D.I.C. Veritas

“Nezavisne novine”, 13.03.2012. Dakiću produžen pritvor, odbijeno jemstvo od milion kuna

KARLOVAC – Županijski sud u Karlovcu nije prihvatio jemstvo za Mila Dakića (81), optuženog za podstrekivanje na ubistvo, već mu je za još dva mjeseca produžio istražni zatvor, potvrdio je danas predsjednik “Veritasa” Savo Štrbac.

Sud je odbacio ponudu Dakićeve odbrane za jemstvo od milion kuna u nekretninama, s obrazloženjem da, navodno, postoji opasnost od bijega optuženog, objasnio je Štrbac (na fotografiji).

Srpski izbjeglica, istoričar, političar i pisac iz Vojnića, Mile Dakić, uhapšen je 26. maja prilikom ulaska u Srbiju iz Republike Srpske, gdje je u Banjaluci učestvovao u radu konferencije o zločinu genocida hrvatskih ustaša nad Srbima tokom Drugog svjetskog rata.

Dakić je Hrvatskoj izručen 10. avusta na osnovu odluke koju je pravosuđe BiH donijelo pod uslovom da mu se ponovo sudi, budući da je na 20 godina zatvora bio osuđen u odsustvu.

Dakića je sud u Karlovcu proglasio krivim 1999. na osnovu optužnice koja ga tereti da je nagovarao pet osoba, “koje je okupio oko sebe”, da u Budačkoj rijeci na području Vojnića postave zasjedu i pobiju patrolu saobraćajne policije.

U tom napadu 4. avgusta 1991. godine ubijena su tri hrvatska policajca, a jedan je zadobio teže povrede.

Nekadašnji potpredsjednik SAO Krajina, tvrdi, međutim, da je prvobitna presuda protiv njega donijeta na osnovu lažnih svjedočenja pošto se u ljeto 1991. nalazio u Srbiji.

U istom sudskom postupku za krivično djelo “ubistvo u pokušaju i ubistvo” na po 20 godina zatvora osuđeni su Dušan Tomić, Mile Tomić, Darko Kresojević, Đorđe Radujković i Stanko Tomić. Za njima su raspisane poternice Interpola.

“Vrhovni sud Hrvatske je, međutim, februara 2011. ukinuo presude prvostepenog i drugostepenog suda i predmet vratio na ponovno suđenje”, podsjetio je Štrbac.

Đorđe Radujković (43), Srbin iz Podgorja na području opštine Karlovac, uhapšen je 30. januara ove godine u mjestu Nim na jugu Francuske, ali je poslije 15 dana pušten iz ekstradicionog pritvora i na slobodi čeka odluku francuskih vlasti o zahtjevu za izručenje Hrvatskoj.

U međuvremenu, Županijski sud u Karlovcu je Dakiću odobrio obnovu postupka i prihvatio njegov zahtjev da se taj postupak razdvoji u odnosu na ostalu trojicu optuženih.

Na glavnom pretresu, koji je zakazan za 17. i 18. april, treba da bude saslušano oko 40 svjedoka, od kojih je polovinu predložila odbrana.

Dakić je sa suprugom i maloljetnom kćerkom izbjegao u Srbiju u velikom egzodusu Krajišnika za vrijeme operacije hrvatskih snaga zvanoj “Oluja”, avgusta 1995. godine, gdje je stekao državljanstvo, a od 1997. vodi Udruženje za pomoć izbjeglicama i prognanicima iz Hrvatske.

Na osnovu međunarodnih potjernica koje je raspisao Biro Interpola u Zagrebu, širom svijeta je dosad uhapšena 115 Srba iz Hrvatske, a 34 su izručena hrvatskom pravosuđu.

Od toga je protiv 13 postupak obustavljen ili je optužba odbijena, uglavnom nakon prekvalifikacije djela ratnog zločina u oružanu pobunu, kako ne bi imali pravo na obeštećenje za vrijeme provedeno u pritvoru.

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.