Отишао је још један од доајена историјске науке и југословенске дипломатије. Сведок историје и драгоцен саговорник, писац. Отишао је сарадник „Политике”, „Вечерњих новости”, „Борбе”. Напустио нас је проф др Чедомир Штрбац, колега и пријатељ.
Ако је његова стручна и научна каријера протицала у временима просперитета и оптимизма у друштву, она каснија, дипломатска, одвијала се у временима драматичним и трагичним за Југославију. Васпитањем и опредељењем истински патриота, чинио је све да деловањем помогне опстанку своје земље, да у том циљу ангажује пријатеље у свету, а продубљеним анализама антиципира трендове и укаже креаторима политике на замке и опасности које се надвијају. У том позвању није одустајао. Био је уздржан пред нашим олаким „свезнањима” и еуфоријама, беспризивним убеђењима и политичким агитацијама у јавности. За њега је врховни критеријум био опстанак државе, државе која је била угрожена, а тиме и народа у оном базичном, егзистенцијалном смислу. Неспремност да се разложно сагледају узроци распада Југолавије од стране српских опозиционих интелектуалаца деведесетих па и касније, олако пристајање на тезу о „апсолутној српској кривици”, увек су му били неприхватљиви. Сматрао је као историчар, али и упућен савременик, да су околности биле сложеније, да су постојали узроци и последице и да српски удео треба рационално сагледати, без страсти.
Правник по основном и постдипломском образовању, усавршавао се у Паризу из области историје и теорије међународних односа. Докторирао је 1973, а звање редовног професора стекао је 1983. године. Био је секретар у Институту за историју радничког покрета Србије (данас ИНИС), Институту за савремену историју, потом Институту за међународну политику и привреду, Институту за међународни раднички покрет (данас ИЕС), где је обављао и функцију директора (1976–1987). Предавао је на универзитетима у Новом Саду и Београду. Једно време био је заменик министра за информисање у Влади Србије. Током рада у научним установама објавио је више самосталних монографија, као и коауторских са професором Бранком Петрановићем.
Његова дипломатска каријера започела је 1988. године. Био је амбасадор у Габону (1989–1992) и једновремено у Екваторијалној Гвинеји, потом је у СИП-у водио службу за анализу и планирање те интерно дипломатско информисање. Следи његово постављење за амбасадора у Индији (1997–2002) и на нерезиденцијалној основи у Шри Ланки и Малдивима.
Историчарима и младим дипломатама оставио је драгоцене и обимне збирке својих дневничких белешки и коментара („Записи из Индије”, 2011 и „Афрички записи”, 2013). То су погледи на рад институције СИП у временима искушења, како изнутра, тако и са стране, из угла амбасадора који у престројавањима бива остављен самом себи, чак и без основних информација. Случај је хтео да одвојен од куће доживљава почетак краја своје земље и њен нестанак, а касније почетак НАТО агресије на СР Југославију, рат оружјем и пропагандом.
На шеталиштима Врачара неће се више сретати висока, господствена фигура шетача и саговорника. Већ нам недостаје.
Др Миле Бјелајац
Povezani tekstovi
![Share on Facebook facebook](http://www.veritas.org.rs/wp-content/plugins/social-media-feather/synved-social/image/social/regular/24x24/facebook.png)
![Share on Twitter twitter](http://www.veritas.org.rs/wp-content/plugins/social-media-feather/synved-social/image/social/regular/24x24/twitter.png)
![Share on Google+ google_plus](http://www.veritas.org.rs/wp-content/plugins/social-media-feather/synved-social/image/social/regular/24x24/google_plus.png)
![Share on Linkedin linkedin](http://www.veritas.org.rs/wp-content/plugins/social-media-feather/synved-social/image/social/regular/24x24/linkedin.png)
![Share by email mail](http://www.veritas.org.rs/wp-content/plugins/social-media-feather/synved-social/image/social/regular/24x24/mail.png)
![Share on Facebook facebook](http://www.veritas.org.rs/wp-content/plugins/social-media-feather/synved-social/image/social/regular/48x48/facebook.png)
![Share on Twitter twitter](http://www.veritas.org.rs/wp-content/plugins/social-media-feather/synved-social/image/social/regular/48x48/twitter.png)
![Share on Google+ google_plus](http://www.veritas.org.rs/wp-content/plugins/social-media-feather/synved-social/image/social/regular/48x48/google_plus.png)
![Share on Linkedin linkedin](http://www.veritas.org.rs/wp-content/plugins/social-media-feather/synved-social/image/social/regular/48x48/linkedin.png)
![Share by email mail](http://www.veritas.org.rs/wp-content/plugins/social-media-feather/synved-social/image/social/regular/48x48/mail.png)