D.I.C. Veritas

„Press“, 02.08.2012. – Porodice traže da Hrvatska reši sudbinu nestalih Srba

Porodice nestalih u hrvatskoj akciji Oluja 1995. i Komisija Vlade Srbije za nestala lica danas su, povodom 17. godišnjice te akcije, zatražili od Hrvatske da bez odlaganja i izgovora reši sudbinu oko 2.000 krajiških Srba koji se još vode kao nestali.

“Ne znamo zašto u Hrvatskoj ni do danas nisu identifikovane žrtve koje su ekshumirane i pre 10 godina, iako postoje svi potrebni uzorci i podaci. Vreme je da Hrvatska, koja je na pragu ulaska u EU, pokaže tu svoju demokratičnost u ispunjavanju humanitarnih zadataka”, rekao je Čedomir Marić iz Udruženja porodica nestalih i poginulih “Suza” na konferenciji za novinare u Medija centru u Beogradu.

Marić je kao najveći problem naveo to što nisu ekshumirane žrtve akcija Oluje i Bljesak na 359 registrovanih i evidentiranih lokacija, i izostanak identifikacije 350 ubijenih Srba čiji su posmrtni ostaci u institutu u Zagrebu.

Dodao je da porodice ubijenih Srba “nemaju legalno pravo” da u Hrvatskoj podignu spomenike na mestima stradanja rođaka što govori o odnosu Hrvatske prema srpskim žrtvama.

Predsednik Komisije Vlade Srbije za nestala lica Veljko Odalović rekao je da je od hrvatskih vlasti tražiti da se ekshumiraju i identifikuju svi posmrtni ostaci. Ocenio je da je to prioritetno državno pitanje, i rekao da porodice žrtava više ne prihvataju izgovore.

“Srbija, nažalost, ne može da određuje kada će se i gde u drugoj državi obavljati ekshumacije, a i kada bi identifikovali svih 350 posmrtnih ostataka koji su na institutu u Zagrebu i žrtve sa 359 registrovanih grobnih mesta, to bi bila tek polovina od ukupnog broja”, rekao je Odalović.

Odalović je naveo da se u regionu ima oko 13.000 ljudi koji se vode kao nestali, a stabilizacija čitavog područja zavisi i od rešavanja tog pitanja. Rekao je da su u toku pripreme regionalnog samita o rešavanju pitanja nestalih.

Zamoljen da kometariše izvinjenja upućena Hrvatskoj iz Srbije zbog počinjenih zločina, dok se Hrvatska Srbiji nije izvinila zbog Oluje i Bljeska, Odalović je odgovorio da je “svako u svom mandatu odgovoran za ono što govori”.

“Što se tiče Komisije, mi nemamo dilemu da su zločini počinjeni, i tražimo da se svaki zločin osudi, a nekoliko zločinaca je završilo u zatvoru zahvaljujući našem radu. Ne sme se stati na rečima i izvinjenjima, zločinci se moraju osuditi, ma iz koje zemlje bili, a porodice moraju znati sudbinu svojih najmilijih”, rekao je Odalović.

Odalović je naveo da postoji oko 900 neidentifikovanih tela, i dodao da i u Tuzli, Sarajevu i Visokom ima oko neidentifikovanih 3.000 tela, a u Banjaluci oko 600, dok na Kosovu ima oko 400 neidentifikovanih tela.

“Bilo je mnogo pogrešnih identifikacija i porodice su se ponovo mučile, jer nisu sahranjeni njihovi najmiliji i ponovo se rađala nada”, rekao je Odalović.

Predstavnica “Suze” Nada Bodiroga rekla je da su njeni roditelji ubijeni samo zato što su Srbi i jer su poverovali tadašnjem predsedniku Hrvatske Franji Tuđamnu koji je one koji nisu počinili zločine pozvao da ostanu u svojim kućama i garantovao im bezbednost.

Roditelji Vlada Šaša hrvatske jedinice zarobile su u koloni izbeglica koja je išla iz Banije prema Novom Gradu i ubile ih, a oca Gordane Bjelobrk hrvatska vojska ubila je je 17. avgusta, pošto ga je zarobila posle 13 dana skrivanja i lutanja po šumama.

U Oluji je iz Hrvatske u Srbiji izbeglo više od 200.000 Srba.

Po nekim podacima, pošto preciznih podataka nema, u toj akciji nestalo je 1.805 osoba, a Hrvatski helsinški odbor za ljudska prava tvrdi da je tokom te operacije poginulo ukupno 677 civila.

Dokumentaciono-informativni centar “Veritas” u svojoj evidenciji ima imena 1.960 poginulih i nestalih Srba, od čega 1.205 civila, među njima 522 žene i 12 dece.

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.