D.I.C. Veritas

“Nacional”, 04.04.2012. Tomislav Merčep nije zapovjedao merčepovcima’

Trojica pripadnika pričuvnog sastava MUP-a posvjedočila su danas da Tomislav Merčep, kojega se po zapovjednoj odgovornosti tereti za ubojstva, bespravna uhićenja i mučenja civila, nije zapovijedao jedinicom čiji su se pripadnici nazivali “merčepovcima” te da na području Pakračke poljane nije bilo zatvora za zatočene civile.

Tomislav MerčepTomislav MerčepTrojica pripadnika pričuvnog sastava MUP-a posvjedočila su danas da Tomislav Merčep, kojega se po zapovjednoj odgovornosti tereti za ubojstva, bespravna uhićenja i mučenja civila, nije zapovijedao jedinicom čiji su se pripadnici nazivali “merčepovcima” te da na području Pakračke poljane nije bilo zatvora za zatočene civile.

Branko Šarić, koji je na početku Domovinskog rata pod nadimkom Kosa zapovijedao operativnom jedinicom od 240 specijalaca, tvrdi da od Merčepa nikada nije primao naredbe iako je bio “velika figura” i ratni heroj.

“Kad bi se pojavio na ratištu, atmosfera se popravljala, ali nije mi bio zapovjednik iako smo se nazivali ‘merčepovcima'”, rekao je Šarić, koji je nakon pravomoćne presude odslužio tri godine zatvora zbog nezakonitih privođenja u slučaju Pakračke poljane.

Prisjetio se da je Merčepa, koji je bio na glasu kao vukovarski junak, prvi put vidio u ratnom Gospiću te da ga je poslije susretao na pakračkome ratištu, gdje je, iako savjetnik ministra unutarnjih poslova, među prvima išao u akcije i “puzao s braniteljima, premda to nije morao”.

“Ne mogu vjerovati da ga sada bolesnog vidim ovako. Bio je najveći Hrvat i svi smo ga voljeli”, zajecao je Šarić svjedočeći, često i u suzama, na zagrebačkome Županijskom sudu.

Više je puta ponovio da u Pakračkoj poljani nije vidio nikakve zatvore. “Nismo životinje, uvijek sam branio slabije, ja to ne bih dopustio”, rekao je odbacujući tvrdnju iz optužnice po kojoj je Merčep kao zapovjednik pričuvne postrojbe MUP-a naredio uhićenje i mučenje 52 osobe te ubojstvo 43 civila.

Na nekoliko upita tužitelja, obrane i sudskog vijeća tko mu je zapovijedao, Šarić je ustrajao na odgovoru da je to bio MUP u čije je sjedište do 1993. ulazio “kao kralj s 13 pištolja i hecklerom”, 1995. je morao ostaviti pištolj i pokazati osobnu, a nakon toga mu je ulaz bio onemogućen.

“Šutnuli su nas kao pse”, zaključio je, ponavljajući da je ogorčen jer ni nakon 20 godina nije uspio riješiti status u policiji niti pobjeći od optužaba za ratni zločin iako je nakon pravomoćne presude odslužio kaznu i vratio dug društvu.

Dodao je i da je od početka suđenja u slučaju Pakračke poljane bio uvjeren da “istina oslobađa”, a kako je rekao, naknadno je otkrio da je stvarnost drugačija. “Davali smo sve od sebe i ne mogu dokučiti gdje sam pogriješio”, rekao je Šarić.

Optužbe o zatvoru za civile u Pakračkoj poljani odbacio je i njegov podređeni Robert Dan, koji je također rekao da od Merčepa nije primio nijednu zapovijed.

Tvrdi da je Merčepa viđao u ratnim akcijama u listopadu 1991., kada je među prvima išao u bitke te da ga poslije nije susreo do 1994. “Ako je u nekoj akciji bio ispred nas, to se poštovalo”, izjavio je svjedok dodajući da je Merčepova uloga koristila i medijima koji su tražili heroje.

Dan je u svom iskazu uz Šarića spomenuo i nekoliko prije osuđenih “merčepovaca”, poput Igora Mikole i Muniba Suljića, koje je također znao s gospićkog ratišta.

Suljića je jednom prilikom susreo i u Zagrebu, i to na izlazu iz kuće poslije ubijenog Mihajla Zeca, za čiju su likvidaciju bili osumnjičeni pripadnici Merčepove postrojbe.

Zec, kojega je također od prije poznavao, tada ga je navodno tražio da mu za 200 do 300 njemačkih maraka nabavi veću količinu pištolja. “Kada sam mu rekao da to ne mogu, Zec me pitao: ‘Kako ti ne možeš, a ovaj koji je izašao može?” rekao je Dan i objasnio da je Zec mislio na Suljića.

Jedan od ratnih zapovjednika Nikola Rukavina zvani Pop, koji je također rekao da u Pakračkoj poljani nije bilo zarobljenika, prisjetio se da je jednom prilikom u sjedište njihove jedinice žena došla tražiti nestalog muža, koji nije bio ondje. Zatim su postrojili jedinicu kako bi vidjela jesu li među vojnicima osobe koje su joj odvele muža, no nikoga nije prepoznala.

Rukavina, koji će svjedočenje nastaviti u svibnju, rekao je i da je Merčep uglavnom služio za logistiku te da se više ljudi predstavljalo zapovjednicima postrojbe smještene u Pakračkoj poljani.

Suđenje se nastavlja sutra ispitivanjem novih svjedoka.

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.