D.I.C. Veritas

Nedjeljnik Novosti, 03.04.2015., Debakl stambenog zbrinjavanja

Zahtjevi za stambeno zbrinjavanje bivših nosilaca stanarskih prava presporo se rješavaju: Program opstruiraju lokalni uredi državne uprave – od 819 zahtjeva bivših nositelja stanarskih prava samo je 183 pozitivnih i čak 636 negativnih rješenja

Brojni bivši nosioci stanarskog prava koji su podnijeli zahtjeve za stambeno zbrinjavanje često se, čak i kad ispune sve uslove, susreću se s nepremostivim problemom do dobivanja stana na korištenja. Radi se o već poznatoj birokratskoj nevolji: presporom rješavanju zahtjeva po uredima državne uprave u županijama i Gradu Zagrebu.

- Izmjenama i dopunama Zakona o područjima posebne državne skrbi od 1. svibnja 2013. godine, prvostupanjska tijela koja odlučuju o pravu na stambeno zbrinjavanje postali su Uredi državne uprave u županijama i nadležno upravno tijelo Grada Zagreba, dok je Državni ured za obnovu i stambeno zbrinjavanje DUOSZ) provedbeno i drugostupanjsko tijelo, kaže za Novosti glasnogovornik DUOSZ-a Ivica Preskar.

- Također moramo biti svjesni činjenice da je Državni ured za obnovu i stambeno zbrinjavanje tijekom 2013. godine vršio primopredaju svih preostalih zahtjeva za stambeno zbrinjavanje iz nadležnosti Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije u nadležnost ureda državne uprave u županijama i nadležnog upravnog tijela Grada Zagreba, kaže on.

- Shodno navedenom, ta tijela započela su s radom po predmetima u prvom stupnju tek koncem 2013. godine, odnosno početkom 2014. godine. Od tada do danas, ukupno je u prvom stupnju riješeno 819 zahtjeva bivših nositelja stanarskih prava, od čega 183 pozitivno i 636 negativno, dok je preostalo za riješiti 4.208 zahtjeva bivših nositelja stanarskih prava. U ovom trenutku, u drugostupanjskom postupku trenutno se nalaze 33 predmeta bivših nositelja stanarskih prava, kaže Preskar i ističe da DUOSZnije zadovoljan dinamikom administrativnog rješavanja predmeta u prvom stupnju. Dinamika realizacije nacionalnog programa stambenog zbrinjavanja i Regionalnog programa stambenog zbrinjavanja, upravo ovisi o broju izdanih pozitivnih rješenja o pravu na stambeno zbrinjavanje bivših nositelja stanarskih prava.

Zato je DUOSZ uputio dopis Ministarstvu uprave, u kojem kao mjeru za ubrzanje procesa u prvom stupnju predlaže povećanje broja zaposlenih djelatnika u prvostupanjskim postupcima. Osim toga, u okviru Regionalnog programa stambenog zbrinjavanja, Državni ured za obnovu i stambeno zbrinjavanje predao je Razvojnoj banci Vijeća Europe prijedlog financiranja programa. Njime bi se unaprijedila koordinacija aktivnosti između prvostupanjskih tijela i korisnika kojima nije utvrđeno pravo na stambeno zbrinjavanje.

- Osim nedovoljnog broja riješenih predmeta u prvom stupnju, primjetan je i veći broj negativnih rješenja u odnosu na pozitivna, a razlog tomu su zahtjevi stari skoro desetak godina i učestala promjena adresa boravka korisnika u izbjeglištvu, koje prvostupanjska tijela u procesu utvrđivanja prava ne mogu iz tog razloga, kontaktirati. Dakle, predloženom mjerom izbjeglo bi se donošenje ovolikih negativnih rješenja ili zaključaka iz čisto formalnih razloga, kaže Preskar.

Tatjana Spasojević Vukobratović, voditeljica Pravnog odjela u SNV-u, smatra da je potrebno hitno nešto poduzeti. Gradski ured u Zagrebu do sada je od 656 zahtjeva riješio samo njih devet, od čega je jedno rješenje negativno, a bolje stanje nije ni u drugim županijama.

Prema nešto starijim podacima s početka ove godine, u Karlovačkoj županiji su od 504 zahtjeva riješili tek 18, od čega pet pozitivno. Nisu se pretrgli ni u Ličko senjskoj županiji gdje su od 227 zahtjeva riješili tek devet, od toga jedan pozitivno. S druge strane, neki županijski uredi koji su bili ažurniji u rješavanju, bili su ujedno i rigorozniji. Tako je u Sisačko moslavačkoj županiji od 351 zahtjeva donijeto pet pozitivnih i čak 148 negativnih rješenja, dok ih je 177 ostalo za rješavanje.

U međuvremenu se stanje izmijenilo nabolje, o čemu govore i najnoviji podaci, ali ne drastično. Za stambenu zgradu u Korenici koja ima 29 stanova, broj rješenja je osjetno manji, što znači da će dio stanova bar neko vrijeme zjapiti prazno, a oni koji na te stanove imaju pravo jer zadovoljavanju rigorozne uslove o neposjedovanju imovine na području bivše Jugoslavije, i dalje će čekati – životareći u najblaže rečeno, neuslovnim kućama.

Stanovi će se zaželjeti ljudi

DUOSZ u ovoj godini planira osigurati 357 dostupnih i useljivih stambenih jedinica za potrebe stambenog zbrinjavanja bivših nositelja stanarskih prava, od čega 271 stambenu jedinicu putem nacionalnog stambenog zbrinjavanja i 86 stambenih jedinica putem Regionalnog programa stambenog zbrinjavanja. Kroz nacionalno stambeno zbrinjavanje, stambene jedinice će se osigurati kupnjom 80 stambenih jedinica posredstvom Agencije za promet i posredovanje nekretninama (APN), za što je osigurano 50 miliona kuna u državnom budžetu APN-a, te osiguranjem 125 stambenih jedinica kroz obnovu i izgradnju stambenih jedinica. Osim navedenog, DUOSZ planira osigurati 66 stambenih jedinica kroz postojeći stambeni fond u vlasništvu države.

- Kroz Regionalni program stambenog zbrinjavanja u 2015. godini osigurat će se 86 stambenih jedinica: kupnjom 57 stanova posredstvom APN-a i izgradnjom 29 stanova u Korenici, čiji se završetak izgradnje očekuje u lipnju 2015. Godine, kaže glasnogovornik DUOSZ-a Ivica Preskar.

U ovoj godini, također kroz Regionalni program stambenog zbrinjavanja, DUOSZ će započeti radove na izgradnji dviju zgrada u Kninu kapaciteta 40 stanova i izgradnji zgrade u Benkovcu s 21-im stanom. Osim izgradnje tih objekata, započet će se i izgradnja Doma za starije i nemoćne osobe u Glini za smještaj 75 osoba. Završetak izgradnje navedenih projekata očekuje se tokom 2016. godine, a ostaje nada da će se do tada prevladati i sporost županijskih administracija u rješavanju zahtjeva.

 

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.