Dokumentaciono informativni centar Veritas saopštio je da je sutra 31. godišnjica stradanja Srba iz Medačkog džepa 1993. godine.
Navodi se da je 9. septembra 1993. Hrvatska vojska napala srpska podvelebitska sela Divoselo, Čitluk i Počitelj, u Medačkom džepu, koja su 18 meseci bila pod zaštitom Ujedinjenih nacija.
Hrvatska vojska je pljačkala, palila, rušila kuće, trovala bunare, ubijala i masakrirala civile, vojnike i policajce, tvrdi se u saopštenju.
Navodi se da su pripadnici Unprofora pokušali da preuzmu kontrolu nad područjem i spreče ubijanje Srba i uništavanje imovine, što je uspelo nakon trodnevnih borbi sa hrvatskom vojskom i policijom.
Poginulo je 88 Srba – 46 vojnika, šest policajaca i 36 civila, uključujuči 17 žena i 26 civila starijih od 60 godina, tvrdi se u saopštenju.
U toj akciji ranjenika nije bilo. Ta činjenica i rezultati pregleda tela na srpskoj strani upućuju na zaključak da se radilo o sistematskom ubijanju zarobljenih i ranjenih, navodi se u saopštenju i dodaje da je komadant Unprofora general Žan Kot 19. septembra 1993. godine, posle obilaska terena, izjavio: „Nisam našao znakove života, ni ljudi, ni životinja. Razaranje je potpuno, sistematsko i namerno“.
Tužilaštvo Haškog tribunala je zbog zločina u Medačkom džepu optužilo generale Hrvatske vojske Rahima Ademija, Janka Bobetka i Mirka Norca.
Bobetku optužnica nije uručena zbog bolesti i umro je 2003. godine.
Predmet Ademi/Norac je prepušten hrvatskom pravosuđu 2005. godine.
Sud u Zagrebu je 2008. oslobodio Ademija svih optužbi, dok je Norac osuđen na sedam godina zatvora.
Vrhovni sud je Norcu kaznu smanjio na šest godina.
Od 2012. godine je hratsko pravosuđe optužilo još trojicu pripadnika Hrvatske vojske – Josipa Krmpotića, Velibora Šolaju i Josipa Mršića, zbog zločina u Medačkom džepu.
Krmpotić i Mršić su osuđeni na tri godine zatvora, a Šolaja na pet godina.