na Kosovu 4. i 5. novembra 2020, u prvom pojavljivanju pred sudom, od 9. do 11. novembra te godine, izjavili su da nisu krivi za zločine iz optužnice.
Tači i saoptuženi su od hapšenja u sudskom pritvoru u Sheveningenu.